Przedstawiamy jedną z ogromnych Soczysty gatunek rośliny, znane pod wspólną nazwą Euphorbia Euphorbia. W naturze rosną w subtropikach afrykańskich i na Madagaskarze, różniących się dość dużymi rozmiarami. Kryte kwiaty tego gatunku są zwykle małe, różnią się dekoracyjnymi liśćmi i złożonymi kwiatostanami.

Niektóre rodzaje euforbii

W przyrodzie występuje około 2000 gatunków wilczomleczów, z których tylko 120 jest ozdobnych. A nawet wśród nich rośliny doniczkowe są jeszcze mniejsze. Spójrzmy na najpopularniejsze typy mleczu.

  1. Poinsecja lub Euphorbia pulcherrima. Jeden z typowych wychowanków jednorocznych. Poinsettia jest bardzo trudna do utrzymania w domu w zimie, więc rośnie tylko do końca kwitnienia. Kwiaty tej rośliny są gładkie, ale liście są duże i jasnozielone.
  2. Brilliant lub Milk Mile. To jest wyraźny soczysty. Wygląda jak ciernisty krzew o wydłużonych liściach i potężnej łodydze. Z tego powodu został nazwany koroną cierniową. Milk Mile wymaga bardziej pożywnej gleby niż inne gatunki tej rośliny: dodaje się ją z kompostem lub torfem.
  3. Tłuszcz Euphorbia. Często mylony jest z kaktusem, ponieważ ma sferyczny, żebrowany kształt z przerostem, który jednak nie jest całkowicie kłujący.
  4. Euphorbia korzystne . Wygląda jak palma. W domu może wyrosnąć do wysokości 1,5 m. Dla liści pokrytych bielą wilczomleczów charakterystyczny jest ciemnozielony kolor z białymi żyłkami.
  5. Euphorbia Pallas (Fisher) . Ta roślina ma właściwości lecznicze podobne do żeń-szenia. W Ałtaju ten typ wilczomlecza jest szeroko stosowany w medycynie ludowej.

Euphorbia Euphorbia: Charakterystyka wzrostu

Dbanie o euforię żółtaczki w pokoju jest proste. Roślina ta lubi dużo jasnego światła, więc lepiej umieścić ją na południu Euphorbia Euphorbia Windows. Jeśli chodzi o temperaturę, optymalny wzrost wynosi 22-25 C. Zimą należy zapewnić okres odpoczynku przy malejącej temperaturze i bardzo rzadkim podlewaniu. Latem roślina powinna być podlewana bardzo umiarkowanie: lepiej jest ją wysuszyć niż ją zalać. Ale w tym samym czasie liściaste gatunki mleczu potrzebują więcej podlewania niż sukulenty bez liści.

Charakterystyczną cechą każdego rodzaju euforbii jest to, że jej mleczny sok jest bardzo toksyczny. Dlatego podczas przeszczepiania i rozmnażania konieczne jest delikatne obchodzenie się z kwiatem, aby zapobiec przedostawaniu się soku na skórę, a zwłaszcza na błony śluzowe. Należy również zachować ostrożność, jeśli w domu przebywają małe dzieci.

W pozostałej części produkcja mleczu nie sprawia większych problemów. Euforbia zadowala gospodarzy bezpretensjonalnością i trwałością.