W Argentyna , w prowincji San Juan na terytorium Park Narodowy El Leóncito jest światowej sławy kompleksem astronomicznym (Complejo Astronómico El Leoncito - CASLEO).

Informacje ogólne

Stąd można obserwować ciała niebieskie i zjawiska kosmiczne. Jest to jedno z najlepszych miejsc na naszej planecie z doskonałą widocznością, położone na wysokości 2,552 m nad poziomem morza w czystym ekologicznie rezerwacie.

Lokalizacja obserwatorium została wybrana bardzo pomyślnie. Po pierwsze, znaczna odległość od dużych miast, a także od ich światła i pyłu. Po drugie, są po prostu idealne warunki naturalne: niska wilgotność, bezchmurność i bezwietrzność prawie przez cały rok.

Kompleks ten został założony w maju 1983 r. Dzięki umowie między Narodowymi uniwersytetami w San Juan, Córdoba , La Plata oraz Ministerstwo Innowacji Przemysłowych, Technologii i Nauki. Otwarcie instytucji odbyło się we wrześniu 1986 r., A stałe obserwacje przeprowadzono od 1 marca 1987 r.

Opis kompleksu astronomicznego

W obserwatorium główny teleskop nazywa się Jorge Sahade. To, wraz z soczewką, ma podstawową średnicę 2,15 mi masę prawie 40 ton, a jej główną funkcją jest gromadzenie emitowanego światła z obserwowanego ciała kosmicznego, a także skupianie go na specjalnych instrumentach do dalszej analizy i badania. Z tego powodu prowadzone są tu różne badania i odbywają się naukowe odkrycia.

Obecnie instytucja zatrudnia około 20 pracowników, którzy zajmują się głównie:

  • utrwalanie aktywności słonecznej;
  • obserwacja Słońca i układu słonecznego;
  • badanie i odkrywanie nowych asteroidów (na dzień dzisiejszy znaleziono ponad 100 obiektów, jedno z nich nazywane jest obserwatorium - El Leoncito).

Najbardziej znanymi badaczami są Virpi Sinikka Niemelä i Isadore Epstein. Również w instytucji jest taki sprzęt, jak:

  1. Teleskop "Helen Sawyer Hogg" o średnicy 60 cm, należący do Uniwersytetu Kanadyjskiego. Został zainstalowany na specjalnej stronie, na górze Burek.
  2. Astrolog centurionów na półkuli południowej-18. Jest kontrolowany zdalnie przez Internet.
  3. Teleskop solarny podmimetrowy o częstotliwości 405 i 212 GHz. Jest to tak zwany radioteleskop z systemu Cassegrain, którego średnica wynosi 1,5 m.

Urządzenia te znajdują się około 7 km od obserwatorium, aw ich pobliżu znajdują się budynki pomocnicze reprezentujące kompleks astronomiczny.

Wizyta w El Leoncito

Dla podróżników, którzy chcą oglądać gwiazdy, organizują specjalne wycieczki . Odwiedzający zapoznają się z pracą instytucji, jej wyposażeniem i, co najważniejsze, obiektami kosmicznymi: galaktykami, planetami, gwiazdami, gromadami gwiazd i Księżycem.

Kompleks można zwiedzać w ciągu dnia od 10:00 do 12:00 i od 15:00 do 17:00. Trasa trwa 30-40 minut, a obserwacja w teleskopie zależy od twoich pragnień i zainteresowania. W niektóre dni, gdy odbywa się jakieś kosmiczne wydarzenie, obserwatorium można zwiedzać w nocy (po 17.00), program obejmuje również kolację.

Jadąc do obserwatorium, pamiętajcie, że jest na dużej wysokości i jest tu dość zimno, więc weźcie ze sobą ciepłe rzeczy. Do dyspozycji gości jest sala konferencyjna, jadalnia i pokój wypoczynkowy, ma 26 pokoi z łazienką, internetem i TV. Całkowita pojemność kompleksu to 50 osób.

Zabronione jest przyjście do dzieci poniżej 4 roku życia, osób powyżej 70 roku życia, osób pijących i zabraniających ze sobą zwierząt. Obserwatorium astronomiczne odwiedza około 6000 osób rocznie.

Jak się tam dostać?

Od najbliższego miasta Barreal do Park Narodowy El Leóncito Można dojechać samochodem na autostradzie RN 149 lub zorganizowaną wycieczkę. Przybywając do rezerwy, poruszaj się po mapie lub znakach.

Jeśli marzysz o zapoznaniu się z różnymi obiektami kosmicznymi, oglądasz gwiazdy lub widzisz gwiazdy, to koniecznie odwiedź kompleks astronomiczny El-Leoncito.

Внутри обсерваторииКомплексНочная видимость
ОбсерваторияТелескопЭкскурсия