Odliczenie jest wnioskiem na dany temat, logicznie wywodzącym się z ogólnego. Wielu z nas czytało powieści o angielskim detektywie, który ujawnił nawet najbardziej zawiłe zbrodnie. Metoda, którą z powodzeniem zastosował słynny Sherlock Holmes, to właśnie dedukcyjny sposób myślenia. Rozwój dedukcyjnego myślenia jest procesem długotrwałym, wymagającym szczególnej koncentracji i staranności. Aby to zrobić, będziesz musiał nauczyć się demontować przedmiot badań dokładnie, dogłębnie, bez podejmowania pośpiesznych wniosków.

Jak rozwinąć dedukcyjną metodę myślenia?

 1. Co dziwne, ale przy opracowywaniu odliczeń pomożesz w zwykłej książce szkolnej. Weź podręczniki na kilka różnych przedmiotów i rozwiąż wszystkie podane tam ćwiczenia.
 2. Trenuj elastyczność myślenia. Nie spiesz się z wnioskami, nawet jeśli odpowiedź jest oczywista. Spróbuj znaleźć kilka alternatywnych rozwiązań dla każdej sytuacji.
 3. Czytając fikcję, analizuj postacie, spróbuj obliczyć zdarzenia z wyprzedzeniem, na podstawie ich postaci, a nawet otaczających obiektów. Pamiętajcie o słynnym frazie: "Jeśli w pierwszym akcie na ścianie wisi pistolet, to w ostatniej z pewnością będzie strzelać".
 4. Przeczytaj krótki artykuł informacyjny i opisz go własnymi słowami. Zrób to systematycznie. Wypróbuj jeden i dokładniejszy artykuł, aby powtórzyć kilka razy, ale za pomocą innych słów.
 5. Bądź ciekawy. Świat stale się rozwija, więc znalezienie czegoś interesującego nie jest trudne. Nie zaniedbuj nowej wiedzy.
 6. Idąc ulicą, uważnie obserwuj ludzi. Spróbuj określić ich charakter, miejsce pracy lub pozycję, wiek i stan cywilny. Zwróć uwagę na nonverbaliku: wyraz twarzy, gesty, chód.
 7. Przestrzegaj praw logicznego myślenia (tożsamości, wykluczone trzecie, niesprzeczności i prawa wystarczającego powodu) i rób to świadomie, pamiętając o każdym z nich, a nie automatycznie.
 8. Naucz się budować łańcuchy logiczne. Najczęstszym przykładem jest pytanie, czy Sokrates jest śmiertelny. Możesz oczywiście twierdzić, że jego mądrość jest wieczna, ale logicznie wszystko jest trochę inne: wszyscy ludzie są śmiertelni. Sokrates jest człowiekiem, co oznacza, że ​​jest śmiertelny.
 9. Posłuchaj uważnie rozmówcy. Staraj się nie pomijać żadnych szczegółów rozmowy. Z biegiem czasu spróbuj nauczyć się pamiętać nie tylko mowa , ale wszystkie przypadkowo występujące zdarzenia. Oznacza to, że zwracaj uwagę na obraz jako całość: co mówi rozmówca, kto przechodzi w tym czasie i jak wygląda, jakie dźwięki słyszysz.

Specjalne ćwiczenia i zadania pomogą ci rozwinąć myślenie dedukcyjne, na przykład spróbuj rozwiązać słynną zagadkę Einsteina. Do czasu decyzji możesz ocenić swój poziom. Rozwiąż go w umyśle może tylko około 5% ludzi. Odpowiedź można zobaczyć na dole artykułu.

Jak rozwinąć dedukcję

Zadania do rozwoju myślenia dedukcyjnego.

 1. Mężczyzna mieszka na piętnastym piętrze, ale w windzie dociera nie dalej niż do dziewiątej. Resztę drogi robi pieszo. Osoba jedzie na podłogę windą tylko w deszczową pogodę lub gdy towarzyszy mu ktoś z sąsiadów. Dlaczego?
 2. Ojciec wraca z pracy do domu i zauważa, że ​​jego dziecko płacze. Na pytanie, co się stało, dziecko odpowiada: "Dlaczego jesteś moim ojcem, ale czy nie jestem dla ciebie synem?" Kim jest to dziecko?

Odpowiedzi:

 1. Mężczyzna jest nadal mały i nie dociera do przycisku piętnastego piętra. W deszczową pogodę dociera do pożądanego przycisku z parasolem.
 2. To jest dziewczyna. W związku z tym córka.

Odpowiedz na zagadkę Einsteina:

Jak rozwinąć dedukcję1