Kolumbia - Malowniczy kraj z wieloma zabytkami architektury, niesamowity natura i oryginalny kultura . Ale większość obcokrajowców kojarzy ją z kartelami narkotykowymi i przestępczością. Dlatego każdy podróżny jest zainteresowany pytaniem o to, jaki jest poziom bezpieczeństwa dla turystów w Kolumbii i jakie środki ostrożności należy podjąć, aby odwiedzić ten kraj pozostawia tylko najbardziej pozytywne wrażenia.

Kolumbia - Malowniczy kraj z wieloma zabytkami architektury, niesamowity z natury i oryginalny kultura . Ale większość obcokrajowców kojarzy ją z kartelami narkotykowymi i przestępczością. Dlatego każdy podróżny jest zainteresowany pytaniem o to, jaki jest poziom bezpieczeństwa dla turystów w Kolumbii i jakie środki ostrożności należy podjąć, aby odwiedzić ten kraj pozostawia tylko najbardziej pozytywne wrażenia.

Niektóre statystyki

Na rynku światowym kraj ten jest znany jako jeden z największych dostawców kawy i węgla. Ponadto pod względem dostaw energii Kolumbia jest absolutnie niezależna. Jest tu wiele elektrowni wodnych, a aktywnie produkuje się ropę naftową i gaz. Mimo wszystko republika nie jest popularna wśród zagranicznych inwestorów, co wynika przede wszystkim z niestabilności politycznej, korupcji i handlu narkotykami.

Pomimo faktu, że kraj zajmuje 25 miejsce na świecie pod względem PKB, około 47% ludności żyje poniżej granicy ubóstwa. Doprowadziło to do wysokiego wskaźnika przestępczości, co zmusiło władze Kolumbii do uważnego monitorowania bezpieczeństwa turystów i ich obywateli.

Бронетехника, использующаяся для патрулирования автомагистралей в Колумбии

Czego turysta powinien się obawiać w Kolumbii?

Do tej pory sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w tym kraju jest niejednoznaczna. Jeszcze 10 lat temu, w czasach znanego na całym świecie lorda narkotykowego Pablo Escobara, turyści nie mogli w ogóle chodzić. Jednak w ostatnim dziesięcioleciu władze kolumbijskie podjęły wiele działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa turystów i ich własnych obywateli. Nie można powiedzieć, że teraz kraj jest absolutnie spokojny. Istnieją jednak obszary, w których wskaźnik przestępczości nie jest wyższy niż we francuskiej wiosce.

Największym niebezpieczeństwem jest Bogota i inne duże miasta w kraju, które pobiły "rekordy" przez:

 • handel narkotykami;
 • porwanie;
 • napady z bronią w ręku;
 • oszustwo;
 • kradzież ulicy.

Od początku 2000 roku rząd kraju aktywnie tłumił działania karteli narkotykowych i grup powstańczych, co pomogło w ustabilizowaniu sytuacji w szczególnie kryminogennych prowincjach. Ze względów bezpieczeństwa dla obywateli i turystów, wszystkie główne drogi w Kolumbii są patrolowane przez całą dobę przez wojsko. Na wielu autostradach punkty kontrolne ustawione są co 10 km. Na ulicach miasta można spotkać policjantów zarówno w mundurach, jak iw cywilnych ubraniach.

Za porwanie są grupy partyzanckie działające z powodów politycznych i ekonomicznych. Pod tym względem zwykli zagraniczni podróżnicy są najmniej interesujący. W każdym razie, podczas pobytu w tym kraju, nie należy przyjmować napojów lub papierosów od nieznajomych. Często dodają w nich narkotyki "Borrachero", aby uśpić potencjalną ofiarę napadu lub porwania.

Nie mniej niebezpieczne w kraju jest jego natura. Jakkolwiek władze Kolumbii starają się zapewnić turystom bezpieczeństwo, trudno im zmagać się z gorącym klimatem, palącymi promieniami słońca, owadzimi krwią owadami i licznymi drapieżnikami.

Środki ostrożności na ulicach Kolumbii

Pomimo stosunkowo wysokiej przestępczości, kraj nie przestaje być popularny wśród zagranicznych turystów. Dla własnego bezpieczeństwa turyści spacerujący ulicami Kolumbii muszą:

 • trzymaj pieniądze na kartach bankowych;
 • same karty i gotówkę do trzymania w ukrytych kieszeniach;
 • ustal limit wypłat gotówki z karty;
 • Nie wchodź w kontakt z przechodniami, wchodząc lub wychodząc;
 • nosić maksymalnie 5-10 USD w lokalnej walucie;
 • zamiast drogiego modelu smartfona używaj zwykłego telefonu z przyciskami;
 • przechowuj dokumenty i pieniądze oddzielnie;
 • ostrożnie obserwuj swoje kieszenie, torby i plecaki;
 • unikać małych miejsc i obszarów kryminogenicznych;
 • zachowaj ostrożność po zachodzie słońca.

Przestrzegając tych podstawowych zasad, zagraniczni podróżnicy najprawdopodobniej unikają spotkań z przedstawicielami kolumbijskiej przestępczości i czerpią największą przyjemność z wizyty w tym kraju.

Наблагополучный район Эль-Бронкс в Боготе, Колумбия

Kolumbijskie środki ostrożności w transporcie

Zamiast metra w kraju istnieje system przesyłowy. Autobusy jadą tutaj specjalnym paskiem, ale można się tego spodziewać w zadaszonych pawilonach wyposażonych w kołowroty. Dla bezpieczeństwa turystów i mieszkańców, przystanki autobusowe w Kolumbii są patrolowane przez policję z pałkami. Bycie w transport , konieczne jest:

 • śledzić torby i kieszenie;
 • siedzieć z dala od wejścia;
 • nie śpij;
 • Nie używaj drogich telefonów, zdjęć i kamer wideo.
Давка на автобусной остановке трасмиленио в Колумбии

Kraj ma dość dobrze rozwiniętą taksówkę. Samochody można rozpoznać po ich żółtym kolorze, świetlistych warcabach i wyświetlaczu. Nie zaleca się złapania taksówki na ulicy. Lepiej zamówić przez telefon lub za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej.

Dla własnego bezpieczeństwa, turyści podróżujący w Kolumbii nie powinni wyróżniać się z tłumu. Jasne ubrania, drogie technologie cyfrowe, a nawet stylowe okulary przeciwsłoneczne mogą przyciągnąć uwagę intruzów. Obserwując proste środki ostrożności, można zauważyć, że sami kolumbijczycy są bardzo miłymi i sympatycznymi ludźmi. Są zawsze gotowi pomóc podróżnemu w znalezieniu drogi, właściwego przystanku lub wzrok . Dlatego nie bój się skontaktować z nimi po pomoc. Jeśli chodzi o czynniki naturalne, w Kolumbii zawsze powinieneś nosić lekkie bawełniane ubrania, używać filtrów przeciwsłonecznych i repelentów. Przed nurkowaniem w morzu należy zadbać o dostępność specjalnego kombinezonu i butów.