Dieta na wrzód dwunastnicy nie jest kaprysem lekarzy: jest to warunkiem szybkiego powrotu do zdrowia! Leczenie polegać będzie na przyjmowaniu leków i przestrzeganiu wszystkich wytycznych żywieniowych zalecanych przez lekarza. Jeśli nie chcesz "rozkoszować się przyjemnością" i cierpieć na wrzody, niekończące się leczenie i rozpad diet, lepiej raz na poważnie dostroić się i nareszcie przyjąć jedzenie, które nie zaszkodzi.

Wrzód dwunastnicy: dieta

W zależności od stadium i rodzaju choroby - wrzodu dwunastnicy, perforowanego owrzodzenia - dieta będzie się nieznacznie różnić, a te szczegóły zostaną wyjaśnione przez lekarza. Niemniej jednak istnieje również ogólna, przeciętna dieta dla owrzodzeń dwunastnicy, która z pewnością Ci odpowiada.

Dieta na wrzody jelitowe obejmuje przede wszystkim zasadę żywienia frakcyjnego: od tej chwili trzeba jeść w małych porcjach 5-6 razy dziennie (średnio co 2-3 godziny). Porcje powinny być małe, nie większe niż to, co zawierał twój garstka. Nawet jeśli nie jesz, musisz na tym poprzestać. Świetnym sposobem na zjedzenie tak dużej ilości jedzenia jest jedzenie bardzo powoli. Powinieneś rozciągnąć tak małą porcję na 15-20 minut! Możesz jeść w miłym towarzystwie, możesz po prostu specjalnie rozciągnąć przyjemność lub policzyć do stu między każdą łyżką. Znajdź własną drogę do spełnienia tej zasady - żadna dieta z wrzodem 12 dwunastnicy nie uratuje Cię od tego!

Dieta na wrzód dwunastnicy: rozdrażnienie

W tym przypadku dieta zbliża się do tych samych zasad. Perforowana dieta wrzodowa dwunastnicy obejmuje tak rygorystyczną dietę jak owrzodzenie troficzne. Faktem jest, że w momencie zaostrzenia dieta powinna być w każdym przypadku wyłącznie płynną, mieloną żywnością, z wyłączeniem różnych grubych włókien. Tylko w takim przypadku narządy wewnętrzne są niezawodnie chronione przed mechanicznym podrażnieniem pokarmem, a ty - przed silnym zespołem bólowym. Ponadto decydującą rolę odgrywa temperatura żywności - nie można ani gorącego jedzenia, ani schłodzonej żywności - wszystko powinno być ciepłe.

Najbardziej bolesne dla wielu jest odrzucenie przypraw, przypraw, sosów, szczególnie pikantnych i pikantnych. Mogą również wywoływać wewnętrzne podrażnienia, a będziesz musiał o nich zapomnieć przez długi czas.

Jeśli masz wyraźny zespół bólowy, bardzo ważne jest, aby pić do jednego litra mleka dziennie - oczywiście, podgrzewane do 35-40 stopni.

Twoja dieta powinna teraz być bardzo podobna do potraw:

  • owsianka z czystego mleka (kasza gryczana, kasza manna, ryż, płatki owsiane, jęczmień, kukurydza - teraz znacznie lepiej pozna się asortyment zbóż);
  • galaretka lub mleko owocowe (z wyjątkiem, oczywiście, owoców cytrusowych, ponieważ podrażniają błony śluzowe);
  • cienkie zupy ziemne z kaszy sezonowane na różne rodzaje masła;
  • śniadanie - ściśle owsianka! Pomoże to pozbyć się bólu, ponieważ otacza błony śluzowe. Najlepszym rozwiązaniem jest ryż lub płatki owsiane;
  • na obiad lub kolację dozwolone jest spożywanie sufletu z wołowiny, cielęciny, kurczaka, indyka lub królika: mięso powinno być bardzo posiekane w blenderze! Gotować suflet tylko dla pary;
  • niskotłuszczowy suflet rybny jest również doskonałą opcją odżywczą;
  • dieta z perforacją wrzodów
  • jaja można włączyć do diety, ale należy je gotować na parze - na przykład w postaci omletu;
  • wolno jeść i warzywa, ale tylko, oczywiście, w odrapanej formie;
  • Łatwo zgadnąć, że jako słodki trzeba zjeść owocową galaretkę lub puree z jagód.

Dieta po owrzodzeniu powinna bardzo stopniowo dodawać do pokarmów dietetycznych - najpierw całe owoce, warzywa, potem stopniowo mielone ryby itp. Nie zaniedbuj tego etapu, nie ryzykuj swojego zdrowia!