Cusco - jeden z największych miasta peru i centrum prowincji o tej samej nazwie. Ponadto jest to najstarsze miasto. Dzięki licznym wykopaliskom archeologicznym przeprowadzonym na jego terenie wiemy, że ludzie osiedlili się tutaj ponad trzy tysiące lat temu. Oczywiście, bogata historia miasta znajduje odzwierciedlenie w jego wyglądzie i zabytkach, które omówimy w tym artykule.

Co zobaczyć w Cusco?

  1. Katedra (La Catedral) . Ta katedra zaczęła być budowana w 1559 roku. Budowa trwała, wyobraź sobie, około stu lat. Wśród głównych skarbów tej katedry jest obraz "Ostatni obiad" Marcosa Zapata i ukrzyżowanie "Władcy trzęsień ziemi".
  2. Świątynia Korikancha (Qorikancha) lub raczej jego ruiny. Ale zanim stała się najbogatszą i najpiękniejszą świątynią Peruwiańczyków. Teraz wszystko, co z niego zostało, to fundament i ściany. Jednak to miejsce jest nadal uważane za jedną z głównych atrakcji Cusco.
  3. Ruiny Saksayuman (Saqsaywaman) . Uważa się, że dla Inków miejsce to miało strategiczne znaczenie i zostało użyte do walki. Odbywały się tu także różne uroczystości religijne. A Peruwiańczycy uważają, że Cuzco ma kształt świętego zwierzęcia Inków - pumy. Więc Saksayhuaman - to tylko głowa pumy.
  4. Tambomachay lub Świątynia Wody . Jest to rodzaj kamiennej łaźni, w której płynie woda gruntowa. Według legendy właśnie tutaj Wielka Inka dokonała ablucji.
  5. Twierdza Puka-Pukara (Pukapukara) położony w pobliżu Cusco. Jego nazwa oznacza "czerwoną fortecę". Dla Inków było to ważne centrum wojskowe, dzięki któremu można było strzec drogi prowadzącej do miasta.
  6. Świątynia Kenko (Q'enqo) . Nazwa tego miejsca jest tłumaczona jako "zygzak". Sama świątynia jest skałą wapienia, z wieloma niszami, schodami, pasażami itp. Na szczególną uwagę zasługują kanały zygzakowskie, wzdłuż których najprawdopodobniej krew płynęła podczas różnych ceremonii.
  7. Rynek Pisac . Ten rynek jest we wsi. Pisak , w pobliżu Cusco. Uważany jest za najbardziej znany rynek rzemiosł ludowych w kraju. Tutaj możesz kupić ubrania, biżuterię i wszystko będzie wykonane ręcznie. A w liniach produktowych poznasz egzotyczne owoce i warzywa.
  8. Kompleks świątynny Ollantaytambo (Ollantaytambo) znajduje się w tytułowej wiosce. Świątynie tutaj zbudowane są z ogromnych bloków. Jednocześnie część takich bloków leży po prostu w chaotycznej kolejności wokół struktury. Uważa się, że Inkowie po prostu nie mieli czasu, aby doprowadzić budowę do końca.
  9. Machu Picchu położony w Świętej Dolinie. Istnieje kilka ważnych świątyń dla Inków, pałaców i budynków rolniczych, a także zwykłych budynków mieszkalnych.
  10. Stanowisko archeologiczne Rakchi (Raqchi) . Główną atrakcją jest tu Pałac Viracocha. Ta wielka struktura jest jedyną w architekturze, z której Inkowie używali kolumn. Oprócz tego, tutaj zobaczysz kąpiele Inków i sztuczny zbiornik.
La CatedralХрам КориканчаSaqsaywaman
Крепость ПукапукараХрам КенкоРынок Писак
Храмовый комплекс ОльянтайтамбоМачу ПикчуАрхеологический комплекс Ракчи