W każdej osobie, niezależnie od płci, syntetyzowane są zarówno męskie, jak i męskie hormony płciowe. Wiadomo, że to żeńskie hormony płciowe mają bardziej intensywny wpływ na organizm, chociaż niektóre kobiety nawet nie wiedzą, jak się nazywa.

We wszystkich kobietach sfera seksualna podlega całkowicie cykliczności, a także poziomowi hormonów wytwarzanych przez jej ciało. Tak więc tło hormonalne wpływa na zachowanie kobiety, jej stan, nastrój, procesy myślowe i charakter w ogóle. Naukowcy ustalili interesujący fakt: żeńskie hormony płciowe (estrogeny) mają zwiększoną koncentrację w ciele tych dziewcząt, które mają blond włosy.

Rodzaje hormonów

Wszystkie hormony istniejące w ludzkim ciele można podzielić na:

  • mężczyzna;
  • kobiet

Pierwszy otrzymał nazwę androgeny i drugi estrogen. Żeńskie hormony płciowe, reprezentowane przez dużą liczbę hormonów o następujących nazwach: progesteron, estrogen, estradiol, oksytocyna i testosteron . Głównym żeńskim hormonem płciowym jest estrogen, który jest wydzielany (produkowany) bezpośrednio w jajnikach. To on jest odpowiedzialny za kształtowanie się rodzaju żeńskiego, ma wpływ na kształtowanie postaci kobiecej.

Estrogen

Estrogeny mają bezpośredni wpływ na szybkość regeneracji komórek. Dlatego kobiety, których zawartość tego hormonu płciowego jest normalna, mają dobrą, elastyczną skórę, mają grube i lśniące włosy. Ponadto estrogeny działają jako bariera ochronna dla naczyń krwionośnych, zapobiegając tworzeniu się blaszek cholesterolu na ich ścianach.

Gdy żeńskie hormony estrogenu są niskie (niedobór), co jest potwierdzone przez analizę, ciało kobiece zaczyna nabywać cech męskich, to jest, że występuje wzrost włosów na twarzy, nogach i rękach. Skóra w tym samym czasie starzeje się wcześnie i staje się zwiotczała.

Z nadmiarem dochodzi do nadmiernego gromadzenia się tłuszczu w udach, podbrzuszu i pośladkach. Również wysoki poziom estrogenu jest często przyczyną mięśniaków macicy.

Progesteron

Równie ważny jest hormon żeńskich gruczołów rozrodczych, progesteron. Trzeba powiedzieć, że hormon ten uważa się za męski, ponieważ znajduje się w wielkiej koncentracji w męskim ciele. Rozwój kobiecego ciała rozpoczyna się od momentu, w którym jajo opuszcza mieszek włosowy, a ciało zaczyna wydzielać żółte ciało . Jeśli ten proces nie nastąpi, wówczas progesteron w ciele kobiety nie zostanie zsyntetyzowany. To właśnie ten hormon wpływa na zdolność kobiety do noszenia i rodzenia dzieci. Redukcja tego hormonu podczas normalnej ciąży prowadzi do rozwoju spontanicznej aborcji we wczesnych stadiach.

Estradiol

Jest to najbardziej aktywny żeński hormon. Jest syntetyzowany zarówno w jajnikach, jak iw łożysku podczas ciąży. Niewielka jego ilość może powstać podczas przejścia z testosteronu.

Hormon ten determinuje rozwój organizmu według rodzaju żeńskiego, a także bierze bezpośredni udział w regulacji cyklu miesiączkowego i jest odpowiedzialny za prawidłowy rozwój jaja.

męskie i żeńskie hormony płciowe Oksytocyna

Zsyntetyzowany w nadnerczach. Ma bezpośredni wpływ na ogólny stan kobiety, czyniąc ją łagodniejszą i troskliwą. Maksymalne stężenie po porodzie.

Testosteron

W małych ilościach syntetyzowanych w żeńskich nadnerczach. To on jest odpowiedzialny za seksualne pragnienia. Dzięki swej obfitości, charakter kobiety staje się bardziej porywczy, a jej nastrój charakteryzuje się szybką zmianą.