Spróbuj wyobrazić sobie osobę bez emocje , okazało się coś w rodzaju robota, prawda? Tak więc, sfera emocjonalna jest niezbywalnym elementem każdej osobowości, osoba nie może demonstrować swoich doświadczeń, ale jest absolutnie nieczuła. Ale dlaczego zdolność do odczuwania emocji jest tak ważna, czy nie byłoby łatwiej kierować się jednym zimnym obliczeniem?

Cechy emocjonalnej sfery osobowości

Bez uczuć osoba mogłaby istnieć tylko w przypadku braku wrażeń. Nawet C. Darwin powiedział, że emocje stały się ewolucyjnym mechanizmem ochrony i przystosowania człowieka do życia w społeczeństwie. Emocje spełniają funkcję języka wewnętrznego, rodzaj systemu sygnałów, który odzwierciedla interakcję człowieka z otaczającym go światem. Rozwój emocjonalnej sfery osobowości zaczyna się od rozpoznania rzeczy, które wywołują pozytywne reakcje. Będąc wynikiem jakiejkolwiek aktywności, takie emocje pobudzają człowieka do dalszych działań. Ze względu na szczególny stan emocjonalny - afekt, dana osoba otrzymuje "awaryjny" mechanizm działania w wyjątkowych sytuacjach. Wszystko to jest główną cechą emocji - ich nieodłączności od osobowości, ponieważ dzięki niej dana osoba ma okazję do manifestowania swojego charakteru.

Jeśli spróbujemy spojrzeć na sferę emocjonalną osoby z punktu widzenia psychologii, wówczas staje się jasne, że jest to niemożliwe bez uwzględnienia stanu fizjologicznego, ta nierozłączność jest drugą cechą rozważanego problemu. Emocje i fizjologia są nie tylko ściśle powiązane, ale często są wytłumaczeniem siebie nawzajem. Na przykład zwykłe przeziębienie zanurza nas w smutku nastrój , ale warto coś bardzo dobrego się wydarzyć, a objawy choroby nie są tak widoczne. Właśnie dlatego ocena ludzka sfera emocjonalna Stan emocjonalny osoby musi być przeprowadzony zgodnie z jego fizjologią. To samo dotyczy rozwoju sfery emocjonalnej - bez fizycznego samopoczucia nie można osiągnąć doskonałości emocjonalnej. Tak więc każdy, kto chce kontrolować swoje emocje (kontrolować, a nie próbować stłumić), musi myśleć nie tylko o treningu psychologicznym, ale także o zdrowym odżywianiu i regularnej gimnastyce. I oczywiście, aby rozwinąć swoją sferę emocjonalną, musisz postępować dopiero po określeniu rodzaju osobowości, ponieważ metody odpowiednie dla paranoików nie dadzą żadnego rezultatu hysteroidom i vice versa.