miesiące rozwoju dziecka do 1 roku Kochający rodzice są zawsze bardzo zaniepokojeni pytaniem, czy rozwój ich dziecka przebiega normalnie. Jest to szczególnie ważne w pierwszym roku życia, kiedy dziecko musi opanować niesamowitą liczbę nowych umiejętności w krótkim czasie.

W tym artykule podajemy normy rozwoju dziecka przez miesiące do roku, dzięki którym zawsze możesz sprawdzić, czy wszystko jest w porządku z twoim dzieckiem.

Etapy rozwoju dziecka do jednego miesiąca

Noworodek śpi około 70% czasu. Wciąż nie może nic zrobić i spokojnie leży w swoim łóżeczku nawet w chwilach przebudzenia, jeśli nie jest głodny i nie odczuwa dyskomfortu. Dziecko przystosowuje się do radykalnie zmienionych warunków swojego życia, podobnie jak młoda matka, która stopniowo zaczyna przyzwyczajać się do nowej roli.

Po wykonaniu dziecka w wieku jednego miesiąca, zaczyna on trzymać głowę na kilka sekund, skupić wzrok, najpierw na twarzach i sylwetkach dorosłych, a następnie na własnych zabawkach, złapać hałas i wydać pewne dźwięki.

Do czasu, gdy dziecko osiąga dwa miesiące, znacznie bardziej pewnie trzyma głowę, a także zaczyna odróżniać stan emocjonalny matki. Praktycznie wszystkie dwumiesięczne dzieci okresowo "chodzą", uśmiechają się i podążają za ich wzrokiem przedmiotem zainteresowania.

Trzy miesięczne dziecko dobrze trzyma głowę, a w pozycji na brzuchu zaczyna opierać się na łokciach. Celowo wyciąga pióra do interesujących przedmiotów i próbuje je chwycić. Wiele ropuch odwraca się z powrotem na bok.

W wieku 4 miesięcy dziecko opiera się na prostych ramionach, leżąc na brzuchu. Większość dzieci już bez pomocy rodziców odwraca się od pleców do brzucha i podnosi górną część ciała, przedstawiając pierwsze próby usiąść. Często dzieci zaczynają już czołgać się po brzuchach, leżąc na dywanie. Dziecko pokazuje coraz więcej emocji - w chwilach radości uśmiecha się szeroko, śmieje się głośno, a czasem krzyczy z rozkoszą.

5 miesięcy to jeden z najjaśniejszych skoków w rozwoju dziecka poniżej jednego roku życia. Jest w stanie poruszać się w jego kierunku zainteresowania za pomocą pewnego rodzaju "skoków", odwrócić się od pleców do brzucha po obu stronach, a także robi pierwsze próby usiąść na własną rękę. Pięciomiesięczny dudek może łatwo zostać przestraszony przez nieznajomych.

Po 6 miesiącach prawie wszystkie dzieci siedzą bez wsparcia, ale niewiele osób może usiąść samodzielnie. Większość dzieci jest już na czworakach i aktywnie bawi się zabawkami, przenosząc je z jednej ręki na drugą. Wiele dzieci ma pierwsze bełkotliwe sylaby.

Siedmiesięczne dzieci nie mogą położyć spokojnie w jednym miejscu. Łatwo skręcają we wszystkich kierunkach, czołgają się tam iz powrotem i pewnie siedzą bez wsparcia. W mowie jest wiele nowych elementów.

Po 8 miesiącach dziecko może usiąść sam, wstać, trzymać stopy i chodzić po nim z bocznymi schodami. Pojawia się pierwszy, choć nie świadomy słowa, które jak "mama", "tata" i "dawać". Dzieciak może wykonywać celowe działania, na przykład zakładać pierścienie na pręcie piramidy.

Przez całe życie dziecka w jego życiu, kryzysy będą się powtarzać, kiedy będzie trudniej radzić sobie z okruchami. Jeden z tych kryzysów rozwojowych dzieci poniżej jednego roku występuje około 9 miesięcy. W tym czasie dziecko próbuje zrobić pierwsze kroki, ale okazuje się, że jest bardzo zły, więc ciągle się denerwuje i płacze. Przy pomocy negatywnych emocji próbuje manipulować dorosłymi, a jego rodzice najczęściej podążają za nim.

Po 10 miesiącach matka staje się trochę łatwiejsza - dziecko jest w stanie grać samodzielnie przez pewien czas. Ponadto dziecko zapoznaje się z pojęciem "nie" i zdaje sobie sprawę, że jest ono dla niego zabronione.

W wieku 11 miesięcy wszystkie dzieci są w stanie się poruszać, chociaż większość z nich to robi, trzymając się wsparcia. W jego mowie pojawia się wiele przejrzystych słów, on rozumie proste prośby. Często w mimikrze okruchów pojawia się gest indeksu, a także skinienie głową.

Wreszcie, ponad roczne dzieci są w większości w stanie poruszać się bez wsparcia i na wiele sposobów wykazują niezależność. Tak więc w ciągu roku dziecko może jeść bez pomocy dorosłych, chociaż robi to nadal bardzo niedbale.

Aby dowiedzieć się więcej na temat etapów lub "korytarzy" rozwoju dziecka w miesiącach do 1 roku, poniższa tabela pomoże:

stolik dla dzieci do roku