Niemowlęta często cierpią na choroby układu oddechowego, w tym przewlekłe patologie. Wdychanie jest uważane za skuteczną i bezpieczną metodę podawania substancji leczniczych do organizmu dziecka. Terapia aerozolowa zapewnia dostarczanie aktywnych składników bezpośrednio do miejsc zapalenia i rzadko wywołuje reakcje alergiczne.

Rodzaje inhalatorów dla dzieci

Postępowe technologie medyczne pozwoliły porzucić tak niewygodną opcję leczenia, jak wdychanie gorących oparów nad patelnią. Nowoczesny inhalator dla dzieci jest wygodny w użyciu, jego stosowanie eliminuje ryzyko oparzenia dróg oddechowych lub przedawkowania leku. Wiele urządzeń pracuje cicho i wygląda jak zabawki, aby nie straszyć dzieci.

Sugerowane typy inhalatorów:

 • para wodna (ciepło i wilgoć);
 • sprężarka;
 • ultradźwięki.

W niektórych sieciach aptecznych dostępne są innowacyjne elektroniczne urządzenia siatkowe lub inhalatory siatkowe. Wykonują szybkie natryskiwanie o najwyższej dyspersji metodą niskiej częstotliwości. Urządzenia te działają nawet w przypadku stosowania roztworów zawierających olej (lepkość do 3 cps), antybiotyków i leków hormonalnych.

Dziecko inhalatory parowe

Детские паровые ингаляторы внешний вид

Jest to najbardziej niedrogi i prosty rodzaj aparatury. Zasada ich działania polega na odparowaniu cieczy zawierającej składniki lecznicze. Substancje wdychane przez dziecko przyczyniają się do rozszerzania naczyń w błonie podśluzowej i zwiększają przepływ krwi, wywołując miejscowy efekt znieczulenia. Procedury Teplyvazhnye pomagają wyeliminować suchość w gardle i ułatwiają odkrztuszanie.

Wszystkie rodzaje inhalatorów parowych mają te same wady:

 • zabronione do użytku w wysokiej temperaturze ciała;
 • działają wyłącznie na roztworach lotnych (olejki eteryczne i niektóre napary ziołowe);
 • działają tylko w chorobach górnych dróg oddechowych.

Inhalator dziecięcy do kompresorów

Детский компрессорный ингалятор внешний вид

Najbardziej uniwersalny typ urządzenia, zdolny do rozpylania cieczy medycznej bez podgrzewania. Taki inhalator dziecięcy działa na zasadzie kompresora. Chmura w aerozolu powstaje przez podawanie potężnego strumienia sprężonego powietrza przez mały otwór. Ma komfortową temperaturę, bez podrażniania błon śluzowych. Dzieci nebulizator Kompresor również nie jest pozbawiony wad:

 • wielkość i ciężka waga;
 • hałas podczas pracy;
 • przerażający wygląd.

Детский компрессорный ингалятор Ostatnim minusem tego urządzenia było to, że niektórzy producenci elegancko zarządzali niezwykłym projektem, dodając zabawki do projektu. Istnieją dwa interesujące modele:

 1. Inhalator dla dzieci "Pingwin". Ciało urządzenia wykonane jest w postaci zabawnego ptaka z czerwonym motylkiem. Dzieci częściej noszą maski oferowane przez słodko uśmiechniętego pingwina.
 2. Inhalator dla dzieci "Silnik parowy". To urządzenie jest wyposażone w wielobarwne lampy, które migają podczas pracy. Przyjazna lokomotywa o przyjemnej twarzy przyciąga dziecko podczas zabiegu.

Ultradźwiękowy inhalator dla dzieci

Детский ультразвуковой ингалятор внешний вид

Prezentowany typ aparatury jest wyposażony w specjalną płytę lub membranę. Jego oscylacje o wysokiej częstotliwości są przenoszone do cieczy, dzięki czemu powstaje chmura aerozolu. Ultradźwiękowy nebulizator dla dzieci działa absolutnie cicho, ma niewielkie wymiary i wygodną kontrolę. Aby go użyć, nie możesz nosić maski, ale po prostu umieść urządzenie w pobliżu łóżeczka. Wielkość cząstek w chmurze jest tak mała, że ​​przenikają nawet do oskrzelików, a objętość wytwarzanego aerozolu zapewnia skuteczny efekt terapeutyczny.

Który inhalator wybrać dla dziecka?

Postać opisanego urządzenia powinna odpowiadać celom terapeutycznym i patologiom, z których dziecko cierpi. Jeśli miękisz jest chory astma , powinieneś kupić specjalny inhalator dla dzieci, który pomaga usunąć napady i przywrócić normalne oddychanie. W innych ostrych lub przewlekłych chorobach i powikłaniach przeziębienia lub grypy zalecane są nebulizatory. Aby zrozumieć, który inhalator powinien być lepszy dla dziecka, należy zwrócić uwagę na jego objawy i skonsultować się z pediatrą. Każdy typ urządzenia jest przeznaczony do rozpylania określonych leków.

Inhalator astmy

Atak opisywanej choroby obejmuje nadzwyczajne środki terapeutyczne mające na celu jej zatrzymanie. W tym celu stosowane są trzy typy urządzeń:

 1. Spaceer. Bardzo proste i wygodne w użyciu, ale nieporęczne urządzenie. Jest wyposażony w specjalny zawór, który automatycznie kontroluje dostarczanie leku (tylko w przypadku inhalacji). To najlepszy inhalator dziecięcy, jeśli dziecko nie wie, jak kontrolować oddychanie. Po wydechu zawór natychmiast działa, a rozpylanie leku ustaje natychmiast. Ингалятор от астмы спейсер
 2. Inhalator proszkowy - astma oskrzelowa z częstymi atakami jest niezastąpiona. Jest kompaktowy i lekki, ekonomicznie spożywany i charakteryzuje się maksymalną skutecznością terapeutyczną. Jedyną wadą jest wysoki koszt urządzenia. Ингалятор от астмы порошковый
 3. Inhalator kieszonkowy aerozolowy (płynny). Podobnie jak w przypadku poprzednich urządzeń, wymaga to wstępnego przeszkolenia dziecka, tak aby inhalował lek dokładnie po naciśnięciu przycisku. Inną wadą jest to, że podczas rozpylania część roztworu leku osadza się na błonie śluzowej jamy ustnej, co może powodować negatywne skutki uboczne. Ингалятор от астмы аэрозольный

Inhalatory dla dzieci na kaszel i przeziębienie

Wybór takich urządzeń odbywa się w zależności od leków stosowanych w terapii.

 1. Urządzenia sprężarkowe są uniwersalne, mogą wysypywać dowolne rozwiązania, z wyjątkiem produktów z olejkami eterycznymi. Struktura tych leków jest zbyt gęsta i lepka, aby stworzyć jednolitą chmurę w aerozolu. Mogą spowodować awarię sprężarki.
 2. Inhalator ultradźwiękowy i siatkowy z kaszlem przeznaczony jest do nawilżania i zmiękczania błon śluzowych. Aby zastosować lepkie ciecze, oleje i zawiesiny za pomocą takiego urządzenia, nie może on tworzyć z nich chmury w aerozolu. Nie zaleca się wlewania większości leków do tego typu urządzeń, ponieważ pod wpływem wibracji ultradźwiękowych ich aktywne składniki ulegają zniszczeniu.
 3. Dziecięcy inhalator ciepła i wilgoci przeznaczony jest do stosowania eterów, naparów ziołowych i podobnych lepkich substancji. Dzięki podgrzaniu do wysokiej temperatury, odparowują swobodnie i wchodzą do dróg oddechowych. Mukolityki, antybiotyki i leki hormonalne są niepożądane w stosowaniu z przedstawionymi rodzajami urządzeń, obróbka cieplna prowadzi do utraty właściwości leczniczych.

Jak wybrać inhalator dla dziecka?

Odpowiedni specjalista pomoże ci uzyskać odpowiednie urządzenie spełniające potrzeby dziecka. Przed wyborem nebulizatora dla dzieci ważne jest skonsultowanie się z pediatrą i zapoznanie się z charakterystyką urządzeń dostępnych na rynku. W przypadku zakupu należy podać receptę, aby porównać listę przepisanych leków i listę produktów zalecanych do użycia z dopasowanym urządzeniem.

Marki inhalatorów

Nazwy urządzeń służących do zatrzymywania napadów astmatycznych są identyczne z tymi, które są w nich:

 • Symbicort;
 • Lewalluterol;
 • Salbutamol;
 • Terbutalina;
 • Aminofilina i inne.

Trudniej jest zdecydować, który inhalator dziecka jest najlepszy do użytku domowego w leczeniu przeziębienia lub kaszel . Polecane marki nebulizatorów:

 • Omron;
 • Medisana;
 • Mały Doktor;
 • B. Cóż;
 • Ulaizer;
 • Philips;
 • Vega;
 • Microlife;
 • Gamma;
 • Norditalia.