Ludzie biznesu są zobowiązani znać i przestrzegać zasad dobrego smaku. W przeciwnym razie może to poważnie wpłynąć na ich działalność, a nawet doprowadzić do zerwania relacji z partnerami biznesowymi. Zasady i normy etykiety biznesowej zmieniły się z biegiem czasu, niektóre z nich zupełnie straciły na znaczeniu. Tylko bycie przyjaznym i uprzejmym już nie wystarczy.

A więc kilka zasad etykiety relacji biznesowych:

 1. Podporządkowanie. Głowa jest zawsze wyższa w hierarchii usług niż podwładny, niezależnie od płci i wieku.
 2. Punktualność we wszystkim jest podstawą podstaw biznesowych.
 3. Porozmawiaj o zaletach i nie mów za dużo.
 4. Umieć słuchać i słyszeć.
 5. Weź pod uwagę interesy i opinie partnerów. Nie myśl tylko o sobie.
 6. W ubraniu pasuj do otoczenia. Wygląd może wiele powiedzieć o wewnętrznym wyglądzie i charakterze osoby. Pierwsze wrażenie to zgrabna fryzura, garnitur i odpowiednio dobrane akcesoria. Etykieta kobiety biznesu wymaga umiaru nie tylko w ubraniach, ale także w makijażu, biżuterii.
 7. Naucz się komunikować: poprawnie mów i pisz. Etykieta mowy biznesowej wyklucza użycie wyrażeń slangowych, powtórzeń, słów pasożytniczych, a nawet słów wprowadzających. Kultura biznesu wymaga przestrzegania zasad gramatyki.
 8. Gesty biznesowe. Maniery, gesty i mimika mogą wiele powiedzieć. Znaki przedsiębiorcy to energiczne ruchy, pewny chód i wzrok, prosta postawa i brak zamieszania. W środowisku biznesowym dozwolony jest tylko jeden dotykowy gest dotykowy - jest to uścisk dłoni.

Podstawowe zasady etyki biznesu mówią o korzyściach we wszystkich sytuacjach życiowych. Dobrym rezultatem komunikacji w najlepszych tradycjach etyki biznesu jest nie tylko umowa zamknięta czy podpisana umowa, ale także emocje i uczucia, które pozostają po negocjacjach.

Wskaźniki etykiety mowy w komunikacji biznesowej:

 • różnorodne i bogate słownictwo;
 • wymowa;
 • styl gramatyki i mowy. Kolejność frazesów jest obowiązkowym wymogiem etykiety mowy.

Spotkanie biznesowe etykiety

Nowoczesna etykieta biznesowa wymaga również przestrzegania pewnych zasad postępowania podczas spotkania biznesowego.

 1. Każde spotkanie rozpoczyna się od powitania. Mężczyzna pierwszy wita kobietę, najmłodszą według stanowiska lub wieku - starsza, dziewczyna wita starszego mężczyznę.
 2. Po powitaniu musisz się przedstawić.
 3. Kiedy rozmowa jest wyczerpana, musisz taktownie, grzecznie, ale zdecydowanie zakończyć rozmowę.

W celu udanej rozmowy biznesowej zaleca się rozpoczęcie przygotowań do negocjacji. Musisz myśleć o wszystkim, co chcesz. etykieta spotkania biznesowego powiedzieć. Z reguły rozmowa rozpoczyna się od gości. Ale zasady komunikacji biznesowej w biznesie określają, że strona otrzymująca prowadzi część biznesową. Ważne jest stworzenie atmosfery zaufania i zwrócenie uwagi rozmówcy. Podczas negocjacji należy zachować dyskrecję, spokój i życzliwość.

Ludzie sukcesu wiedzą, że w biznesie ważne są nie tylko przedsiębiorstwa, inteligentne myśli i idee, ale także emocje. Nieprzestrzeganie zasad etyki i etyki komunikacji biznesowej zawsze wywołuje negatywne emocje. Prawdziwy sukces osiągają tylko ci, dla których etykieta biznesowa jest najważniejsza.