Próbując znaleźć właściwy lek na stonka ziemniaczana, trzeba co roku testować różne metody na łóżkach, przypominając przepisy babci i zapoznając się z asortymentem insektycyd w sieci handlowej. Owad jest tak skutecznie przyzwyczajony do każdej chemii, że po kilku latach po testach wiele leków staje się całkowicie bezużyteczne.

Jak wygląda chrząszcz kolorado?

W ciągu całego życia owad ten znacząco zmienia kształt i kolor ciała, nadal uszkadzając rośliny psiankowate, więc dobrze jest wiedzieć, jak wygląda stonka ziemniaczana i jego larwy na wszystkich etapach. Stworzenia te pochodzą od jasnopomarańczowych jaj, które samica kładzie na wewnętrznej stronie liścia rośliny. Biorąc pod uwagę, że w ciągu sezonu jedna osoba jest w stanie wyprodukować tysiąc jaj i uzyskać trzy pokolenia w ciepłym regionie, przy braku dobrych funduszy ze stonki ziemniaczanej, jego potomstwo może zainfekować rozległe terytorium.

Личинки колорадского жука

Maleńkie larwy mają jaskrawo pomarańczowe, miękkie okładki, gdy grzbiet się zwiększa, stają się blade i czarne kropki pojawiają się w rzędach na ciele. W pierwszym stadium larwa ma wymiary do 2,4 mm, w ostatnim etapie często osiąga długość do 9 mm. Dorośli mają owalny kształt, długość od 7 mm do 12 mm. Łatwo odróżnić je od innych owadów żółtopomarańczowymi trwałymi osłonami, ozdobionymi czarnymi podłużnymi paskami.

Взрослый колорадский жук

Środki ludowe dla stonki ziemniaczanej

Na skalę przemysłową wytwarzana jest ogromna ilość różnych roztworów i proszków z owadów, ale wraz ze wszystkimi lekami z czasem nienasycona istota rozwija odporność. Należy pamiętać, że absolutnie skuteczne trucizny systemowe, gdy są przetwarzane podczas ostatniego sezonu wegetacyjnego, są wchłaniane na szczyty i bulwy roślin, zagrażając osobie poważnymi zatruciami. Alternatywą jest mechaniczne zniszczenie larw i dorosłego stonka ziemniaczanego, próba walki z nim środkami ludowymi.

Nieszkodliwe metody zwalczania stonki Colorado:

 1. Popularnym środkiem zaradczym dla stonki ziemniaczanej jest posiekany popiół drzewny, pylenie odbywa się w godzinach porannych, gdy liście są mokre od rosy. Przetwarzanie przeprowadza się raz na 14 dni.
 2. Niektórzy plantatorzy warzyw zastępują popiół cementem lub gipsem, twierdząc, że moździerze zabijają żarłoczne larwy.
 3. Innym materiałem nadającym się do pylenia ziemniaków, pomidorów i bakłażanów jest mąka kukurydziana. Włókna kukurydziane pęcznieją w przewodzie pokarmowym szkodnika i prowadzą do śmierci.
 4. Jeśli ogród jest mały i na farmie są odpady drzewne, możliwe jest używanie trocin do odstraszania łóżek. Zapach igieł lub innego pokrojonego drewna, rozrzuconego między krzakami, powoduje, że chrząszcze latają wokół ogrodu.
 5. Buliony oparte na surowcach roślinnych zawsze były używane jako środek stonki ziemniaczanej. Możesz doskonale radzić sobie z naszym wrogiem za pomocą wodnego roztworu smoły brzozowej (100g / 10l).
 6. Zaleca się wywar liści glistnika, który należy zacząć gotować we wrzącej wodzie przez 15 minut. Rozdzielamy otrzymany preparat w proporcji 0,5 l / 10 l wody.
 7. Pobieramy 200 g liści skrzypu i mniszka lekarskiego, gotujemy je w 10-litrowym wiadrze przez 15 minut, po ochłodzeniu rozcieńczamy 0,5 l / 10 l wody.
 8. Środek zaradczy dla stonki ziemniaczanej z piołunu - mieszamy 300 g pokruszonej trawy ze szklanką popiołu, narysujemy kompozycję na 3 godziny w wiadrze z wodą, używamy jej do opryskiwania krzewów.
 9. Odwar z ostrego pieprzu - 100 g proszku gotuje się do 2 godzin na 10 litrach wody, do opryskiwacza dodaje się roztwór mydła przed użyciem.
 10. Napar czosnku - 200 g zmielonego surowca jest wymagane do napełnienia wiadra z wodą i pozostawienia na 24 godziny Aby uzyskać najlepszy efekt, dodaj 40 g mydła.
 11. Pokroiliśmy kilogram pomidorów na małe kawałki, nalegamy na 10 litrów wody na 5 godzin. Stosujemy środek zaradczy dla stonki ziemniaczanej w stanie Colorado w stosunku 1: 5, przed natryskiem wlewamy 3 łyżki ciekłego detergentu do urządzenia.
 12. Infuzja tytoniu - nalegaj 0,5 kg pokruszonych łodyg w wiadrze z wodą przez dwa dni, rozcieńczyć 1: 2, dodaj roztwór mydła przed użyciem.