Znieczulenie zewnątrzoponowe z cesarskie cięcie stosowany jako podstawa do rodzaju znieczulenia. Ten typ znieczulenia regionalnego jest wysoce skuteczny, ma małe skutki uboczne. Rozważ to bardziej szczegółowo, podkreślając wskazania, cechy postępowania i przeciwwskazania.

Znieczulenie zewnątrzoponowe - wskazania

Znieczulenie zewnątrzoponowe do cesarskiego cięcia wykonuje się na wniosek matki. Wiele przyszłych matek, którym przydzielono planowaną sekcję, preferuje bezpośrednio ten rodzaj znieczulenia. Przy takim znieczuleniu kobieta pozostaje przytomna, słyszy pierwsze wołanie dziecka, ale nic nie czuje. Istnieją czynniki, w których znieczulenie zewnątrzoponowe jest obowiązkowe przy cięciu cesarskim. Wśród nich:

 • dostępność stan przedrzucawkowy ;
 • wysokie ciśnienie krwi;
 • choroba wątroby i nerek;
 • ciężka krótkowzroczność;
 • cukrzyca;
 • przeciwwskazania do znieczulenia ogólnego;
 • nadmierna aktywność zawodowa;
 • patologiczne warunki macicy.

Jak przebiega cięcie cesarskie po znieczuleniu zewnątrzoponowym?

Kobiety przygotowujące się do zabiegu często są zainteresowane lekarzem, podobnie jak cięcie cesarskie z znieczuleniem zewnątrzoponowym. Przed operacją kobieta w ciąży siedzi na kanapie lub leży na boku. Obszar kręgosłupa, do którego włożono igłę, jest ostrożnie leczony środkiem antyseptycznym. Po rozpoczęciu znieczulenia lekarze wykonują nacięcie w dolnej części brzucha, nieco powyżej obszaru łonowego. Przedłużacze są umieszczane na ranach chirurgicznych, otwierając dostęp do płodu.

Po ostrożnym otwarciu pęcherza płodowego, lekarze rozpoczynają pobieranie płodu na zewnątrz. Po pomyślnym ukończeniu tego etapu, dziecko zostaje pocięte na pępowinę i nałożony jest zacisk. Mama daje oksytocynę, aby oddzielić poród. Następnie wykonuje się szycie. W miejscu szwu po kilku miesiącach pojawia się blizna, która jest prawie niewidoczna, nie powoduje kłopotów matce.

W jaki sposób wykonuje się znieczulenie zewnątrzoponowe podczas cesarskiego cięcia?

Znieczulenie zewnątrzoponowe w przypadku cięcia cesarskiego często wprowadza się w pozycji siedzącej. W tym samym czasie pacjentowi zaproponowano zajęcie pozycji: rozłożenie nóg w kolanach, położenie kostek na łóżku, zgięcie pleców, przechylenie szyjki macicy. Alternatywą jest lokalizacja kobiety leżącej na boku (zwykle po prawej). Jednak praktyka medyczna pokazuje, że łatwiej jest podawać środek znieczulający w pozycji siedzącej pacjenta.

Znieczulenie, za pomocą specjalnej igły, wprowadza się do przestrzeni między ścianą kanału kręgowego a twardą powłoką rdzenia kręgowego (przestrzeń nadtwardówkowa). Specjalna, cienka sterylna rurka (cewnik) jest wprowadzana przez igłę, która pozostawia wstrzyknięcie środka znieczulającego. Znieczulenie zewnątrzoponowe podczas cięcia cesarskiego obejmuje dawkowanie leku: zwiększenie stężenia lub zakończenie jego podawania.

эпидуральная анестезия при кесаревом

Czy znieczulenie zewnątrzoponowe bolało podczas cesarskiego cięcia?

Taka procedura jak znieczulenie zewnątrzoponowe jest praktycznie bezbolesna dla samego pacjenta. Przed nakłuciem lekarze przeprowadzają znieczulenie miejscowe. Lekki dyskomfort, niewielki ból, kobieta w ciąży może odczuwać tylko w momencie przebicia. Reszta zabiegu nie powoduje bólu, dobrze tolerowanego przez kobiety w pozycji. Doświadczenia przyszłej matki, dotyczące bólu takich manipulacji, jak znieczulenie zewnątrzoponowe w przypadku cięcia cesarskiego, są bezpodstawne.

Jak długo trwa cięcie cesarskie ze znieczuleniem zewnątrzoponowym?

Cięcie cesarskie w znieczuleniu zewnątrzoponowym trwa nie dłużej niż pół godziny. Jednocześnie średnio od momentu wprowadzenia do pobierania płodu poza jamę brzuszną zajmuje to 10-15 minut. Resztę czasu przeznacza się na zszycie rany pooperacyjnej. W tym samym czasie kobiecie podawany jest hormon do rozładowania i porodu łożyska. W celu zapobiegania zakażeniu matki otrzymują leki przeciwbakteryjne.

Cesarskie znieczulenie zewnątrzoponowe - odczucia

Przy odpowiednim znieczuleniu kobieta nic nie czuje podczas operacji. Odczucia związane z cięciem cesarskim w znieczuleniu zewnątrzoponowym wiążą się z początkiem działania znieczulającego. Po wstrzyknięciu, ciężarna kobieta zaczyna odczuwać ciepło, uczucie ciężkości w nogach. Po pewnym czasie, oczekująca matka nie odczuwa w pełni dolnej części ciała - wszystko to znajduje się poniżej miejsca wstrzyknięcia. Łagodne drętwienie rozprzestrzenia się po całym ciele. Zjawisku temu mogą towarzyszyć lekkie mrowienie, gęsia skórka, które znikają po całkowitym znieczuleniu.

Ile znieczulenia zewnątrzoponowego po cięciu cesarskim?

Znieczulenie zewnątrzoponowe w przypadku cesarskiego działania trwa około 2 godzin. Bezpośrednio w tym czasie lekarze zabraniają kobietom wstawania po operacji. Przy takim znieczuleniu przepływ krwi w kończynach dolnych zwalnia. Z tego powodu, jeśli próbujesz wstać, jest słabość nóg - istnieje duże prawdopodobieństwo upadku. Ponadto często po zabiegu występują bóle głowy, zawroty głowy, które pogarszają samopoczucie nowo powstałej matki.

как делают кесарево сечение с эпидуральной анестезией

Znieczulenie zewnątrzoponowe dla cięcia cesarskiego - efekty

Konsekwencje po znieczuleniu zewnątrzoponowym w przypadku cięcia cesarskiego często wiążą się z nieprzestrzeganiem przeciwwskazań do jego zachowania lub z naruszeniem samego algorytmu znieczulenia. W takim przypadku mogą wystąpić powikłania, zarówno u matki, jak iu dziecka. Podążaj za skutkami znieczulenia zewnątrzoponowego u kobiet w ciąży (podczas porodu):

 • uraz opony twardej rdzenia kręgowego;
 • zmniejszona częstość akcji serca;
 • nudności i wymioty;
 • reakcja alergiczna na znieczulenie.

Naruszenie może wystąpić u nowo narodzonej mamy w okresie poporodowym:

 • ból w plecach i głowie;
 • naruszenie laktacja ;
 • zmniejszona wrażliwość nóg;
 • zaburzenie centralnego układu nerwowego.

Zła skuteczność znieczulenia zewnątrzoponowego w przypadku cięcia cesarskiego może również wpływać na stan niemowlęcia:

 • zmniejszenie częstości akcji serca (bradykardia);
 • naruszenie procesu oddychania;
 • naruszenie odruchu ssania;
 • dezorientacja;
 • encefalopatia.

Bóle pleców po znieczuleniu zewnątrzoponowym w przypadku cesarskiego cięcia

Znieczulenie zewnątrzoponowe w przypadku cesarskiego cięcia, którego skutki wymieniono powyżej, często zmienia się w kobietę z bólem pleców po urodzeniu dziecka. Może być wiele przyczyn. Niebezpieczny jest epiduryt - proces zapalny w przestrzeni nadtwardówkowej. Takie powikłanie rozwija się z powodu długiego przebywania cewnika w plecach lub gdy jego część pozostaje. Ponadto ból może się nasilić po operacji z powodu dostępnej przepukliny kręgosłupa.

Inne przyczyny bólu pleców są bezpośrednio związane z nieprawidłowym przebiegiem zabiegu, takiego jak znieczulenie zewnątrzoponowe w przypadku cięcia cesarskiego, reakcja organizmu na znieczulenie. Z powodu braku doświadczenia lekarz może zranić twardą skorupkę igłą iniekcyjną, w której znajdują się korzenie nerwowe. Oddzielnie konieczne jest rozróżnienie bólu fantomowego, który jest bezpośrednio związany ze stanem psychicznym pacjenta.

эпидуральный наркоз при кесаревом сечении

Ból głowy po znieczuleniu zewnątrzoponowym w przypadku cesarskiego cięcia

Mówiąc o konsekwencjach i komplikacjach znieczulenia zewnątrzoponowego przy cięciu cesarskim, konieczne jest izolowanie i częste bóle głowy po operacji. Ich wygląd jest związany z działaniem środka znieczulającego na ciało. Ta reakcja jest obserwowana u 50% pacjentów poddanych znieczuleniu zewnątrzoponowemu. Czas trwania bolesnych wrażeń - od kilku godzin do kilku tygodni. Ból głowy może być również spowodowany zmianą ciśnienia wewnątrzczaszkowego, z powodu wypływu płynu mózgowo-rdzeniowego do przestrzeni nadtwardówkowej (w przypadku uszkodzenia wyściółki mózgu).

Takie sytuacje wymagają operacji. Operacja polega na ponownym nakłuciu i odsysaniu płynu za pomocą specjalnego urządzenia. Po manipulacji w miejscu nakłucia umieszcza się plaster krwi. Krew pacjenta pobraną z żyły wstrzykuje się w miejscu wkłucia. W rezultacie odpływ płynu mózgowo-rdzeniowego jest zablokowany. Ulga dobrego samopoczucia kobieta zauważa następnego dnia po zabiegu.

Znieczulenie zewnątrzoponowe z cesarskim cięciem - przeciwwskazania

Tego rodzaju znieczulenie miejscowe nie zawsze może być stosowane. Podobnie wszelkie manipulacje medyczne i epizody cięcia cesarskiego również mają zakaz wykonywania, następujące są przeciwwskazania do niego:

 • niewydolność pacjenta;
 • brak specjalnego sprzętu lub wykwalifikowanego specjalisty;
 • ciężka utrata krwi;
 • odwodnienie organizmu;
 • zakłócenie układu krzepnięcia krwi;
 • niedociśnienie;
 • wstęp antykoagulanty ;
 • uraz kręgosłupa;
 • wysokie ciśnienie wewnątrzczaszkowe;
 • reakcja alergiczna na znieczulenie;
 • zaburzenia rytmu serca;
 • niedotlenienie płodu ;
 • zniekształcenia płodu.