Testosteron jest hormonem odpowiedzialnym za aktywację receptorów płciowych w mózgu kobiety i mężczyzny. Odpowiada również za normalne pożądanie seksualne. Hormon ten jest również nazywany anabolicznym, ponieważ pobudza wzrost mięśni. Jeśli obecność tego hormonu w organizmie jest zbyt niska, może to skutkować nadwagą, a nawet otyłością.

Dlaczego wzrost testosteronu u kobiet?

Zwykle najważniejsza i jedyna przyczyna zwiększony testosteron jest niewłaściwym jedzeniem. Można to również przypisać wegetarianom, którzy nie otrzymują niezbędnych witamin dla organizmu. Istnieją również wewnętrzne i zewnętrzne oznaki wzrostu:

 1. Przyczyny wewnętrzne charakteryzują się naruszeniem cyklu miesiączkowego, a także problemami z ciążą. Guzy jajnika mogą powodować poważne choroby, takie jak zespół Cushinga i zespół Conna.
 2. Zaburzenia zewnętrzne przejawiają się nadmiernym owłosieniem na twarzy kobiet, aw niektórych przypadkach rozróżnia się męskie kształty ciała.

Testosteron u kobiet musi być kontrolowany po pewnym czasie. Jeśli istnieją pewne odchylenia od normy, leczenie jest konieczne. Aby określić stężenie tego hormonu, krew jest przekazywana.

Test na testosteron u kobiet

Przed oddaniem krwi konieczne jest przygotowanie ciała do analizy. 12 godzin bezpośrednio przed oddaniem krwi nie wolno jeść żywności i pić tylko zwykłą wodę. Do pobrania krwi:

 • w przeddzień zakazu spożywania alkoholu i nikotyny;
 • analiza przeprowadzana jest pod koniec cyklu menstruacyjnego, 6-7 dni;
 • dwa dni, aby ograniczyć się do seksu i różnych aktywności fizycznych.

Należy pamiętać, że przez cały okres cyklu miesiączkowego stężenie testosteronu może się zmieniać, więc dla rzetelnej analizy zaleca się ponowne zbadanie.

Zmniejszono poziom testosteronu u kobiet

Jeśli analiza wykazała zwiększony poziom testosteronu w organizmie, konieczne jest podjęcie działań w celu jego zmniejszenia. Z reguły są to specjalne leki, które można kupić w aptece. Może to być deksametazon, cyproteron, digostyna, diane 35, naparstnica i inne. Istnieją również proste środki obniżające poziom testosteronu.

Produkty obniżające poziom testosteronu u kobiet:

 • cukier, miód i sól;
 • oleje roślinne w dowolnej postaci;
 • kawa w małych ilościach;
 • biały drożdżowy chleb;
 • mięso i soja;
 • korzenie lukrecji lub wiesiołka;
 • Vitex sacred and black cohosh.

Ponieważ hormon testosteronu u kobiet reaguje na wysiłek fizyczny, aby go zredukować, możesz uprawiać jogę lub aerobik . Takie ćwiczenia pomogą nie tylko przywrócić równowagę hormonalną, ale także uporządkować ciało, cieszyć się procesem treningu i duchowej harmonii.

Przy okazji, jeśli chcesz mieć dobrą figurę, nawet przy wysokim poziomie testosteronu, wystarczy codzienny krótkotrwały wysiłek fizyczny. Za miesiąc będzie widoczny dobry wynik - twoje ciało stanie się bardziej wyrafinowane.

testosteron dla kobiet

Nadmiar testosteronu u kobiet

Hormon wytwarzany jest w nadnerczach, a odchylenie od normalnego stężenia testosteronu to nieprawidłowe funkcjonowanie tych narządów. Lekarze kojarzą wiele różnych łagodnych guzów z tym problemem. Konsekwencje mogą nie być tragiczne, ale raczej nieprzyjemne na zewnątrz. Przede wszystkim mówimy o nadwadze i włosach na twarzy kobiety. Dlatego jeśli zauważysz, że coś jest nie tak z twoim metabolizmem lub z nadmiarem włosów na twoich ustach, powinieneś udać się do szpitala po pomoc, a raczej po prostu wziąć test na testosteron.