Zespół Kawasaki nazywany jest ostrą chorobą ogólnoustrojową, która charakteryzuje się dużym, średnim i niewielkim uszkodzeniem naczyń krwionośnych, której towarzyszy rozerwanie ścian naczyń krwionośnych i powstawanie zakrzepów. Choroba ta została po raz pierwszy opisana w latach 60-tych. ubiegłego wieku w Japonii. Choroba Kawasaki występuje u dzieci w wieku 2 miesięcy i do 8 lat, au chłopców niemal dwukrotnie częściej niż u dziewcząt. Niestety, przyczyna pojawienia się tego schorzenia jest wciąż nieznana.

Zespół Kawasaki: objawy

Co do zasady choroba charakteryzuje się ostrym początkiem:

  • wzrost temperatury nie niższy niż 38,5 ° C;
  • zaczerwienienie gardła, języka, suchych warg, skóry dłoni i stóp;
  • wzrost węzłów chłonnych szyjnych.

Następnie pojawiają się erupcje plamki w kolorze czerwonym na twarzy, tułowiu, kończynach dziecka. Możliwe są biegunka i zapalenie spojówek. Po 2-3 tygodniach, aw niektórych przypadkach nawet dłużej, wszystkie objawy opisane powyżej zanikają i następuje korzystny wynik. Jednak zespół Kawasaki u dzieci może prowadzić do powikłań: rozwoju zawału mięśnia sercowego, pęknięcia tętnicy wieńcowej. Niestety, 2% zgonów występuje.

Choroba Kawasaki: leczenie

W leczeniu tej choroby terapia antybakteryjna jest nieskuteczna. Zasadniczo stosuje się technikę, aby uniknąć ekspansji tętnic wieńcowych, aby zmniejszyć śmiertelność. Aby to zrobić, należy użyć dożylnej immunoglobuliny, a także aspiryny, która pomaga zmniejszyć ciepło. Czasami w przypadku zespołu Kawasaki leczenie obejmuje podawanie kortykosteroidów (prednizolon). Po wyzdrowieniu dziecko będzie musiało okresowo wykonywać EKG i brać aspiryna , a także być pod stałym nadzorem kardiologa.