Kaszel jest współistniejącym objawem większości chorób w dzieciństwie. Należy szczególnie zwracać uwagę na kaszel, jeśli pojawia się on u noworodka bez wzrostu temperatury ciała.

Dlaczego dziecko ma stały kaszel bez gorączki?

W ponad połowie przypadków kaszel dziecka jest spowodowany ostrą chorobą układu oddechowego. Proces zapalny może być zlokalizowany zarówno w dolnych drogach oddechowych (oskrzela, tchawicy, krtani), jak iw górnej (nosogardła, jamy ustnej i gardła).

Jeśli nowonarodzeni rodzice zauważyli kaszel bez gorączki, mogą pojawić się następujące przyczyny:

  • wzrost liczby migdałków;
  • procesy zapalne narządów ENT (gardło, zatoki);
  • posiadanie dziecka z astmą oskrzelową;
  • dziecko wdychało obce ciało do tchawicy;
  • w powietrzu występuje zwiększona koncentracja szkodliwych substancji, które wywołują kaszel u dziecka (na przykład dym z papierosów);
  • nadmiernie suche powietrze w pomieszczeniu.

Jeśli dziecko ma wadę serca lub patologię rozwoju przewodu żołądkowo-jelitowego, może również okresowo mieć kaszel w przypadku braku podwyższonej temperatury ciała.

Co zrobić, jeśli dziecko ma długi kaszel bez gorączki?

Jeżeli rodzice małego dziecka zauważają kaszel, ale jego temperatura ciała jest normalna, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który wybierze odpowiednie leczenie. Ponieważ obecność kaszlu w tak wczesnym wieku utrudnia życie dziecku: staje się niespokojny, jego apetyt i sen pogarsza się, a jego głos staje się ochrypły. W niektórych przypadkach mogą nawet wystąpić wymioty.

Szczególnym niebezpieczeństwem jest nagły kaszel, jeśli występuje domieszka krwi, plwociny lub świszczący oddech, nawet w bardzo dużej odległości od dziecka.

Noworodek musi wziąć jak najwięcej na rękojeści. Bliskość matki i jej ciepło pomogą mu szybko poradzić sobie z chorobą.

Jeśli dziecko jest karmione piersią, konieczne jest oferowanie piersi tak często, jak to możliwe, ponieważ przyjmowanie płynów do organizmu przyczynia się do szybszego rozcieńczania plwociny. Sztuczne dziecko częściej otrzymuje mleko.

Ważne jest utrzymanie wilgotności powietrza na dostatecznym poziomie, aby plwocina była lepsza. Aby to zrobić, możesz kupić nawilżacz do pokoju dziecięcego. Jest to szczególnie ważne w zimnych porach roku, kiedy powietrze jest najbardziej suche.

W domu możesz zrobić dziecku masaż klatki piersiowej za pomocą balsamu opartego na składnikach ziołowych (np. Dr. Mom, bronhikum, vitaon).

Skutecznym lekiem na kaszel w okresie niemowlęcym jest owinięcie. Najpierw musisz rozetrzeć cienką pierś dziecka uporczywy kaszel bez gorączki warstwa miodu, nałóż liść kapusty na wierzch, a następnie owinąć cieplej dziecko.

Jest ich sporo środki na kaszel u dzieci . Najczęściej pediatrzy przepisują leki w postaci syropu. Dobra pomoc w radzeniu sobie z kaszlem u niemowląt syrop oparty na liściach bluszczu. Zwiększa redukcję oskrzeli i sprzyja lepszemu wydzielaniu plwociny.

Rodzice powinni szczególnie uważnie monitorować stan zdrowia noworodka, ponieważ dostosowuje się on tylko do otaczającego go świata. Przy pierwszych oznakach możliwej choroby należy zwrócić się o pomoc lekarską.