Jednym z pośrednich oznak ciąży jest ciemnienie sutków już we wczesnym stadium, a wraz z przebiegiem ciąży sutki ciemnieją jeszcze bardziej i zwiększają się wraz z gruczołem sutkowym.

Dlaczego sutki ciemnieją u kobiet?

Ciemnienie sutka u kobiet w ciąży może być wyrażane w różnym stopniu, jest wzmacniane przez działanie światła słonecznego i zmniejsza się po narodzinach dziecka. Ciemnoskóre brunetki będą miały ciemniejsze sutki niż jasnoskóre blondynki. W niektórych przypadkach, po ciąży, pigmentacja utrzymuje się, ale zmniejsza się, a różowe sutki mogą pozostać brązowe po porodzie aż do porodu.

Dlaczego sutki są zaciemnione w czasie ciąży?

Często kobiety zastanawiają się, dlaczego sutki są ciemne w czasie ciąży i co powoduje pigmentację innych obszarów skóry. Przecież ciemnienie może być nie tylko sutkiem i otoczką - biała linia brzucha ciemnieje, skóra wokół oczu, pigmentacja skóry warg sromowych nasila się, nowe twarze mogą pojawić się na twarzy plamy pigmentowe i piegi, które ciemnieją w słońcu.

W ciąży z powodu zaburzeń hormonalnych, stresów, a także braku witamin z grupy B i kwasu foliowego można zaobserwować nadmierny rozwój pigmentu melaniny w organizmie kobiety. Ale nawet przy przyjmowaniu wystarczającej ilości witamin, przy braku stresu i zatrucia, sutki kobiety mogą znacznie przyciemnić. W końcu dziedziczność pozostaje ważnym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju pigmentacji podczas ciąży.

Jak zmniejszyć pigmentację sutków?

Jeśli sutki zaczną ciemnieć, kobiety są brane do picia kwas foliowy i witaminy, które już nie dają efektu. Zwykle, przed nadejściem porodu, jedyną rekomendacją dla kobiety, która chce zmniejszyć pigmentację skóry, może być zalecenie, aby pozostać mniej na słońcu i uniknąć promieniowania ultrafioletowego (chociaż aby zapobiec stanom zapalnym i pękaniu sutków po porodzie, lekarz może zalecić napromienienie sutków, co również nieznacznie zwiększy pigmentację).

A po urodzeniu sama pigmentacja zaczyna się zmniejszać. Ale, aby przyspieszyć ten proces, można użyć maści i kremów, które rozjaśniają skórę. Powinien unikać preparatów kosmetycznych zawierających hydrochinon, pomimo jego skuteczności w zmniejszaniu pigmentacji skóry. Spośród środków ludowej do rozjaśniania skóry kobiety stosuje się sok z pietruszki, ogórka, cytryny, truskawki lub truskawki, grejpfrut, granat i sok brzozowy.