Kaszel dzieci to problem dla całej rodziny, tak częsty jak niepożądany. Ale, niestety, żadnemu dziecku nie udaje się uniknąć choćby jednego przypadku kaszlu. A najczęściej dzieci cierpią na kaszel regularnie - mokre stopy, słabą odporność, sezonowe przeziębienie - wszystko to jest powszechne w życiu większości dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak radzić sobie z kaszlem. W tym artykule omówimy jeden z najpopularniejszych środków na kaszel - syrop i krople żywicy dla dzieci. Porozmawiamy o metodach podawania i dawkach, a także o cechach celu każdej postaci leku, w zależności od wieku pacjenta.


Kaszel gellerix dla dzieci: skład

Gedelix jest dostępny w dwóch postaciach farmakologicznych: w postaci syropu (w butelkach po 100 ml) oraz w postaci kropli bez alkoholu (w butelkach z kroplami po 50 ml).

Aktywnym składnikiem gedelix jest ekstrakt z liści bluszczu (o stężeniu 0,04 g / 5 ml w syropie i 0,04 g / ml w postaci kropli).

Dodatkowe substancje leku to:

 • w syropie: makrogolowy hydroksystearynian glicerolu, olej anyżkowy, hydroksyetyloceluloza, niekrytalizowalny roztwór sorbitolu (70%), glikol propylenowy, gliceryna, oczyszczona woda;
 • w kroplach: glikol propylenowy, gliceryna, olej anyżowy, olejek eukaliptusowy, mentol, olejek miętowy.

Liście bluszczu znane są z właściwości przeciwskurczowych, mukolitycznych i sekretolitycznych. Efekt ten osiąga się poprzez stymulację ścian żołądka, który z kolei odruchowo (poprzez układ przywspółczulny) stymuluje aktywność śluzowych gruczołów oskrzelowych.

Dzieci Gedelix: wskazania do stosowania

Syrop Gelielix stosuje się w celu łagodzenia kaszlu (w objawowym leczeniu chorób układu oddechowego, a także w leczeniu przewlekłych chorób oskrzeli).

Gedelix w postaci kropli jest przepisywany na rozstrzenie oskrzeli, przewlekłe lub ostre zapalenie oskrzeli u dzieci , jak również składnik składowy złożonego leczenia zapalenia narządów oddechowych, któremu towarzyszy naruszenie wykrztuśności lub tworzenie się lepkiego / gęstego wydzielania oskrzeli).

Dawka Gedelix

Gidelix dla dzieci do roku jest przepisywany w dawce 2,5 ml raz dziennie, dla dzieci w wieku 1-4 lat - 2,5 ml trzy razy dziennie, przez 4-10 lat - 2,5 ml 4 razy dziennie, dla dzieci powyżej 10 lat i dorośli - 5 ml trzy razy dziennie.

Aby określić dawkę leku należy użyć łyżeczki do pomiaru, która jest dołączona do syropu. Etykiety na ścianie "¼", "½" i "¾" odpowiadają 1,25, 2,5 i 3,75 ml.

Krople Gedelix są również przepisywane z uwzględnieniem wieku pacjenta. Dzieci w wieku 2-4 lat - 16 kropli, 4-10 lat - 21 kropli, dzieci powyżej 10 lat i dorośli - 31 kropli. Weź krople trzy razy dziennie.

Gedelix: metoda aplikacji

Aby dowiedzieć się, jak stosować gedelix u dzieci, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę formę uwalniania leku (syrop lub krople), a także stan i wiek pacjenta.

Syrop gedelix należy przyjmować w postaci nierozcieńczonej. Przy posiłkach do koordynowania aplikacja nie jest wymagana. Należy wziąć pod uwagę, że syrop może być stosowany dłużej niż kilka dni, zgodnie z zaleceniem lekarza.

Krople Gedelix stosuje się doustnie, trzy razy dziennie, w czystej postaci, niezależnie od przyjmowania pokarmu. Po zażyciu należy je popić wodą w wystarczających ilościach. Podczas przepisywania kropli dla dzieci zaleca się ich rozcieńczenie w herbacie, soku owocowym lub wodzie. Czas trwania leczenia nie jest krótszy niż 7 dni.

Gedelix: działania niepożądane i przeciwwskazania

Lek w obu formach uwalniania może powodować reakcje alergiczne (swędzenie, obrzęk, pokrzywkę, gorączkę, duszność), czasami występują zaburzenia przewodu żołądkowo-jelitowego (wymioty, biegunka, nudności). W rzadkich przypadkach przyjmowanie kropli może powodować ból w nadbrzuszu.

Przedawkowanie to obserwowane nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunka. W takim przypadku lek należy natychmiast przerwać i zasięgnąć porady lekarza.

Przeciwwskazania do stosowania syropu hedelix to:

 • nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku;
 • zaburzenia metaboliczne (niedobór syntetazy bursztynianu argininy);
 • krople gedelix dla dzieci
 • nietolerancja fruktozy (na syrop).

Stosowanie kropli gedelix jest przeciwwskazane w:

 • niedobór syntetazy bursztynianu argininy;
 • skłonność do laryngizm ;
 • BA;
 • wiek do 2 lat;
 • nietolerancja któregokolwiek ze składników leku.

Możliwe jest zastosowanie do leczenia pacjentów z cukrzycą, ale biorąc pod uwagę obecność sorbitolu (fruktozy) w kompozycji syropu. W kropelkach cukru i alkoholu.