Każdego roku hodowcy pracują nad hodowlą nowych odmian w celu poprawy jakości upraw, ochrony szkodników i wpływów zewnętrznych, a także znacznie upraszczają pracę letnich mieszkańców i rolników. Dziś jednym ze środków przeciwko strasznemu stonkowi (i nie tylko) jest zakup specjalnie przygotowanego materiału do sadzenia. Ale w przypadku zwykłego domku prawie nikt by się tym nie przejmował. Dlatego istnieje duże zapotrzebowanie na porady dotyczące radzenia sobie ze stadem ziemniaczanym w stanie Colorado po wylądowaniu.

Środki owadobójcze i specjalne preparaty przeciwko stonki ziemniaczanej

Co dziwne, nawet uniwersalne środki owadobójcze pomagają zwalczyć ten szkodnik. W uczciwy sposób należy zauważyć, że na wczesnym etapie tego problemu są one naprawdę skuteczne, ale częściej konieczne jest stosowanie specjalnych środków chemicznych. Zawsze pamiętaj, że nie będziesz czytał wszystkich skutków ubocznych na opakowaniu, a konsekwencje dla gleby po takiej dawce chemii są trudne do przewidzenia. Alternatywnie można wypróbować środki biologiczne i leki przeciwko chrząszczowi Colorado (i nie tylko).

Znana firma BAYER produkuje nie tylko leki, ale także środki ochrony roślin. "Prestige" jest dokładnie jednym z nich: jeden z jego składników pomaga chronić roślinę przed chrząszczem, drugi działa bezpośrednio na szkodniku. Co więcej, ten cudowny środek również przyspiesza wzrost. Jego zaletą jest to, że przetwarzasz materiał sadzenia, a po pracy lek rozkłada się na składniki, które nie są chemikaliami.

Inną stosunkowo bezpieczną opcją - "Decis Pro" jest również popularnym lekarstwem na stonki ziemniaczanej. Tym razem lek nie pozwala na pomnożenie chrząszczy. Działa w trzech etapach: najpierw przetwarzasz samą dziurę sadzeniową, potem pierwsze pędy, a na końcu ostatnią kurację za kilka tygodni. Kompozycja jest całkowicie organiczna i nie przyniesie szkody ludziom ani zwierzętom.

środki przeciwko stonki ziemniaczanej

Środki ludowe i metody od stonki ziemniaczanej

Jeśli nie masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby kupić bezpieczną chemię, lub zaufanie do niej jest podważone, czas na popularne metody. Tak więc lekarstwem na stonka ziemniaczana jest sadzenie roślin w sąsiedztwie, których chrząszcz nie toleruje. Należą do nich szałwia z wrotyczami, możesz spróbować kocimiętki.

Istnieje kolejna interesująca metoda, jak skutecznie radzić sobie ze stonki ziemniaczanej. Od razu zauważamy, że nadaje się tylko do ogrodów, gdzie jest obserwowany płodozmian . Aby znaleźć pułapkę na całym obwodzie, wykop rowy ze stromymi ścianami, a następnie ułóż film. Ponadto, po wpadnięciu w taką pułapkę, chrząszcz nie może wydostać się z niej, a grzyby rozwijające się w polietylenie są dla niej niebezpieczne.