Przestrzeń pomiędzy wewnętrzną powierzchnią kanału kostnego kręgosłupa a oponą twardą nazywana jest znieczuleniem zewnątrzoponowym. Poprzez twardą oponę w niej korzenie nerwów i wprowadzenie leków do znieczulenia miejscowego zapobiega impulsom przewodnictwa na nich. Dzięki temu można uzyskać utratę wrażliwości i aktywności ruchowej w określonej części ciała, jeśli znieczulenie wprowadza się do przestrzeni nadtwardówkowej pewnej części kręgosłupa.

Aby zmniejszyć poród, wstrzykują substancje, które powodują jedynie utratę wrażliwości, a gdy wykonują cięcie cesarskie w znieczuleniu zewnątrzoponowym, dodają leki, które wyłączają aktywność lokomotoryczną. Poprzez igłę wprowadza się cewnik do przestrzeni nadtwardówkowej, igłę usuwa się, a od początku regularnych skurczów wstrzykuje się anestetykę do cewnika zamontowanego na ramieniu, od początku regularnych skurczy: lidokainy lub bardziej nowoczesnych leków.

Poród w znieczuleniu zewnątrzoponowym

Po wysłuchaniu opowiadań znajomych o porodzie ze znieczuleniem zewnątrzoponowym wiele kobiet, doświadczających lęku przed porodem, zaczyna interesować się tą metodą znieczulenia. Wydaje się, że nie ma dokładnych dowodów na tę metodę, z wyjątkiem chęci zmniejszenia bólu podczas porodu. Znieczulenie zewnątrzoponowe nie ma jednak bezpośredniego wpływu na płód: lek nie przenika przez barierę przezprzełykową. Ponadto przy naturalnym porodzie znieczulenie zewnątrzoponowe nie wpływa na przebieg porodów: występują bóle, szyjka macicy jest otwarta, ale nie ma bólu. Obniża ciśnienie krwi, co jest dobre dla stanu przedrzucawkowego ciąży i ta metoda znieczulenia może być stosowana w każdym wieku, nie ma wielu powikłań, które są nieuniknione podczas ogólnego znieczulenia porodu.

Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie - przeciw

Niezależnie od tego, jak pozytywne będą te oceny, znieczulenie zewnątrzoponowe jest metodą, w której bardzo wiele zależy od kwalifikacji anestezjologa, a wszelkie błędy w jej wykonaniu mogą powodować poważne konsekwencje po urodzeniu z powodu znieczulenia zewnątrzoponowego. Z tych konsekwencji najcięższe są niedowłady i porażenia z uszkodzeniem zakończeń nerwowych. Słabość aktywności zawodowej, zaburzenie rytmu serca u matki i płodu, upośledzona termoregulacja (metoda powoduje wzrost temperatury ciała), zaburzenie pęcherza. Możliwe jest również naruszenie prób, z powodu których może być konieczne wyjęcie płodu (kleszcze nakładkowe).

Przeciwwskazania do znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest metodą, która ma więcej przeciwwskazań niż wskazania. Przede wszystkim jest przeciwwskazany w przypadku nadwrażliwości na miejscowe środki znieczulające. Przeciwwskazania obejmują również:

  • krwawienie;
  • zaburzenia krzepliwości krwi;
  • wstrząs hipowolemiczny i traumatyczny;
  • epilepsja;
  • organiczne zmiany ośrodkowego układu nerwowego;
  • choroby rdzenia kręgowego;
  • zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe;
  • arytmia i ciężkie nieprawidłowości w sercu;
  • niedrożność jelit.

Znieczulenie nie powinno być przeprowadzane w przypadku zapalenia skóry lub tatuaży w miejscu wstrzyknięcia. Otyłość może być względnym przeciwwskazaniem: wprowadzenie igły przez grubą podskórną warstwę tłuszczu jest trudne dla lekarzy.

Konsekwencje znieczulenia zewnątrzoponowego po porodzie

Wiele kobiet skarży się, że kilka miesięcy po zabiegu niepokoiły go silne bóle głowy po przypadkowym przebiciu opony twardej, doszło do paraliżu i niedowładu, nietrzymanie moczu i kał, jeśli trudno jest wydobyć płód i to spowodowało różne urazy dziecka. Bóle głowy są jedną z najczęstszych nieprzyjemnych konsekwencji znieczulenia zewnątrzoponowego, którego pojawienie się oznacza dużą liczbę kobiet w ciąży, które dokonały takiego znieczulenia.

Ale opinie o tym, jak sekcję cesarską przeszły po znieczuleniu zewnątrzoponowym są znacznie lepsze niż te, które przeszły w znieczuleniu ogólnym, ponieważ z powodu znieczulenia ogólnego u matki i dziecka występuje mniej powikłań. Zgodnie z historiami wielu kobiet, głównym dyskomfortem w operacji pod "zewnątrzoponowym" była potrzeba ich świadomości, lęku, że to boli, a także subiektywnego dyskomfortu spowodowanego paraliżem niższego ciała. znieczulenie zewnątrzoponowe opinie Chwile te są wskazywane przez większość kobiet w ciąży, które nie lubiły znieczulenia zewnątrzoponowego przy porodzie i wolałyby operację w znieczuleniu ogólnym, pomimo oczywistej szkody i ogromnego ryzyka.

Większość kobiet zauważa i jeszcze jedną nieprzyjemną cechę znieczulenia zewnątrzoponowego - kiedy odchodzi znieczulenie, zaczyna się najsilniejszy chłód, którym można zarządzać tylko za pomocą dodatkowych leków.

Jeśli pozwala na to zdrowie, psychologiczne i fizyczne przygotowanie kobiety do porodu - lepiej nie uciekać się do znieczulenia, ponieważ każda ingerencja w procesy naturalne bez ważnych powodów może mieć bardzo różne negatywne konsekwencje.