Znieczulenie ogólnego procesu ze znieczuleniem zewnątrzoponowym jest najczęstszą współczesną metodą znieczulenia. Ta metoda jest skuteczna i bezbolesna, dlatego zdobyła wielu wielbicieli wśród lekarzy i kobiet w ciąży.

Proces dostarczania odbywa się u każdej kobiety na różne sposoby. Niektórzy doświadczają nieznośnego bólu, inni rodzą się łatwo i swobodnie. Oczywiście każda przyszła mama wolałaby drugą opcję. Znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu może znacznie zmniejszyć ból, co ułatwia poród. Jednak każda kobieta powinna mieć świadomość, że znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu jest interwencją medyczną w delikatnym naturalnym procesie. Dlatego przed podjęciem decyzji o tej procedurze należy dokładnie rozważyć wszystkie zalety i wady tej metody.

W jaki sposób wykonuje się znieczulenie zewnątrzoponowe?

Do znieczulenia tą metodą stosuje się prawie takie same leki jak w stomatologii - lidokainę lub novocaine. Anestezjolog wprowadza jeden z tych leków do przestrzeni w okolicy kanału kręgowego, w wyniku czego odczucia bólu są wyłączone. Znieczulenie wstrzykuje się do okolicy lędźwiowej w pozycji, w której siedzi kobieta.

Znieczulenie zewnątrzoponowe - zalety i wady

Większość lekarzy stosuje znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu z powodu jego przewagi nad innymi środkami przeciwbólowymi:

 • Wstrzyknięty środek znieczulający pozwala kobiecie w porodzie na odpoczynek i odpoczynek podczas skurczów i prób;
 • znieczulenie zewnątrzoponowe doskonale łagodzi ból;
 • znieczulenie zewnątrzoponowe pomaga obniżyć wysokie ciśnienie krwi;
 • Metoda znieczulenia zewnątrzoponowego uważana jest za najbezpieczniejszą dla zdrowia matki i dziecka.

Pomimo wszystkich zalet znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu, ta metoda może prowadzić do niekorzystnych skutków dla matki i dziecka. Możliwe skutki znieczulenia zewnątrzoponowego:

 • długotrwałe bóle głowy i pleców u matki;
 • spadek ciśnienia krwi, który zmusza kobietę do leżenia;
 • w trakcie prób wzrasta potrzeba używania kleszczy położniczych;
 • zwiększa prawdopodobieństwo cięcia cesarskiego;
 • prawdopodobieństwo krwawienia poporodowego u matki wzrasta;
 • około połowa przypadków prowadzi do niedotlenienia u dziecka;
 • funkcja oddechowa noworodka jest często upośledzona;
 • fizyczny rozwój noworodka jest znacznie zahamowany.

Konsekwencje znieczulenia zewnątrzoponowego mogą być bardzo negatywne dla dziecka. Aż do pilnej potrzeby hospitalizacji. Powikłania po znieczuleniu zewnątrzoponowym często obserwowane są również u matki.

Znieczulenie zewnątrzoponowe w przypadku cięcia cesarskiego

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest uważane za idealną metodę do cesarskiego cięcia. Ten wariant znieczulenia, w przeciwieństwie do znieczulenia ogólnego, pozwala kobiecie w porodzie obserwować proces operacji, a jednocześnie nie odczuwać bólu. Anestetyk blokuje impulsy bólowe, które przechodzą z macicy do mózgu, pozostawiając kobietę w pełnej świadomości. Znieczulenie zewnątrzoponowe dla cesarskiego cięcia nie przeszkadza w nawiązaniu pierwszego kontaktu między matką a noworodkiem, co jest bardzo ważne.

Znieczulenie zewnątrzoponowe - przeciwwskazania

Pomimo faktu, że wiele matek i lekarzy preferuje tę metodę znieczulenia, znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu może nie być stosowane we wszystkich przypadkach. Przeciwwskazania do znieczulenia zewnątrzoponowego:

 • matka jest w stanie nieprzytomności;
 • kobieta w ciąży cierpi na sepsę;
 • obecność urazów rdzenia kręgowego i mózgu u współistniejącej kobiety;
 • ropne choroby u współistniejącej kobiety;
 • Эпидуральная анестезия противопоказания
 • reakcja alergiczna na znieczulenie u rodzącej kobiety.

Jeśli którykolwiek z wymienionych problemów występuje u kobiety w ciąży, znieczulenie zewnątrzoponowe może prowadzić do poważnych powikłań choroby, a nawet śmierci.

Ile kosztuje znieczulenie zewnątrzoponowe w przypadku porodu?

Koszt znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu różni się w zależności od wybranego szpitala położniczego, regionu kraju, kwalifikacji anestezjologa. W wolnych oddziałach państwowych szpitali położniczych znieczulenie zewnątrzoponowe odbywa się za darmo. Każda kobieta ma prawo tego zażądać. W prywatnych szpitalach położniczych i po uprzednim uzgodnieniu koszty znieczulenia zewnątrzoponowego wahają się od 100 do 800 USD. Aby dowiedzieć się, ile znieczulenia zewnątrzoponowego kosztuje podczas porodu, możesz na forum poświęconym ciąży i porodowi. Na tym samym forum możesz dowiedzieć się od kobiet w ciąży o tej metodzie.

Wybierając metodę łagodzenia bólu przy porodzie, kobieta nie powinna zapominać, że poród jest procesem naturalnym, który w ponad 80% przypadków nie wymaga absolutnie żadnej interwencji ze strony lekarzy.