Balsam ogrodowy, który od dawna wybierany jest przez letnich mieszkańców, należy do roślin z rodziny Balsam. Istnieją gatunki jednoroczne i wieloletnie. Te delikatne purpurowe, białe, różowe kwiaty można zobaczyć w całej okazałości od maja do pierwszych przymrozków. Ogród balsamiczny może mieć wysokość od 15 do 75 centymetrów, a średnica krzewu to 15-45 centymetrów. W ludziach tej urody nazywa się często "mokrą Vankę", więc przed burzą lub deszczem jej liście wydzielają krople wody.

Uprawa i pielęgnacja

Najważniejszym warunkiem, który jest konieczny, aby kwiaty balsamiczne w ogrodzie dobrze się rozwijały, jest właściwy wybór miejsca do sadzenia. Zarówno roczny jak i wieloletni balsam ogrodowy preferują dobre oświetlenie. Jeśli hodujesz je w domu, umieść garnki na parapetach od strony południowej. W ogrodzie nadal warto trzymać je w słonecznej i otwartej przestrzeni. To tutaj balsam ogrodowy będzie dobrze rosnąć i kwitnąć. Jednak w upalne popołudnie należy zakryć krzaki. Uważają, że roślina go kocha i jest ciepła, dlatego spadek temperatury poniżej 5 stopni wywołuje zatrzymanie wzrostu i rozwój chorób.

Wiosną, gdy następuje aktywny wzrost, warto karmić rośliny nawozami mineralnymi. Najlepiej zrobić to przy pochmurnej pogodzie, rano lub późnym wieczorem. To uratuje system korzeniowy balsamu przed oparzeniami. W tym samym celu przed podlaniem rośliny są podlewane. Gdy kwitnie balsam, lepiej używać fosforu i nawozów zawierających potas. Pod koniec letniego przystanku karmienia. Zasady te dotyczą zarówno balsamu ogrodowego, jak i pokoju.

Lądowanie

Aby w przyszłości opieka nad balsamem ogrodowym powodowała trudności, sadzenie powinno odbywać się na lekkiej i żyznej glebie. Jednak ważne jest, aby nie przesadzić ze stopniem płodności, ponieważ zamiast kwitnienia roślina będzie aktywnie uzyskiwać zieloną masę. Ale przeszczep balsamu powinien być wykonywany co roku.

W odniesieniu do rozmnażania balsamu ogrodowego dozwolone jest wyrastanie z nasion i sadzonek, że materiał sadzeniowy nie różni się bardziej wydajnie, dzięki tak wysokiemu kiełkowaniu. Nasiona powinny być wysiewane pod koniec lutego, a sadzonki powinny być przechowywane w ciepłym pomieszczeniu, zapewniając podlewane podlewanie i dobre oświetlenie. W uprawianych glebach rośliny mogą nurkować pod koniec kwietnia - na początku maja, kiedy ziemia się ociepli.

Jako sadzonki stosowane pędy wierzchołkowe o długości 8-10 centymetrów. Bezpośrednio po cięciu są umieszczane w pojemniku z wodą lub zwilżonym piaskiem. Przez dwa tygodnie są dobrze ukorzenione, więc można je sadzić w ziemi. Jeśli warunki są odpowiednie, to po trzech lub czterech miesiącach zobaczysz, że twój młody balsam jest gotowy do rozkoszowania się kwitnieniem.

Szkodniki i choroby

Najczęściej choroby balsamiczne są związane ze szkodnikami takimi jak Mączlika i pająk . Możesz się ich pozbyć za pomocą środków owadobójczych.

Nieprawidłowa pielęgnacja balsamu prowadzi do pojawienia się szarej zgnilizny. Roślina dotknięta chorobą powinna zostać przeszczepiona do innej lokalizacji i lądowanie i opieka balsamiczna proces ze specjalnymi preparatami. W zaawansowanych przypadkach zapisz balsam nie powiedzie się.

Czasami roślina ta słabo kwitnie, zanika, jej łodygi są wyciągnięte, kwiaty opadają, a korzenie gniją. W takim przypadku należy poprawić nawadnianie i oświetlenie.

Ogólnie rzecz biorąc, dbałość o balsam ogrodowy nie jest trudna. Nawet początkujący ogrodnicy mogą z łatwością wyhodować luksusowy krzew z jasnymi i delikatnymi kwiatami na działce, która nie tylko podniesie ich na duchu, ale także posłuży jako osobista stacja meteorologiczna, ostrzegając o deszczu z małymi kropelkami na liściach.