Wiosna i lato - czas na ataki na przyrodę, szaszłyki, kiełbaski, ryby i warzywa z grilla. A tutaj bez specjalnego wyposażenia nie będzie łatwo. Tradycyjnie grille działają na węgiel, ale istnieje alternatywne rozwiązanie - gazowy grill. Jakie są jej zalety i jakie modele istnieją dzisiaj - tak jest w naszym artykule.

Zalety grilla gazowego

Przede wszystkim jest ekologiczny. Paliwem dla niego jest naturalny lub skroplony gaz butlowy. Ogrzewanie takiego grilla odbywa się znacznie szybciej, w rzeczywistości jest gotowe do pracy po 5 minutach od włączenia. Ponadto proces samego włączenia jest elementarny w porównaniu do zapłonu węgla. Nie musisz mieć do tego żadnych specjalnych umiejętności.

Podczas gotowania na grillu gazowym można dokładnie kontrolować temperaturę. Zwłaszcza jeśli chcesz gotować kilka różnych potraw na różnych palnikach. Grill gazowy łatwiej jest nie tylko obsługiwać, ale także konserwować - jest o wiele łatwiejszy w czyszczeniu.

Rodzaje grilli gazowych

Warunkowo cała gama tego sprzętu może być podzielona na 3 typy:

  • wbudowany;
  • przenośny;
  • turystyczny.

Modele wbudowane to profesjonalny sprzęt. Są one stosowane w restauracjach, chociaż taki gazowy grill nadaje się do daczy. Są one podłączone do centralnego gazociągu. Ich zalety to wysoka wydajność.

Znacznie bardziej popularny przenośny grill gazowy zamontowany na wózku z kołami. Zapewnia również miejsce na butlę z gazem. Często taki grill jest wyposażony w boczne półki i szuflady do przechowywania akcesoriów.

Jeśli chodzi o sprzęt turystyczny, są jeszcze bardziej kompaktowymi urządzeniami, które można zabrać ze sobą w podróż. Ważą trochę, mają niską produktywność, ale na piknik wiejski całkiem odpowiedni.

Jak korzystać z grilla gazowego?

grill gazowy do ogrodu

Przed użyciem grilla należy zakupić i podłączyć zbiornik propanu o pojemności 5 lub 13 litrów. Połączenie jest spowodowane wężem gazowym z reduktorem. Natychmiast po tym grill gazowy jest gotowy do rozpoczęcia pracy.

Otwierasz zawór zasilania gazem na cylindrze i zapalasz palniki. W większości modeli dostępne są elektryczne przyciski zapłonu. Po podgrzaniu grilla do wymaganej temperatury można rozpocząć gotowanie.

Nie zapomnij o okresowym czyszczeniu kratki i usuwaniu tłuszczu z garnka pod opiekaczem. Te proste procedury pielęgnacji grilla wystarczą, aby cieszyć się smaczną i zdrową żywnością.