Krótki naszyjnik, który ciasno pasuje do szyi, nazywa się choker, co oznacza "dusiciel" w języku angielskim. Oczywiście, naszyjnik z chokerem nie będzie cię udusić, ale zanim uzupełnisz swoją biżuterię taką biżuterią, powinieneś zrozumieć, że głęboki sens może być ukryty w takim naszyjniku. Dziś kobiecy kosmyk na szyi są postrzegane jako dodatek do obrazu, jasny akcent i wykończenie, ale naszyjnik, przypominający tatuaż, ma dość długą historię.

Choker na karku1Choker na karku2Neck Choker3
Krótka historyczna wycieczka

Indianie - rdzenna ludność Ameryki Północnej - nosili naszyjnik z chokerem jako ochronę szyi. Przywódca plemienia nosił najpiękniejszą i masywną dekorację. Hindusi wierzyli, że koronki, na które nakładano muszle mięczaków, kości ptaków lub małe kamienie, służyły im jako talizman. Tkaczy splittera powierzono uzdrowicielom, którzy obdarzali go siłą duchową, umiejętnością "mówienia z serca". Po wiekach w Europie ukochani królowie i rycerze zaczęli nosić kaftany - taka dekoracja na szyi wizualnie ją rozciągnęła, sprawiła, że ​​stała się bardziej elegancka. Królowa Wiktoria wprowadziła w Anglii modę na aksamitne chokery, ozdobioną naturalnymi klejnotami. Klasycyzm z własnymi surowymi kanonami potępił ten luksus, więc na początku zaczęli robić choker na szyi z żyłki, a potem zupełnie odmówili jej noszenia. W dziewiętnastym wieku księżna Walii ożywiła chokers. Faktem jest, że od dzieciństwa miała bliznę na szyi, którą maskowała ornamentami. Wykonane były z aksamitnych wstążek, kamieni szlachetnych, sznurków z pereł. Moda na chokery przybyła do Ameryki, ale po śmierci księżniczki "dusiciel" znów poszedł w zapomnienie. I dopiero na początku ubiegłego stulecia, dzięki legendarnemu Coco Chanel, choker pojawił się ponownie na kobiecych szyjach.

Stylowy dodatek dla kobiet

Dziś naszyjnik stracił status biżuterii, stając się eleganckim naszyjnikiem. Aby go stworzyć, projektanci używają luksusowych tkanin o różnych fakturach, skórach naturalnych, a nawet materiałach takich jak guma, drewno i metal. Oczywiście, kobiety, które mogą pozwolić sobie na luksusową, drogocenną biżuterię, wciąż preferują produkty wykonane z pereł, platyny i złota, ale możemy również utkać choker wokół szyi własnymi rękami z dostępnych materiałów.

Popularność tego krótkiego naszyjnika, który zdobi szyję, jest tak wielka, że ​​można ją również zobaczyć na towarzyskich ubraniach, którzy noszą chokery podczas ceremonialnych wydarzeń i na nastoletnich dziewczynkach. Przy okazji, nieporównywalne Audrey Hepburn w filmie "My Fair Lady" nosiła luksusowy choker, a dla bohaterki Angeliny Jolie w filmie "Turysta" naszyjnik powstał ze starej tiary. Pearl Chokers często nosili Lady Di, a dziś zdobią Christina Aguilera, Madonnę i inne gwiazdy świata. Ton w modzie do noszenia chokerów określa Johna Galliano. Modelki demonstrujące nowe kolekcje skandalicznego projektanta mody ozdabiają szyje niezwykłymi dusicielami.

Często zdobienia te mają regulowaną długość dzięki specjalnym zaciskom. Drogie modele wykonane na zamówienie, spełniają standardy przyszłych właścicieli.

Warto zauważyć, że tańsze modele wykonane z drewna, skóry, metalu i sztucznych kamieni należą do biżuterii styl unisex . W zależności od wielkości, koloru i stopnia wdzięku, zarówno dziewczęta, jak i chłopcy mogą je nosić. W modelach kobiecych chokerów może występować dodatkowy element - zawieszka lub zawieszka, którą można zmienić, tworząc codziennie nowe niezapomniane i stylowe obrazy. Przy okazji, dziś projektanci oferują zestawy biżuterii, w tym choker i bransoletkę, wykonane w podobnym stylu.

Neck Choker4Choker szyiNeck Choker6
Choker na szyi7Choker szyiChoker szyi
Choker szyi10Choker szyiChoker szyi12