Skąd pochodzą prymitywne lęki współczesnego człowieka? Strach przed wężami jest jednym z najczęstszych fobii, a także lękiem przed owadami, który opiera się na starożytnych mechanizmach samoobrony, gdy osoba jest otoczona niebezpiecznym środowiskiem, które zostało zaognione niebezpieczeństwami.

Czym jest herpetofobia?

Zoofobia jest najczęstszym rodzajem fobii, która obejmuje herpetofobię (inne greckie ἑρπετόν - gady, φόβος - strach) lub ophiophobia - strach przed wężami i gadami. Siła strachu jest bardzo indywidualna i zmienia się od lekkiego dyskomfortu do poważnego zjawiska, takiego jak atak paniki. Węże i gady rzadko wywołują uczucie podziwu, częściej jest to obrzydzenie i niechęć. W poważnym stopniu przejawia się herpetofobia:

 • zdjęcia lub snakehoty węża atak paniki (w prawdziwym życiu ludzie nie spotykali się z wężami);
 • silny strach i drętwienie;
 • kołatanie serca;
 • intensywne pocenie;
 • brak powietrza.

Dlaczego ludzie boją się węży?

Strach przed wężami to fobia, która nie powstała od zera. Od najdawniejszych czasów wiele zwierząt stanowiło wielkie zagrożenie dla ludzi. Zanim ludzie nauczyli się odróżniać istoty nieszkodliwe od bezpośredniego zagrożenia, wiele żywotów położono na "ołtarzu natury". Strach przed wężami jest uzasadniony i utrwalony u ludzi genetycznie. Istnieje kilka powodów dla herpetofobii:

 1. Ewolucja to utrwalenie w genomie wszelkiego rodzaju niebezpieczeństw, jakie kiedykolwiek napotkano, w tym strach przed gadami.
 2. Motywy religijne to wąż, święte zwierzę lub nosiciel "ciemnych" sił w wielu krajach. Od najmłodszych lat ludzie rodzą się w strachu i świętym drżeniu przed gadami.
 3. Dziecinne lęki - dziecko niekoniecznie spotykało się z samym wężem, ale słyszało opowieści krewnych o takim spotkaniu, które zakończyło się źle - w szpitalu lub gorzej, śmiertelnie. Takie dziecko, nawet stając się dorosłym, odnosząc się do węży, z drżeniem "pamięta" wydarzenia tak, jakby mu się to przydarzyło.
 4. Osobiste spotkanie to traumatyczne wydarzenie, jeśli wąż nadal jest trujący. Taka sytuacja może powstać w lesie, w polu. W niektórych krajach: Afryka, Ameryka Łacińska, Indie, węże wkradają się do domów i mogą żądlić śpiącego. Wszystko to odracza odcisk na psychice i formach zaburzenie lękowe .
herpetofobia

Strach przed wężami - psychologia

Irracjonalne lęki rodzą się pozornie z "niczego", bez powodu. Człowiek zaczyna bać się węży, ale nie rozumie, dlaczego tak się dzieje, nie ma powodów, by uzasadniać ten lęk w prawdziwej sytuacji. Psychoanaliza wyjaśnia fikcyjne lęki poprzez fakt, że podświadomość jest wypełniona symbolami lub archetypami, odszyfrowanie symbolu, można zidentyfikować "źródło" przyczyny lęku. Strach przed wężami według Freuda jest zaprzeczeniem męskiej zasady, w której sam wąż jest symbolem fallicznym.

Strach przed wężami - psychosomatyka

Psychosomatyka jako reakcja ciała powstaje w odpowiedzi na naruszenie ludzkiej adaptacji do środowiska w wyniku długotrwałego stresu. Strach przed wężami jest fobią, która tworzy przedłużony stan podobny do nerwicy, co można wyrazić w następujących objawach:

 • strach przed wężami, niekontrolowany;
 • wymowny nieracjonalny lęk ;
 • nieodparte, obsesyjne pragnienie uniknięcia spotkania;
 • strach przed wężami jest odczuwany jako pozbawiony granic i granic;

Czy warto bać się węży?

Strach przed wężami jest uzasadniony w przypadku znalezienia osoby na wolności i przebywania w wielu krajach, w których są tu jadowite osobniki, rozsądna opieka nie zaszkodzi. Kilka faktów, dlaczego węże nie boją się wszystkiego:

 1. Stwierdzenie, że wąż jest najbardziej trującym zwierzęciem planety, jest nieprawidłowe, z 2600 gatunków, 240 jest trujących.
 2. Wąż boi się również człowieka i nie zaatakuje pierwszy, jeśli się na niego nie podejmie lub nie zbliży się do gniazda.
 3. Wąż rzadko uwalnia truciznę, w zasadzie po prostu gryzie.
 4. Zły słuch i wzrok podczas pierzenia - nawet jeśli dana osoba przechodzi przez węża, może nie zauważyć.
 5. Po południu węże chowają się w zacisznych miejscach i działają tylko rano i nocą.

Jak przestać się bać węży?

Obsesyjne lęki zatruwają życie człowieka, pozbawiając go radości. Komunikacja z naturą jest ważnym źródłem napełniania ludzi energią i pozytywami. Jak pokonać lęk przed wężami, aby cieszyć się jednością z naturą. Psychoterapeuci radzą, aby nie zwlekać z wizytą u specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie, w poważnych przypadkach z użyciem środków uspokajających i uspokajających. W łagodnych przypadkach herpetofobii pomocne mogą być następujące metody:

 • studiowanie literatury na temat węży;
 • oglądanie filmów dokumentalnych poświęconych węże;
 • obserwacja węża w towarzystwie ukochanej osoby, w warunkach zoo z terrarium, zoo kontaktowego, sklepu zoologicznego;
 • bezpośredni kontakt, aby pokonać strach ułomnym wężem.