Każda korona na zębie jest stałym typem protezy, zastępującym widoczną część zęba. Jeśli weźmiemy pod uwagę wygląd struktury, przypomina ona czapkę, która jest wykonana przez specjalistę, po uprzednio wykonanym zdjęciu i zdjęciach rentgenowskich, jeśli to konieczne.

Kiedy potrzebujesz korony na ząb?

Pytanie brzmi, kiedy należy stosować korony dentystyczne. Pytam głównie tych pacjentów, którym proponuje się ten wzór. Główne wskazania do stosowania koron zębowych to:

 • fluoroza ;
 • potrzeba zmiany kształtu, koloru lub rozmiaru zęba (na przykład, jeśli musisz usunąć szczeliny między zębami);
 • znaczące zużycie tkanki zęba (korona na zębie w tym przypadku chroni tkankę przed dalszym zużyciem i zmianą ugryzienie );
 • nieprawidłowości dentystyczne, które prowadzą do zmiany kształtu lub rozmiaru zęba;
 • krzywizna zęba, którą można wyrównać za pomocą korony;
 • utratę zębów (w tym przypadku na sąsiednich zębach wykonano korony, między którymi znajduje się proteza zgubionej jednostki);
 • zniszczenie części czołowej, gdy możliwe jest przywrócenie wyglądu za pomocą protezy.
материал зубных коронок

Co to są korony dentystyczne?

Nowoczesne rodzaje koron zębowych mogą być wykonane z różnych materiałów. Warto zastanowić się nad nimi, aby poznać cechy ich użytkowania, zalety i wady. Innym ważnym punktem, w którym należy podjąć decyzję, jest informacja o tym, jakie konstrukcje oferują nowoczesną stomatologię, aby móc wybrać idealną opcję dla każdego konkretnego przypadku.

Rodzaje koron zębowych według projektu

Korony dentystyczne różnią się od siebie konstrukcją, w zależności od ich zastosowania, konieczności i możliwości w każdym konkretnym przypadku. Do najpopularniejszych wzorów należą:

 1. Uzupełnij. Wymień całą widoczną część zęba.
 2. Kultevye. Wersja wpuszczana zastępująca brakującą koronę naturalną.
 3. Równikowa. Zastosowany do szynowania.
 4. Pół korony. Zamknij widoczną część zęba, z wyjątkiem powierzchni językowej.
 5. Z pinezką. Używany w przypadku braku widocznej części zęba.
 6. Teleskopowy. Takie korony umożliwiają regulację wysokości na zębie po instalacji.

Materiał koron zębowych

Z materiału, z którego wykonane są korony, zależy nie tylko trwałość konstrukcji, ale także wygląd.

 1. Korony plastikowe. Ten typ użytkowania w przeważającej części, jako opcja tymczasowa. Jeżeli możliwości finansowe są ograniczone, są również stosowane jako trwałe. Takie korony nie są trwałe i szybko się zużywają, jednak ich wygląd nie jest zły.
 2. Metalowe korony. Jest to najstarsza wersja, ale jest obecnie używana wszędzie. Wykonane są ze złota, platyny, stali nierdzewnej, stopów tytanu. Ich główną zaletą jest niska cena. Są trwałe i wytrzymują duże obciążenia, ale pod względem wyglądu są gorsze od wszystkich innych opcji.
 3. Korona metalowo-ceramiczna. Ten rodzaj niezawodnego, estetycznego i jest średnią opcją pomiędzy metalem a produktami ceramicznymi. Korona dla każdego zęba wykonana jest z metalu, zwieńczonego ceramiką. Minus takiej opcji w możliwości skanowania ramek, jednak na przykład, nowoczesne korony zębowe cyrkonowe rozwiązują ten problem.
 4. Ceramiczna korona na zębie. Ta opcja jest najdroższa, ale także najbardziej estetyczna ze wszystkich. Materiał ten ma najlepszą kompatybilność biologiczną i zapewnia możliwość stworzenia protezy, która jest prawie niemożliwa do odróżnienia od prawdziwego zęba. Minus projektuje w niepożądanym zastosowaniu jako zęby do żucia.
коронки на зубы какие лучше

Korony na zębach - które z nich są lepsze?

Pytanie, które korony najlepiej zastosować, jest logiczne, ponieważ nie zawsze jest możliwe zainstalowanie jednej lub drugiej opcji. W tej kwestii ważne jest, aby uzyskać kompleksowe informacje od specjalisty, który pomoże wybrać opcję, która idealnie pasuje w każdym konkretnym przypadku. Ponadto ważnym punktem przy wyborze struktury i materiału jest lokalizacja planowanej protezy.

Korony na przednich zębach

Jak wiadomo, przednie zęby obejmują kły i siekacze. Pytanie, które korony na zębach, które znajdują się z przodu, najlepiej pasuje, należy w większym stopniu rozpatrywać od strony ich estetyki, ponieważ obciążenie tych zębów jest niewielkie. W przypadku protez zębów przednich najlepiej nadają się korony bez użycia metali lub metalowo-ceramiczne, na bazie metali szlachetnych. Istotną wadą takich protez jest wysoki koszt produktu i pracy.

Korony na żucie zębów

Z uwagi na to, że zęby do żucia nie wchodzą w strefę uśmiechu, ważnym aspektem przy wyborze materiału jest jego wytrzymałość i zdolność wytrzymywania dużych obciążeń. Najlepsze korony do żucia zębów są wykonane z dwutlenku cyrkonu i są idealne dla osób uczulonych na metale. Wśród innych opcji można wykorzystać korony cermetali, jest to możliwe przy użyciu metali nieszlachetnych.

коронки на жевательные зубы

Jak umieścić koronę na zębie?

W celu założenia korony na ząb wykonuje się pewną sekwencję czynności, polegającą na przygotowaniu zęba, wykonaniu korony i jej zainstalowaniu, poprzedzonej zastosowaniem opcji tymczasowej. Każdy etap wymaga skrupulatności i staranności, inaczej projekt nie będzie różnił się trwałością i komfortem noszenia. Informacje na temat instalacji koron pomogą pacjentom przygotować się psychicznie i zrozumieć, co dzieje się na tym lub na tym etapie.

Przygotowanie zęba pod koroną

Przed założeniem protezy należy przygotować ząb pod koroną. Jest to konieczne, aby:

 • stworzyć przestrzeń do zainstalowania protezy;
 • stworzyć kikut zęba, który zapewnia możliwość nakładania i mocowania korony;
 • Zapewnij prawidłowe wzajemne dopasowanie przyzębia i krawędzi korony, aby zapewnić estetyczny wygląd.

Proces przygotowania jest podobny w przygotowaniu do wszystkich rodzajów koron. Wiele szkliwa i zębiny jest zmielonych. Często ta procedura jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, ale istnieje wiele przypadków, w których jest to zalecane i ogólne. Główne wskazania do jego stosowania to:

 • idiosynkrazja miejscowe środki znieczulające ;
 • niezdolność do przygotowania zęba na nerwowe dolegliwości, którym mogą towarzyszyć drgawki;
 • zaburzenia psychiczne pacjentów z niespokojnym zachowaniem;
 • niemożność wyeliminowania lęku przed zabiegiem przy pomocy leków psychotropowych.
установка коронки на зуб

Tymczasowe korony

Rozcięcie zębów pod koroną niszczy szkliwo ochronne, więc istnieje duże ryzyko rozwoju patogennych bakterii. W celu ochrony przygotowanego zęba użyj tymczasowe korony . Innym powodem umieszczenia takiej korony na zębie jest nadwrażliwość na wysokie lub niskie temperatury żywności i płynów. Wzmocnione zęby wyglądają łagodnie, nieatrakcyjnie, dlatego tymczasowa korona na ząb pomoże Ci poczuć się pełnowartościowo w kontaktach z ludźmi.

Umieść koronę na zębie

Po przygotowaniu zębów przystępują one do czynności poprzedzających protezę. Montaż koron wymaga wstępnego przygotowania zarówno zęba, jak i samej protezy. Powiedzieliśmy już o przygotowaniach powyżej, dlatego przystępujemy do opisu poniższych działań.

 1. Specjalista usuwa odlewy i wykonuje modele tynków z gipsu.
 2. Korony wykonywane są zgodnie z tymi wrażeniami w laboratorium technicznym. Najpierw zrobiono wersję tymczasową.
 3. Niedokończone korony próbują, jeśli to konieczne, wprowadzić zmiany w pracy i zapewnić idealne dopasowanie.
 4. Gotowe korony są tymczasowo przymocowane, aby spojrzeć na zachowanie zębów pod nimi i aby uniknąć zakłócenia zamknięcia korony i zęba.
 5. Po upływie czasu (2-4 tygodnie) korony są ostatecznie ustalane za pomocą specjalnego cementu.

Pod koroną jest ząb - co robić?

Takie skargi są bardzo częste, więc najpierw warto poznać przyczyny takiego bólu. Jeśli ząb boli pod koroną, może być kilka przyczyn, a najczęstsze to:

 • niepełna ekstrakcja miazgi z kanału;
 • złe leczenie kanałowe, prowadzące do rozwoju infekcji;
 • ciało obce w kanale (na przykład kawałek narzędzia);
 • podczas przetwarzania perforacji kanału w ścianie zęba lub jego korzenia;
 • niekompletne wypełnienie kanału stomatologicznego;
 • nadmierne stosowanie materiału wypełniającego, który doprowadził do jego usunięcia przez korzeń.
болит зуб под коронкой

Jeśli ból pojawia się pod koroną, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, najlepiej, który wykonywał protezę. Jeśli ból jest bardzo ciężki, zaleca się stosowanie środków przeciwbólowych do wyboru:

 • Tempalgin ;
 • Nurofen;
 • Ketorolac;
 • Ketanov;
 • Solpadein.

Wiele osób interesuje kwestia, w jaki sposób specjalista będzie leczył zły ząb pod koroną. Istnieje kilka scenariuszy leczenia, w zależności od przyczyn omówionych powyżej.

 1. Niewłaściwa produkcja korony. Będziemy musieli usunąć koronę, pozbyć się problemów, które pojawiły się i poczekać na wyprodukowanie nowej protezy.
 2. Zapalenie miazgi. W takim przypadku korona jest usuwana, a kanały korzeniowe ponownie oczyszczane i uszczelniane.
 3. Niewystarczające leczenie kanałowe. Jest to najtrudniejszy przypadek, ponieważ leczenie kanałowe jest bardzo trudnym procesem. Konieczne jest usunięcie korony, rozszczelnienie kanałów, wykonanie niezbędnego leczenia aż do całkowitego wyleczenia, a dopiero potem ponowne wykonanie procedury zakładania korony na ząb.