Życie staje się przeszkodą między małżonkami, jeśli budżet rodzinny jest zorganizowany w sposób iluzoryczny. Dzieje się tak z nowożeńcami, którzy dopiero zaczynają się przyzwyczajać do swoich bohaterów. Każdy z nich ma swoje własne potrzeby. Oszczędność budżetu rodzinnego daje pozytywny wynik, jeśli uwzględni się interesy wszystkich członków rodziny.

Jaki jest budżet rodzinny?

Miesięczne zarobki są własnością dorosłych gospodarstw domowych, a dzieci są od nich zależne. Budżet rodzinny - stanowi sumę wszystkich dochodów małżonków, która składa się z gotówki otrzymanej w formie zapłaty za podstawową działalność i dodatkowej. W "pośrednim" ekwiwalencie pieniężnym można wypłacić:

 • sezonowa sprzedaż zbiorów zebranych z pola bramkowego;
 • usługi niani, gospodyni, kuriera, które odbywają się poza godzinami pracy;
 • dystrybucja środków masowego przekazu (sprzedaż gazet, ulotek, czasopism);
 • usługi kosmetyczne (manicure, pedicure, klejenie rzęs, masaż, farbowanie włosów, strzyżenie);
 • prace remontowe w mieszkaniach i domach;
 • Freelancing.

Działania te stają się głównym sposobem na zarabianie pieniędzy, jeśli inne nie są dostępne. Wiele zależy od staranności osoby, znajomości jego biznesu i umiejętności przekładania pożądanego na rzeczywistość. Jeśli dorośli członkowie rodziny mają swoje własne hobby, które dają dobre dywidendy, rodzina się kłóci, a związek staje się silniejszy.

Dlaczego rodzina potrzebuje budżetu?

Bez względu na to, jak duży całkowity dochód rodziny, w skarbonce nie wzrośnie, jeśli wydasz go nierozsądnie. Właściwa organizacja budżetowa zachowuje i zwielokrotnia fundusze nawet w przypadku otrzymania minimalnych kwot. Budżet rodzinny, który jest ustalany na papierze, uwzględnia wydatki dzienne. W tym przypadku pierwszeństwo mają zakupy, w których:

 • istnieje potrzeba codziennie;
 • istnieje zysk, który pozwala na uzyskanie dodatkowego dochodu;
 • gospodarstwa domowe widzą dobry zysk dzięki dochodowej odsprzedaży.
jaki jest budżet rodzinny

Rodzaje budżetu rodzinnego

Dostępne sposoby na uratowanie rodzinnego budżetu składają się z rodzajów jego organizacji. Na przykład w niektórych rodzinach żona jest pełnoprawnym liderem transakcji pieniężnych, ma na ręce karty płac i karty oszczędnościowe. Taki rodzinny "monopol" nie jest niczym niezwykłym, jeśli człowiek nie jest pewny siebie i uważa, że ​​jego żona będzie dysponować pieniędzmi lepiej niż on. Rodzinny budżet zagregowany może być reprezentowany przez inne typy:

 1. Często . Przy ogólnym budżecie rodzinnym główne i dodatkowe dochody są gromadzone w pojedynczej kwocie. Po pierwsze, usługi publiczne są opłacane, pieniądze są oszczędzane na transport, posiłki dla dzieci w szkole. Przedmioty hurtowe kupowane są podstawowe artykuły pierwszej potrzeby (detergenty, produkty higieniczne) oraz produkty (mięso, zboża, masło, cukier). Celowość późniejszych kosztów jest koniecznie dyskutowana w ogólnej radzie rodzinnej. Dorosli członkowie rodziny zawsze wiedzą, gdzie i dlaczego zostawili pieniądze ze wspólnej rodzinnej skarbonki.
 2. Oddzielne . Oddzielne marnowanie pieniędzy staje się poważnym testem dla nowożeńców. Na przykład kobieta kupuje produkt, ale mężczyzna zapewnia ubrania dla dzieci, płaci za swoje jedzenie. Oddzielny budżet w rodzinie jest główną przyczyną rodzinnych nieporozumień. Jeśli jeden z małżonków milczy o tym, że ma pieniądze, a drugi - bardzo ich potrzebuje, to nie jest daleko od rodzinnego skandalu.
 3. Mieszane . Najbardziej rozsądna forma zarządzania budżetem rodzinnym jest mieszana. Główne odpady występują, podobnie jak w ogólnym budżecie rodzinnym. Ale dodatkowy dochód (na przykład mąż szuka pracy na budowie, żona robi rzeczy i sprzedaje) pozostaje przy nim. Ta forma budowania rodzinnego budżetu nie powoduje poczucia wzajemnej nieufności.

Jak powstaje budżet w rodzinie?

Małżonkowie otrzymują miesięczne wynagrodzenie, jeśli pracują w przedsiębiorstwie, w placówkach przedszkolnych i szkolnych, w szpitalu, w strukturach społecznych. Gdy prowadzony jest biznes rodzinny, pieniądze wnoszone do rodzinnej skarbonki można otrzymywać co tydzień lub codziennie. Starsi ludzie nie pracują, ale otrzymują emeryturę. Z tych kwot powstaje główny dochód rodziny.

Kreatywne, zaradne, aktywne natury nie kończą się na tym. Wymyślają coś, naprawiają zepsuty sprzęt dla siebie i innych, dziergają piękne rzeczy, pieczą na zamówienie pyszne ciasta pisz dobre artykuły. Dodatkowy dochód, który przynosi zysk więcej niż w oficjalnym miejscu pracy, może w przyszłości stać się głównym rodzajem zarobków. Jaki jest wynik budżetu rodzinnego w tym scenariuszu? Odpowiedź jest prosta: ze wszystkich źródeł funduszy.

Jak zarządzać budżetem rodzinnym?

Odbiór pieniędzy i ich wydatki są lepiej rejestrowane na papierze. Takich informacji trudno jest zachować w pamięci. Budżet rodzinny to kasa fiskalna, w której przechowywane są pieniądze, a ich odpady są obliczane w celu wyjaśnienia informacji o tym, ile "wolnych" pieniędzy pozostaje na inne wydatki. Aby je wziąć pod uwagę, możesz utworzyć ogólny notatnik i narysować dwie tabele:

Nazwa bieżącego miesiąca

Dochód

Data (kiedy środki zostały otrzymane)

Typ (opis, skąd pochodzą pieniądze)

Łącznie (obliczana całkowita kwota otrzymanych pieniędzy)

Nazwa bieżącego miesiąca

Koszty

Data (kiedy wydano pieniądze)

Kind (na co wydano pieniądze)

Łącznie (całkowita kwota wydanych pieniędzy)

Planowanie budżetu rodzinnego

Pytanie, jak zaplanować budżet rodzinny, trzeba stale wracać. Konieczne jest określenie odbioru pieniędzy na tydzień, miesiąc, rok. Uwzględniane są wszystkie dochody: emerytura, wynagrodzenie, stypendium, zasiłek rodzinny, dodatkowe zarobki. Ustalane są stałe opłaty: media, prąd, internet, posiłki szkolne. Dalej: płatności, których wysokość zmienia się: opłata za komunikację komórkową, sprzątanie chemiczne, produkty dla rodziny, odzież. Wymagane są:

 • kwota na nieprzewidziane wydatki;
 • fundusze na odpady sezonowe (zakup węgla, ziemniaków, cukru, warzyw i owoców na zimę).
budżet rodzinny

Jak przydzielić budżet rodzinny?

Nie jest trudno zrozumieć, jak obliczyć budżet rodzinny, jeśli powyższe wydatki są odliczane od całkowitego dochodu rodziny. Pieniądze, które pozostają "darmowe", można wydać na niezaplanowany zakup. Kiedy są niewystarczające, niewykorzystane środki należy pozostawić do następnego miesiąca, kiedy nowy budżet otrzyma nowe dochody. W tym samym czasie gotówka jest również dodawana do kasy z dodatkowego źródła. Z czasem niewielka ilość pieniędzy generowana jest z niewielkich depozytów.

Jak zwiększyć budżet rodzinny?

W ciągu tygodnia 7 dni, z których 5 osób spędza w miejscu pracy. Wieczór spędza na przygotowywaniu kolacji, zmywaniu naczyń, oglądaniu wiadomości lub oglądaniu filmu. W weekend nadchodzi kolej sprzątanie w mieszkaniu , działa na działce. Planowanie budżetu rodzinnego pozostaje niezmienne z miesiąca na miesiąc. Gdyby było dużo wolnego czasu, ludzie mogliby zwiększyć swój dochód poprzez dodatkowe zarobki. Jest tylko jedno wyjście: konieczne jest kompetentne rozdzielanie obowiązków pomiędzy wszystkich członków rodziny. Wtedy będzie można zarobić gdzie indziej.

Oszczędzanie budżetu rodzinnego

Głównym błędem gospodarstwa domowego jest próba życia jak wszyscy inni. Dlatego należy stale zastanawiać się, jak uratować budżet rodzinny. Ludzie kupują drogie telefony komórkowe, sprzęt AGD, ubrania. Szafa "pasywna" sięga 20-40% - piękne stroje są zarezerwowane dla konkretnego przypadku, ale tak się nie dzieje. Kamery, kamery wideo, mikrofale są używane tylko od czasu do czasu. Odżywianie jest również bolesnym punktem. W rzeczywistości ludzie kupują nie produkty, ale zestaw cennych substancji. Ale smaczne i zdrowe dania mogą być przygotowane z niedrogich zakupów.