Autoprezentacja jest obecna w naszym codziennym życiu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wszyscy pracują nad tym regularnie. Dzieje się tak przy wyborze stylu ubioru, w zależności od przypadku lub zachowania - od sytuacji. Ta strategia została nazwana "naturalną autoprezentacją".

Czym jest autoprezentacja?

Autoprezentacja jest procesem, w którym osoba przedstawia swój wizerunek w świecie społecznym i zamierza stworzyć pewne wrażenie swojej osoby na temat otaczających go osób. Samo karmienie jest ważną częścią umiejętności komunikacyjnych wykorzystywanych przez ludzkość do tworzenia obrazu w umysłach ludzi. Głównym celem autoprezentacji jest uzyskanie korzyści społecznych i materialnych. Może być używany w różnych sytuacjach, od komunikacji z nieznajomymi na ulicy, a skończywszy na partnerach wysokiego szczebla w biurach i agencjach rządowych.

Obraz i autoprezentacja

Popyt społeczny można osiągnąć, tworząc aureolę atrakcyjności. Zwiększenie samooceny występuje kosztem indywidualnej niecodzienności i atrakcyjności, które są wspierane przez zdolność do wspierania rozmowy na dowolny temat, stając się przyjemnym rozmówcą. Zdolność do tworzenia i wybierania właściwego obrazu pomaga przyciągnąć uwagę do osoby i nawiązać związek.

Autoprezentacja osobowości jest konieczna dla każdej osoby. Jest kilka powodów, z których najważniejsze to:

 1. Uzyskiwanie pewnych zasobów od innych . Mogą być materialne, informacyjne, emocjonalne. Zdolność do poddania się pomaga szybciej i łatwiej podjąć wolne miejsce w pracy, przyciągnąć uwagę płci przeciwnej, znaleźć wspólny język w każdym społeczeństwie.
 2. Projektowanie swojego "ja" . W zależności od tego, jak zaprezentować się, będziemy postrzegani przez innych. Życzliwy śmiech i uśmiech w odpowiedzi na twoje dowcipy dowodzą, że jesteś dowcipną i wesołą osobą, a jeśli usłyszysz, że jesteś kompetentny i posiadasz wiedzę, poczujesz się bardzo szybko.
 3. Płynny przepływ kontaktów towarzyskich . Taktowne uwagi na temat błędów innych osób spowodują zmniejszenie liczby komentarzy na twój adres. Takie zachowanie znacznie zmniejszy poziom konfrontacji i agresji oraz gładką krytykę w komunikacji.

Rodzaje autoprezentacji

Werbalna i niewerbalna autoprezentacja to dwa główne rodzaje samodzielnego karmienia. Wyraźnie pokazują osobowość na całym świecie iw konkretnym społeczeństwie (w jaki sposób Twoi koledzy w dziedzinie zawodowej lub przypadkowi przechodnie chodzą po parku lub ulicach miasta, potrafią komunikować się z rodziną lub przyjaciółmi).

Werbalna autoprezentacja umożliwia wykorzystanie dyskursywnych funkcji i narzędzi językowych do tworzenia określonego wizerunku konkretnej osoby. Ponadto ta forma samo-tłumaczenia jest językiem pisanym. Niewerbalne środki komunikacji obejmują wymianę informacji i komunikację bez użycia słów. Należą do nich mimika twarzy, gesty, znaki i systemy sygnałów. Takie sposoby komunikacji nazywano językami pierwotnymi i wtórnymi lub naturalnymi i sztucznymi.

Jak zrobić autoprezentację?

Podczas wykonywania autoprezentacji możesz użyć jednego z dwóch sposobów: dostosowania się do określonej grupy osób lub zostania ich liderem. W pierwszej wersji musisz być cierpliwy i uważnie obserwować tę grupę przez pewien czas. Trzeba zwracać uwagę na ich sposób komunikacji, omawiane tematy, gesty i nawyki. To szybko znaleźć wspólny język z nowymi znajomymi i nie czuć się jak obcy. Jednak takie samodzielne karmienie nie zawsze jest odpowiednie.

Druga metoda obejmuje kilka ważnych punktów:

 • Musisz mieć elegancki wygląd;
 • Przygotuj jasną i zrozumiałą mowę;
 • Podkreśl swoje mocne strony;
 • Podkreśl swoje cechy osobiste .

Autoprezentacja - od czego zacząć?

Autoprezentacja do wywiadu obejmuje pięć głównych etapów, z których każdy musi być starannie opracowany. Składa się z:

 • autoprezentacja;
 • wchodzenie w kontakt;
 • przejście do rozmowy;
 • sama rozmowa;
 • wyjście z rozmowy.

Podczas pierwszego etapu kandydat na wolne stanowisko musi się przedstawić, podając swoje pełne imię i głos celu wizyty. Na tym etapie rozmówcy powinni się bliżej przyjrzeć i przyzwyczaić do siebie nawzajem, ponieważ każdy z nich ma inną barwę głosu, wyglądu i tempa wypowiedzi. Autoprezentacja o sobie powinna być prowadzona spokojnym, równomiernym tonem, nie drżąca z podniecenia. Jeśli udało ci się zdobyć informacje o firmie, warto o tym powiedzieć, ale musisz się upewnić, że jest wiarygodna.

sztuka autoprezentacji

Jak przeprowadzić autoprezentację?

Twórcza autoprezentacja jest często przeprowadzana nie dla jednej osoby, ale dla pewnej grupy osób. Samo żywienie się powiedzie, jeśli możesz zainteresować publiczność mową wprowadzającą. Doświadczeni eksperci uważają, że po zaprezentowaniu się warto zadać zagadkową zagadkę i połączyć słuchaczy z interaktywnym. Takie podejście usunie możliwe napięcie i spowoduje pewną pewność. Po - ustal główne punkty mowy i uzupełnij jej strukturę. Ściśle przestrzegaj planu, aby nie przegapić ważnej chwili.

Jak zakończyć autoprezentację?

Sztuka autoprezentacji polega na kompetentnym przedstawianiu każdego etapu. Zakończenie występu jest nie mniej ważne niż początek i prezentacja głównej istoty mowy. Aby uzyskać skuteczną autoprezentację, musisz zakończyć ją w oryginalny sposób. Aby to zrobić:

 • podsumuj swoją przemowę;
 • wyciągnąć logiczny wniosek, kładąc nacisk na kluczowy moment;
 • zachęcaj słuchaczy do działania.

Autoprezentacja - książki

Każda osoba dąży do poprawy jakości życia, a do tego konieczne jest rozwijanie się w kilku kierunkach i solidne wsparcie finansowe. Zdaniem naukowców może "utykać" nie tylko ze względu na brak specjalistycznej wiedzy, ale także z autopromocji. W tak niespokojnym biznesie pomoże ci oryginalna autoprezentacja. Można zapoznać się z różnymi przykładami ich realizacji i bodźcem do działań w takich książkach:

 1. "Trening autoprezentacji" E. Mikhailova. Nazwa mówi sama za siebie. Autor opisuje główne punkty interakcji i zachowania biznesowego.
 2. "Osobisty branding" F. Kotler, I. Rein, M. Stoller. Książka pomaga nauczyć się zdobywać popularność. Autorzy powołują się na sukcesy takich sław jak David Beckham, Donald Trump, Christina Aguilera.
 3. "Dobre dziewczyny nie robią kariery" L. Frankel. Książka uczy, jak unikać popełniania błędów, próbując przesunąć się po szczeblach kariery.