Aby podczas wędrówki dobrze spać i obudzić się w dobrym nastroju, należy dokładnie wybrać śpiwory kempingowe. Zdrowy prawidłowy sen - klucz do dobrego samopoczucia i udanego urlopu.

Jak wybrać śpiwór turystyczny?

Obecnie istnieją trzy główne rodzaje śpiworów. Każda ma swoje zalety.

  1. Kokon Ma anatomiczny kształt (trochę zawężony), dzięki czemu zajmuje niewiele miejsca w plecaku i jest lekki, najbardziej odpowiedni do ekstremalnych wycieczek.
  2. Koc. Ma prostokątny kształt i zamek wokół obwodu, nadaje się do łatwej podróży, a po całkowitym rozpięciu może być używany jako zwykły koc.
  3. Połączone. Połączenie koca i kaptura, który jest napięty krawatem.

W zależności od charakteru zbliżającej się kampanii możesz wybrać dowolną z opcji. Jeśli jest to jednodniowy i łatwy spacer na krótką odległość, wystarczy koc lub kombinowany model. Nie mają ograniczeń co do wagi i objętości. Ponadto, są one bardziej wygodne do spania i łatwiejsze do sparowania, jeśli to konieczne.

Jeśli wybierzesz się w długą podróż ekstremalnej natury, najlepszym rozwiązaniem będzie kokon. Taki śpiwór turystyczny powinien być wybierany do warunków zimnych, ponieważ jest to przesunięcie szwów wewnętrznych i zewnętrznych: lepiej utrzymują ciepło. Również ten model ma ocieplone dno. Powiązanie tych modeli jest również po prostu spowodowane prawą i lewą pozycją suwaka na torebkach.

Jak wybrać śpiwór?

Teraz rozważ główne cechy. Łatwiej jest mu nauczyć się wybierać śpiwór.

  1. Sezon Zanim wybierzesz śpiwór, zdecyduj się na sezon jego użycia. Jest to pierwsze kryterium do wyboru. Istnieją trzy główne opcje: latem, poza sezonem i zimą. Typ letni to dwuwarstwowa pokrywa typu koc. Temperatura komfortu w nim wynosi + 5 ° С. Poza sezonem można wybrać model typu kokonu, rzadziej koc. Ten model jest uniwersalny i może być używany przez cały rok. Zimowe śpiwory są najcięższe i nieporęczne.
  2. Izolacja. Najcieplejszym wypełniaczem na dziś jest puch. Ta izolacja ma tę wadę: absorbuje wilgoć i wysycha przez dość długi czas. Jeśli nie zdążysz go wysuszyć, przyjmuje się grudki i traci właściwości. Najtańszą opcją jest sintepon. Niestety, potrwa tylko jeden lub dwa sezony, a następnie po prostu zbija i traci swoje właściwości. Ale taki śpiwór absorbuje mniej wilgoci i szybciej schnie.
  3. Aby właściwie wybrać śpiwór, należy wziąć pod uwagę wszystkie jego szczegóły. Zwróć uwagę na anatomiczny kaptur, dobrze zamyka się i ogrzewa głowę, a podczas zimnej nocy jest bardzo przydatny. Aby zapobiec przedostawaniu się zimnego powietrza do środka, w okolicy szyi znajduje się specjalny ciepły kołnierz. Jest to bardzo wygodne, gdy istnieją plastikowe osłony dla psów, które zapobiegają obgryzaniu tkanek. Jeśli wiesz z góry, że pogoda "rozkoszy" Cię deszczem, możesz kupić specjalny wodoodporny śpiwór. jak wybrać śpiwór
  4. Jeszcze łatwiej jest kupić walizkę, która chroni przed wilgocią i pomaga prawidłowo zapakować torbę do plecaka.

Jak wybrać rozmiar śpiwora?

Istnieją cztery podstawowe rozmiary: dziecięcy (71х145 cm), nastoletni (73х167 cm), standardowy (84х190 cm) i duży (84-96х198-250 cm). Istnieje inna popularna opcja - śpiwór dla dwojga. Podwójne worki mają swoje zalety: zajmują mniej miejsca, są cieplejsze i zawsze można w razie potrzeby umieścić dziecko z rodzicami. Niestety jest bardziej odpowiedni na letnie wakacje, ponieważ szyja i częściowo górna klatka piersiowa pozostają otwarte.