Kropla kobiet w ciąży jest jednym z pierwszych objawów zatrucia w drugiej połowie ciąży. Głównym objawem obrzęku jest obrzęk spowodowany naruszeniem metabolizmu soli wodnej w organizmie. Z powodu opóźnienia w płynie ustrojowym najpierw pojawiają się ukryte, a później oczywiste obrzęki.

Rozpoznanie kropli w czasie ciąży

Gdy krople kobiet w ciąży w moczu pacjenta wykazały brak białka. W tym samym czasie ciśnienie krwi pozostaje normalne. Ponieważ choroba rozwija się w większości przypadków stopniowo, wtedy z diagnozą prawie nie występują żadne problemy. Przed pojawieniem się wyraźnego obrzęku kobieta w ciąży może być zaburzona przez objawy "sygnalizujące" - nadmierny przyrost masy ciała (ponad 400 g na tydzień), tak zwany "objaw pierścieniowy" (gdy pierścień prawie nie porusza się na palcu), zwykłe buty stają się napięte.

Innym objawem obrzęku u kobiet w ciąży jest negatywna diureza - to znaczy zmniejszenie ilości oddawanego moczu. Ogólnie stan kobiety w ciąży utrzymuje się w normalnym zakresie. I tylko z wyraźnym obrzękiem, dusznością, uczuciem ciężkości, zmęczenia i czasami tachykardii.

Na etapie diagnozy ważne jest odróżnienie obrzęku pochodzenia nerek i serca. W obrzęku serca między innymi rozwija się szereg dodatkowych powikłań: sinica, powiększenie wątroby, stagnacja płynu w płucach, wysięk płynu w jamie ciała. Obrzęk nerkowy pojawia się najpierw na twarzy, równolegle z tym zmieniają się wskaźniki analizy moczu i wzrasta stężenie mocznika we krwi.

Etapy obrzmienia podczas ciąży

Choroba składa się z czterech głównych etapów:

  1. W pierwszym etapie występuje obrzęk nóg i stóp.
  2. Drugi etap charakteryzuje się obrzękiem nie tylko kończyn dolnych, ale także dolnego podbrzusza i okolicy lędźwiowej oraz kości krzyżowej.
  3. W trzecim etapie obrzęk rozprzestrzenia się na dłonie i twarz.
  4. Czwarty etap to ogólny obrzęk. W tym przypadku skóra staje się błyszcząca, zachowując jej normalny kolor. Jest to cecha charakterystyczna prostego obrzęku spowodowanego obrzękiem, który występuje w chorobie nerek, gdy skóra staje się blada lub z obrzęku serca charakteryzującego się sinicą.
Co jest niebezpiecznego w czasie ciąży?

Po pierwsze, obrzęk jest dodatkowym płynem w organizmie. Średnio 2-4 litry, do zatrzymania których organizm wydaje dodatkowe wysiłki i doświadcza zwiększonego obciążenia. Po drugie, już podwyższone ciśnienie krwi wzrasta jeszcze bardziej. To nie może wpływać na organizm - jego narządy nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu i innych użytecznych substancji. Po trzecie, u kobiet w ciąży zmniejsza się objętość krwi krążącej, a jej koagulancja maleje z powodu skurczu małych naczyń krwionośnych.

opuchnięte podczas ciąży

Konsekwencje tych trzech czynników u kobiet ciężarnych stanowią naruszenie funkcjonalności nerek, mózgu i łożyska, dzięki czemu dziecko może pozostać w tyle w rozwoju.

Leczenie obrzęków kobiet w ciąży

Początkowe etapy dropsy są leczone ambulatoryjnie. Kobietom w ciąży zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w białko (twarożek, mięso, ryby), owoców, soków i warzyw. Zmniejsz spożycie soli i płynów. Raz w tygodniu musisz spędzić dni rozładunku (jabłko lub twarożek). Dobra pomoc wywar z ziół leczniczych - Motherwort i korzeń kozłka, a także środki do wzmocnienia ściany naczyń krwionośnych. Konieczna jest staranna kontrola masy ciała, ciśnienia krwi i wartości moczu.

Jeśli obrzęk przeszedł do ostatniego etapu, kobieta w ciąży jest hospitalizowana i leczona diuretykami, wraz z odpowiednią dietą. W większości przypadków powolna ciąża jest dobrze leczona, a ciąża kończy się bezpiecznie.