Ciecierzyca (inne nazwy: nagut, nahat, groszek turecki lub groch z baraniny) - roślina z rodziny motylkowatych, jedna z najstarszych upraw rolnych. Początkiem ciecierzycy jest Środkowy Wschód, obecnie jest popularny w wielu innych krajach o ciepłym i umiarkowanym klimacie. Nasiona-fasola grochu są cennym produktem spożywczym zawierającym białko roślinne, błonnik, różne witaminy i związki mineralne, bardzo przydatne dla organizmu człowieka. Ciecierzyca - doskonały produkt do postu i wegetarianie różnych gatunków. Hummus i falafel są przygotowywane z ziaren fasoli i innych potraw. A gotowany groszek ciecierzycy doskonale łączy się z mięsem różnych zwierząt, istnieje wiele znanych receptur, głównie tradycyjnych, testowanych przez czas. Podczas kolejnej wędrówki po produkty szukamy wysokiej jakości ciecierzycy, cierpliwie ją gotujemy (w końcu to nie jest szybkie) i delektujemy się pysznymi obfitymi i zdrowymi daniami.

Powiemy Ci, jak gotować ciecierzycę z mięsem.

Ogólne wskazówki do gotowania ciecierzycy

Ponieważ gotowanie ciecierzycy jest długoterminową sprawą dla wdrożenia większości wariantów receptur, lepiej jest go ugotować osobno, a następnie połączyć z oddzielnie przygotowanym mięsem.

Przed pieczeniem ciecierzycy należy go namoczyć przez co najmniej 3 godziny (najlepiej 8-12) w zimnej lub gorącej wodzie. Odbywa się to tak, aby ziarna były dobrze spuchnięte - dzięki temu będą szybciej gotować. Jeśli chcesz przyspieszyć proces, dodaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej do pojemnika z namoczoną ciecierzycą, a następnie przygotuj wodę z solą i spłucz ciecierzycę wrzątkiem lub zimną wodą.

Gotowanie

Spuchnięta i umyta ciecierzyca w kotle lub rondlu jest wypełniona czystą zimną wodą, doprowadzona do wrzenia i wrzucona z powrotem do durszlaka (ma to na celu zmniejszenie możliwego efektu wzdęć po spożyciu). Ponownie zalej ciecierzycę czystą wodą i gotuj do gotowości na małym ogniu, przykryj pokrywką i mieszaj od czasu do czasu. Zwykle ciecierzyca gotowana przez co najmniej 2 godziny. Smakujemy, jeśli jesteśmy gotowi, możesz zacząć gotować dowolne potrawy z mięsem. Zagotuj w niewielkiej ilości wody, w razie potrzeby wylej. Jeśli ciecierzyca pojawiła się w cieczy, możesz ją osuszyć lub użyć do sosów lub zup - jak chcesz.

Zupa z ciecierzycy

Składniki:

 • gotowana ciecierzyca - 300-400 g;
 • gotowany kurczak lub mięso z indyka pestki - około 300-400 g;
 • czysty rosół, w którym to mięso było ugotowane - do 1,5 litra;
 • marchew lub gałka muszkatołowa - około 150 g;
 • Papryka czerwona lub żółta - 1-2 szt .;
 • czosnek - 2-3 ząbki;
 • świeże warzywa (w tym cebula, pietruszka, bazylia, kolendra, itp.).

Gotowanie

Wlać czysty bulion do rondla i umieścić ciecierzycę i mięso pokrojone na małe kawałki, a także dynię lub marchewkę (pokroić nożem, nie używać tarki). Gotuj na małym ogniu przez 10 minut, po czym ułóż pokruszony słodki pieprz i gotuj przez kolejne 8-10 minut. Daj zupę na 10 minut i wylej na porcje, posyp posiekanymi ziołami i czosnkiem. Możesz przyprawić zupę gorącą czerwoną papryką lub mieszanką curry. Możesz osobno podać kwaśną śmietanę.

Należy zauważyć, że mniej więcej po schemacie tego przepisu można gotować podobne zupy i mięso innych ptaków i zwierząt. Do zupy można również dodać ziemniaki i brokuły.

Ciecierzyca z gulaszem

Składniki:

 • mięso (lepsze jagnię lub wołowiny, można z kości, żeber, na przykład) - około 600-800 g;
 • wytopiony tłuszcz lub olej roślinny;
 • gotowe gotowane ciecierzyca - około 600 g;
 • cebula - 1-2 szt .;
 • marchewki - 1-2 szt .;
 • mielone suche przyprawy;
 • czosnek;
 • świeże warzywa (pietruszka, kolendra, bazylia itp.).

Gotowanie

Dusić mięso w dużym kotle lub rondlu. Podgrzej tłuszcz lub masło i lekko usmaż posiekaną cebulę. Zniszcz ogień zupa z ciecierzycy z mięsem dodać marchewki i mięso pokroić w krótkie paski i mięso w formie porcji. Gotowanie wszystko razem, przykryte pokrywką.

Wieprzowina i cielęcina, gulasz jagnięcy przez około 1 godzinę. Wołowina i jagnięcina (od dorosłych zwierząt) - do 2,5 godziny. Jeśli to konieczne, możesz wlać wodę do kotła. Gulasz z dodatkiem przypraw do pożądanego stopnia miękkości mięsa, jeśli chcesz, na 10-15 minut przed końcem procesu, możesz dodać różne pokruszone warzywa, koncentrat pomidorowy, sól. Na samym końcu procesu wkładamy do kotła duszone mięso gotowe do zepsucia, wszystko razem przez kolejne 2-5 minut. Nieco chłodny. Podczas serwowania posyp posiekanymi ziołami i czosnkiem.