Na świecie wielu hazardzistów próbuje bez problemu złamać bank. Odwiedzając zakłady hazardowe nawet raz w tygodniu, przestają słuchać rad, ponieważ nałóg hazardu pochłania je całkowicie. Wielu, próbujących odzyskać pieniądze, coraz częściej wciąga się w grę.

Uzależnienie od hazardu

Pomimo tego, że hazard odwraca od problemów i do pewnego stopnia relaksuje, wciąż są one uzależnione od narkomanii. Nawet alkohol nie jest tak niebezpieczny jak te dwie choroby. Psycholodzy traktują te zjawiska jako choroby, a psychoterapeuci próbują je leczyć.

Jak pozbyć się uzależnienia od hazardu?

Przed rozpoczęciem leczenia należy upewnić się, że schorzenie całkowicie opanowało tę osobę. Jeśli choroba jest określana na podstawie diagnozy, hazard opiera się na następujących cechach:

 • stałe wizyty w placówkach gier i nieodparta chęć uczestnictwa w grze;
 • ciągłe poszukiwanie pieniędzy właśnie w grach hazardowych;
 • potrzeba zwiększenia wielkości stawek;
 • niesamowita drażliwość nawet przy niewielkiej stracie;
 • wielokrotne próby zatrzymania gry;
 • poświęcenia innych form rozrywki lub działalności zawodowej;
 • potrzeba gry, pomimo stale rosnących długów.

Dziś doświadczeni psychoterapeuci są z powodzeniem zaangażowani w leczenie hazardu zależności u osób predysponowanych do tej dolegliwości. Jednak bez chęci samego pacjenta, nie można uwolnić się od jego pragnienia gry.

Praca z takimi pacjentami odbywa się w kilku etapach:

 1. Osobiste spotkanie psychologa z taką osobą.
 2. Definicja zależności gry.
 3. Prowadzenie kursu psychoterapii grupowej.
 4. Indywidualne procedury wykorzystujące wpływ sprzętu.

Już na pierwszym etapie pacjent rozumie, jak pozbyć się uzależnienia od hazardu uzależnienie od hazardu gry i jeśli zgodzi się na przejście całego kursu, zostanie na stałe uwolniony od tej skłonności.

W pierwszym etapie psycholog ustanawia etap uzależnienia gry. Wraz z tym lekarz określa indywidualne cechy osobowości pacjenta: postać stopień drażliwości, wzbudzenia lub bezwładności. W oparciu o te cechy określa się podstawę współpracy psychoterapeutycznej pacjenta z lekarzem. W procesie leczenia terapeuta stosuje innowacyjne technologie medyczne opracowane przez naukowców w dużej liczbie.