Struktura kobiecego ciała nie zawsze odpowiada przeciętnej. Dla niektórych kobiet, z różnych powodów, możliwe są odchylenia od norm struktury anatomicznej, które mogą być patologiczne lub po prostu są cechami wyróżniającymi strukturę ciała.

Jednym z tych odchyleń jest tak zwana forma bicorna macicy - wrodzona anomalia układu rozrodczego, która występuje u 0,5-1% kobiet. Zobaczmy więc, co oznacza diagnoza "dwuramiennej macicy", jak wygląda i jaka jest niebezpieczna.

Znaki 2-go macicy

Na zdjęciu widać trzy opcje rozwoju macicy:

  • normalny;
  • macica z przegrodą;
  • dwurożny

Pierwsza opcja - normalna macica - jest wewnętrzną wnęką w kształcie trójkąta. Drugi sugeruje obecność partycji w środku, która nie osiąga końca. W przeciwnym razie jest ona również nazywana niekompletną (to znaczy nie dochodzi do końca pochwy), a jeśli przegrody są nieznacznie wyrażone, a u podstawy trójkąta znajduje się tylko małe zagłębienie, jest to już macica w kształcie siodła. Kontaktując się z ginekologiem z następującymi objawami:

  • niepłodność;
  • nawykowe poronienie, głównie we wczesnej ciąży (2-3 razy lub więcej);
  • krwawienie z macicy;
  • bolesne okresy.

Diagnoza jest przeprowadzana na podstawie badania ginekologicznego, wykrywania macicy i ultrasonografii, jednak nie może się objawiać dwurogowa macica (nawet podczas ciąży i porodu). Jest bardzo indywidualny i zależy od ciała każdej kobiety.

Macica dwuramienna: przyczyny powstania

Układ rozrodczy dziewczynki powstaje pod koniec pierwszego trymestru ciąży matki, od około 10 do 12 tygodni. Jeśli w tym czasie kobieta nadużywająca alkoholu i nikotyny, substancji narkotycznych, silnych leków itp. Doświadczyła poważnej traumy psychologicznej, wówczas prawdopodobieństwo wad rozwojowych u dziecka znacznie wzrośnie. W tym przypadku patologię rozwoju macicy można łączyć z anomaliami układu moczowego. Nie mniej groźnymi czynnikami są choroby endokrynologiczne (tyreotoksykoza, cukrzyca) i choroby zakaźne (odra, różyczka, ospa wietrzna itp.) W czasie ciąży.

Macica dwuramienna: cechy

Z powodu powyższych objawów kobiety z rogową macicą mogą mieć problemy z poczęciem i przenoszeniem dzieci. Różne sytuacje są możliwe tutaj. Na przykład, jeśli oba rogi takiej macicy są wnękami o mniej więcej tym samym rozmiarze i kształcie, wówczas płód może przywiązać się do jednego z nich i będzie stosunkowo mało miejsca na jego rozwój (i dlatego występują spontaniczne poronienia). Jednak przy wystarczającej pojemności tej jamy ciąża może przejść bez odchyleń.

Jeśli chodzi o inne cechy życia kobiety z podobną diagnozą, okres menstruacyjny z dwurożną macicą jest bardziej bolesny i obfity niż zwykle. Jednocześnie, życie seksualne kobiety, z reguły, nie jest inne, z wyjątkiem, być może, w czasie ciąży: z dwuramienną macicą w kształcie siodła, z seksu podczas ciąży macica dwugarbna dziecko lepiej zrezygnować z życia i zdrowia.

Leczenie dwuramiennej macicy

Chirurgiczne leczenie dwuramiennej macicy jest wskazane dla kobiet, które miały historię kilku poronień z rzędu. W tym przypadku jama macicy jest "połączona" chirurgicznie, najczęściej poprzez wycięcie i usunięcie przegrody (operacja Strassmanna). Jeśli jeden z rogów macicy jest prymitywny, czyli gorszy, mały, jest usunięty. Celem takiego leczenia jest przywrócenie pojedynczej jamy macicy, aby kobieta mogła zajść w ciążę i urodziła dziecko bez problemów.