Ciąża kobiety wiąże się z pierestrojką, wpływającą na wszystkie układy jej ciała. Dlatego bardzo ważne jest, aby układ homeostazy był w równowadze. Brak równowagi może prowadzić do powikłań w przebiegu ciąży. Jednym ze wskaźników tej równowagi jest poziom fibrynogenu we krwi.

Fibrynogen to białko, które poprzedza tworzenie się substancji fibrynowej, która jest podstawą skrzepu podczas krzepnięcia krwi.

To białko ma ogromne znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży, zdrowia matki i dziecka. Normalna zawartość fibrynogenu we krwi ciężarnych kobiet wynosi 6 g / litr, podczas gdy dla zwykłej osoby wskaźnik ten wynosi 2-4 g / litr.

Ilość fibrynogenu zawartego we krwi jest różna w zależności od czasu trwania ciąży i cech kobiecego ciała. Zwiększenie stężenia fibrynogenu w czasie ciąży jest mechanizmem zaprogramowanym przez naturę, który jest potrzebny do ochrony matki i dziecka przed ewentualnym krwawieniem w okresie poporodowym. Ilość fibrynogenu zaczyna wzrastać od trzeciego trymestru, co jest spowodowane tworzeniem innego układu krążenia, w którym główną rolę odgrywają macica i łożysko. Pod koniec ciąży stężenie fibrynogenu osiąga maksymalną wartość - 6 g / litr.

Wysoki poziom fibrynogenu podczas ciąży, nie przekraczający wartości granicznych, nie powinien przeszkadzać kobiecie, jest to dowód, że ciąża przebiega normalnie.

Aby określić poziom fibrynogenu we krwi, przyszła mama podaje każdy trymestr koagulogram . Analizę podaje się na czczo w celu uzyskania bardziej wiarygodnych wyników. Na podstawie analizy lekarz wyciąga wnioski dotyczące zawartości fibrynogenu w ciele kobiety w ciąży.

Co zrobić, jeśli poziom fibrynogenu jest podwyższony podczas ciąży?

Jeśli ilość fibrynogenu jest wyższa od dopuszczalnych wartości (więcej niż 6 g na litr), kobieta otrzymuje więcej szczegółowych badań mających na celu zbadanie układu krzepnięcia krwi, aby potwierdzić lub wykluczyć niektóre patologie. Zwiększony poziom fibrynogenu w ciąży wskazuje, że ciężarna kobieta cierpi na chorobę zapalną lub zakaźną lub organizm umiera w tkance.

Inną patologią jest trombofilia, charakteryzująca się zwiększonym poziomem krzepnięcia krwi. Ten stan, jeśli przedwcześnie wykryty lub nieleczony, może spowodować negatywne konsekwencje dla kobiety w ciąży i jej płodu. Dlatego, jeśli kobieta ma trombofilię, ginekolog-położnik i hematolog muszą ją stale obserwować.

Tak więc, jeśli kobieta zwiększyła stężenie fibrynogenu w czasie ciąży, konieczne jest szybkie i odpowiednie leczenie takiego stanu.

Jak zmniejszyć fibrynogen podczas ciąży?

Jeśli ciąża jest podwyższonym poziomem fibrynogenu, kobieta powinna stosować się do zaleceń lekarza i przyjmować niezbędne leki. Ponadto może pomóc sobie, przeglądając swoją dietę. Pomoże zredukować fibrynogen:

 • nasiona słonecznika;
 • buraki;
 • sok żurawinowy;
 • zielona herbata;
 • czekolada i kakao;
 • pomidory i ogórki;
 • czosnek;
 • malina ; zwiększone stężenie fibrynogenu w ciąży
 • czerwone winogrona;
 • melon;
 • cytryna;
 • granat;
 • owoce morza, ryby morskie, kapusta morska.

Pomogą one znormalizować poziom wywarów fibrynogenu z korzeni piwonii, kasztanów, aloesu i kalanchoe. Należy jednak pamiętać, że nie należy podejmować niezależnych działań mających na celu obniżenie stężenia fibrynogenu bez konsultacji z lekarzem.