Puchatek, oczywiście, jest dzisiaj najlepszą izolacją, szczególnie w odniesieniu do parametrów takich jak waga. Waży mniej niż jakikolwiek syntetyczny wypełniacz. Wypełniona nim przestrzeń zawiera dużo powietrza, co zmniejsza straty ciepła. Ponadto śpiwór puchowy zapakowany w torbie kompresyjnej zajmuje minimum miejsca - znacznie mniej niż śpiwór z syntetycznym wypełniaczem.

Zalety i wady śpiworów puchowych

Zwykle do napełniania śpiwory używaj puchu wodnego, który ma naturalny smar, który jest odporny na wchłanianie wilgoci. Najdroższym i doskonałym pod każdym względem jest gagachy. Nieco mniej kosztowne i dużo bardziej powszechne - gęś. I jeszcze jeden puch, o wiele gorszy od pierwszych dwóch - to kaczka.

Plusy śpiworów:

  • maksymalne właściwości izolacji termicznej przy minimalnej ilości puchu w śpiworze;
  • Zdolność do silnego kłucia - kompres worek z puchową torebką ma miniaturowy rozmiar;
  • śpiwór puchowy jest o wiele bardziej przyjemny w dotyku i bardziej miękki, łatwo oddycha i śpi w nim po prostu świetnie;
  • Przy prawidłowej pracy, odpowiednim wyschnięciu śpiwora puchowego i starannym użyciu, będzie Ci służyć przez wiele lat.

Wady śpiwora na kołdrę:

  • należy go chronić przed wilgocią, ponieważ w czasie deszczu lub rozlania płynu natychmiast traci właściwości izolacyjne;
  • wysuszyć zmoczony śpiwór w warunkach polowych nie jest łatwo, jest więcej w warunkach zimowych;
  • koszt śpiwora puchowego jest zauważalnie wyższy niż jego syntetycznego odpowiednika;
  • jeśli tkanina śpiwora jest uszkodzona, szybko się zawiesza, ponieważ z niego leci natychmiast.

Wskazówki dla początkujących turystów

Podczas kampanii zbierackiej musisz wziąć pod uwagę jej złożoność i nadchodzące warunki. Jeśli będzie to prosta wyprawa letnia lub łowienie na brzegu rzeki, wystarczy lekki syntetyczny. śpiwór w dół śpiwór. Kosztuje trochę, zajmuje niewiele miejsca.

Ale jeśli zamierzasz odbyć poważną podróż z temperaturą poniżej 10 ° C, zwróć uwagę na śpiwór puchowy. Ogrzeje Cię w najlepszy sposób, ponadto Twój plecak nie będzie zbyt ciężki.

W wilgotnych górach, szczególnie jeśli w namiocie jest dużo osób, odpowiedni będzie śpiwór puchowy w połączeniu z syntetycznym. Nawet przy wilgoci taki śpiwór nie zatrzyma Cię w cieple.