Resekcja pęcherza to ciężka wrodzona patologia układu moczowego, w której narząd nie znajduje się wewnątrz jamy brzusznej, ale na zewnątrz. Występuje u jednego z 50 000 noworodków. U chłopców tę patologię diagnozuje się czterokrotnie częściej niż u dziewcząt. Interwencja chirurgiczna jest skutecznie stosowana w celu jej wyeliminowania.

Edytor pęcherza - przyczyny

экстрофия мочевого пузыря причины

Pojawienie się tej patologii przyczynia się do wielu czynników. Najczęstsze przyczyny rozwoju pęcherza są następujące:

 1. Predyspozycje genetyczne - jeśli ktoś z rodziny miał taką chorobę, istnieje duża szansa, że ​​ta patologia pojawi się u dziecka.
 2. Choroby zakaźne, które kobieta cierpiała w czasie ciąży - wywołują poważne komplikacje, w tym wady rozwojowe układu moczowo-płciowego.
 3. Cukrzyca matczyna cukrzyca - ta choroba może powodować nieprawidłowe tworzenie narządów wewnętrznych.
 4. Czynnik środowiskowy - dla kobiety ciężarnej ważne jest, aby chodzić więcej na świeżym powietrzu, unikać pomieszczeń wypełnionych dymem i kontaktować się z agresywnymi chemikaliami. Nieprzyjazne środowisko może spowodować rozwój skazy dziecka.
 5. Szkodliwe przyzwyczajenia kobiety w ciąży - palenie , przyjmowanie narkotyków i picie alkoholu przyczynia się do pojawienia się patologii u płodu.

Resekcja pęcherza - objawy

экстрофия мочевого пузыря симптомы

Patologii tej towarzyszy wyraźny obraz kliniczny. Strukturę pęcherza u dzieci można wykryć wzrokowo natychmiast po urodzeniu, zgodnie z następującymi cechami:

 1. W podbrzuszu widoczny jest wyraźny ubytek jamy brzusznej - pęcherz znajduje się na powierzchni.
 2. Mocz ciągle się wyróżnia, z powodu którego na skórze intymnej obserwuje się wysypkę pieluszkową.
 3. W większości przypadków brakuje blizn pępowinowych.
 4. Narząd moczowy znajduje się zbyt blisko odbytu.
 5. Dziecko, z powodu odczuwanego dyskomfortu, staje się nerwowe, nastrojowe i je słabo, co wpływa na jego przybieranie na wadze.

Ekstaza pęcherza moczowego i epizodów

Obie patologie są wrodzone. Ekstaza pęcherza - brak przedniej ścianki brzucha i utrata narządu narządu wydalniczego na zewnątrz. Są takie etapy patologii:

 1. Pierwszy stopień to rozbieżność kości łonowych nie większa niż 4 cm, średnica zmiany w jamie brzusznej jest mniejsza niż 4 cm.
 2. Drugi stopień - kości rozchodzą się na odległość 4,5-8 cm Średnica otworu w otrzewnej waha się od 5 do 7 cm.
 3. Trzeci stopień - rozbieżność kości łonowych powyżej 9 cm, średnica anomalnego uszkodzenia przekracza 8 cm.

Episkopatia pęcherza moczowego jest niedorozwojem zewnętrznych narządów płciowych. U chłopców ta patologia może być:

 • głowa;
 • trzon;
 • kompletny;
 • łonowy łonowy.

U dziewczynek, epispadias występuje w tych postaciach:

 • całkowity;
 • łechtaczka;
 • suma częściowa.

Cloacalna egzstrofia

Ta patologia jest również znana jako ektopowa kloaka lub torbiel jelita grubego. Jest to ciężka forma anomalii. Górna część formacji to przepuklina pępkowa, dolna część to pęcherz. Organ układu wydalniczego jest podzielony na dwie części przez przesmyk jelitowy. Każda "pół-bańka" ma własne ujście moczowodu. Ten sam fragment jelita, który wychodzi na zewnątrz, ma od 2 do 4 luk.

Pęcherzykom w pęcherzu towarzyszy u chłopców takie anomalie:

 • podział prącia;
 • niezstąpione jądra;
 • szeroko "osobno" kości łonowe.

U dziewcząt egzstrofia występuje równocześnie z takimi anomaliami:

Restrum pęcherza - leczenie

экстрофия мочевого пузыря лечение

Jedynym sposobem na pozbycie się tej patologii jest wykonanie operacji. Przed taką procedurą, kompleksowe badanie pacjenta, w tym:

 • USG;
 • cystoskopia;
 • CT;
 • badanie endoskopowe;
 • inspekcja

Dopiero po badaniu diagnostycznym wylinki pęcherza można usunąć operacyjnie wszystkie epizody. Główne zadania, które lekarz wykonuje przy takim leczeniu:

 1. Aby przeprowadzić bezpieczne zamknięcie układu moczowego, który "wyszedł".
 2. Aby wykonać rekonstrukcję plastyczną dotkniętego obszaru.

Restrum pęcherza - operacja

Sposób przeprowadzenia zabiegu zależy w dużej mierze od wielkości wady. Gdy średnica nieprawidłowego otworu w jamie brzusznej nie przekracza 4 cm, sąsiednie tkanki są używane do jego zamknięcia. W przypadku większej przeszczepy leczenie polega na zastosowaniu sztucznej "skóry" - sterylnej błony. Po wyleczeniu nici wykonuje się powtarzaną interwencję chirurgiczną. Podczas tej procedury film jest usuwany.

Po zabiegu, gdy usunięta zostanie klatka piersiowa lub wybroczyna pęcherza, istnieje ryzyko wystąpienia takich powikłań:

 • zapalenie otrzewnej;
 • moczenie ;
 • choroba adhezyjna;
 • hipotermia;
 • zatrucie krwi.

Kliniczna resekcja pęcherza - zalecenia

W okresie pooperacyjnym lekarz, który przeprowadził operację, zaleci skojarzoną antybiotykoterapię. Leki są przyjmowane w szpitalu pod nadzorem lekarza. Częściej preparaty przeciwbakteryjne podaje się pacjentom domięśniowo lub dożylnie.

Po zakończeniu takiej terapii lekarz przekaże pacjentowi jego zalecenia, które w większości przypadków są ograniczone do następujących zasad:

 1. Resekcja pęcherza u dziewcząt i chłopców jest patologią, w której należy całkowicie zmienić swój styl życia. Dotyczy to również żywienia. W diecie powinna panować zdrowa żywność. Pikantne i słone potrawy, a także produkty moczopędne będą musiały zostać wyłączone z menu.
 2. Nie możesz spożywać dużej ilości płynów. Potrzeba pić małymi łykami.
 3. Całe kolejne życie powinno unikać urazów i silnego wysiłku fizycznego, w tym intensywnych ćwiczeń fizycznych.
 4. Musisz regularnie odwiedzać lekarza.