Choroba Hirschsprunga jest chorobą, która została nazwana na cześć naukowca Harolda Girpshrunga, który pierwszy go opisał. Dziś ta nazwa stała się powszechnie znana i niewielu ludzi nabiera znaczenia, dlatego piszą głównie z małej litery.

Niestety choroba Hirschsprunga u dzieci jest niezwykle powszechnym problemem, z którym muszą się zmierzyć niemowlęta i dzieci w wieku przedszkolnym. Czasami zdiagnozowana jest u dorosłych. Często choroba Hirschsprunga u nowonarodzonych rodziców jest przepisywana na niedożywienie, co tłumaczy się zaparciem, wzdęcia. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ choroba obarczona jest powikłaniami, a nawet zgony są naprawione.

Ta choroba jest genetyczna, to znaczy dziedziczona jest po rodzicach. W tym przypadku nosiciele samego genu nie mogą być chorzy. Najczęściej diagnoza choroby Hirschsprunga kończy się potwierdzeniem założeń dotyczących chłopców. Częściej chorują i chorują zaraz po urodzeniu. Wykrycie tej choroby u dziewcząt jest rzadkością.

Objawy, które powinny ostrzec

Istotą choroby Hirschsprunga jest to, że w pewnym obszarze jelita nie ma zakończeń nerwowych, które zapewniają wydalanie stolca z powodu falopodobnych skurczy. Z tego powodu strawiony pokarm nie jest wydalany, gromadzi się w jelicie. To jest oczywiście przyczyną rozciągnięcia ściany jelita. Głównymi objawami choroby Hirschsprunga u dzieci są przewlekłe zaparcia, na przemian z biegunką, wzdęciami, wymiotami i bólem. Dziecko szybko formuje tak zwany żołądek żaby. Obrzęk jelita jest widoczny bez trudności, a jeśli naciskasz na żołądek, wówczas poprzez zwiotczałą skórę może wyczuć ruch jelit. W przypadku stwierdzenia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast rozpocząć leczenie choroby Hirschsprunga u dzieci. Jeśli nie zostanie to zrobione tak szybko, jak to możliwe, ogólny stan dziecka pogorszy się gwałtownie. Dziecko szybko straci na wadze, stanie się apatyczne, drażliwe. W przyszłości może wystąpić opóźnienie psychiczne, rozwój umysłowych nieskorygowanych problemów.

Metody i skuteczność leczenia

Zanim lekarz przepisze dziecku schemat leczenia, konieczne jest dokładne zdiagnozowanie choroby. Ponieważ choroba Hirschsprunga ma charakter genetyczny i jest dziedziczona, wówczas jako metoda badań laboratoryjnych stosowana jest histologia, czyli badanie komórek i tkanek na dotkniętym obszarze. Rodzice powinni przygotować się do przeprowadzenia biopsji. W jelitach lekarze wprowadzą specjalną sondę. Igła na jej końcu pozwoli nam uszczypnąć mikroskopijny kawałek błony śluzowej jelita. W przypadku potwierdzenia diagnozy dziecko oczekuje długiego i skomplikowanego procesu leczenia. Możesz zrobić bez biopsji. Aby potwierdzić założenia, prześwietlić zdjęcie rentgenowskie Rozpoznanie choroby Hirschsprunga jelita, przepełnione cielętami.

Korekta choroby Hirschsprunga może być przeprowadzona zachowawczo, ale to podejście nie rozwiąże problemu raz na zawsze. Aby poprawić ogólny stan dziecka, lekarze zalecają łączenie leczenia z masażem, fizjoterapią, mechaniczną stymulacją perystaltyki. Ważne jest przestrzeganie diety wspomagającej, która opiera się na spożywaniu pokarmów roślinnych, produktów z kwaśnego mleka, mięsa. Pamiętaj, aby zapisać dietę dziecka z produktów wytwarzających gaz. Jeśli jest to dziecko karmiące piersią, wszystkie te zasady muszą być przestrzegane przez matkę.

Niestety, tylko operacja z chorobą Hirschsprunga pomoże usunąć diagnozę, podczas której dotknięty obszar zostanie usunięty z jelita.