Zapominanie jest bardzo ważnym mechanizmem dla ludzkiej psychiki, polegającym na zniknięciu pewnej części informacji z ludzkiej świadomości. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka wydaje się problematyczny mechanizm, który tylko przeszkadza, w rzeczywistości to on pomaga w najtrudniejszych sytuacjach życiowych. Zapominanie w psychologii jest postrzegane inaczej, ponieważ istnieją dwa rodzaje tego procesu, rozróżniając powody, dla których zapominamy: naturalny i w wyniku jakiejś psychologicznej traumy.

Zapominając o procesie pamięci

Pierwszą rzeczą, która została wyeliminowana z pamięci, jest to, na czym od dawna nie skupiamy uwagi. Często zapominają o wszystkich myślach, które latają mi w głowie przed pójściem spać, z powodu tego, co im się zaleca, aby zachować notatnik i długopis do pisania w pobliżu łóżka. Sen, z reguły, wymazuje złe wspomnienia, pozwala psychice odpocząć w chwili żalu. Wzorem zapominania jest fakt, że obejmuje wydarzenia, do których nie przywiązujemy wagi, co pozwala nam pamiętać tylko istotne, ważne informacje dla nas.

Zapominanie jako represja

Dla większości ludzi nieprzyjemne wydarzenia znikają z pamięci, a nie przyjemne, co rodzi rozumowanie o tym, że w ten sposób ma miejsce proces represji ze świadomości tego, co powoduje nam negatywne emocje. To dzięki zapomnieniu, że nie zabijamy do końca naszego życia po śmierci krewnego, ale znajdujemy siłę, aby przetrwać tę sytuację.

Pamiętając i zapominając

Czasami zapamiętywanie działa przeciwko nam, a tylko jego brak można nazwać problemem zapominania. Jeśli w twoim umyśle jest coś nieprzyjemnego, spróbuj zastosować prostą technikę.

Wstań prosto, odsuń głowę, wyobraź sobie, że informacje są przechowywane w twoich rękach i stopach, płucach. Skup się na tym przez chwilę, a następnie wyrzuć go z siebie, czując ulgę. Zrób wdech, wydychaj i wstrząśnij wszystkimi częściami ciała. Potem proces zapominania będzie znacznie szybszy.