Wiele z nich Zabytki Korei Południowej można nazwać najbardziej niezwykłym w swoim rodzaju. Na przykład Obserwatorium Chhomsonde miasto Gyeongju Najstarsze zachowane obserwatorium astronomiczne w całej Azji.

Kiedy i dlaczego zbudowali obserwatorium?

Został zbudowany w czasie stanu Silla, w 647 roku, kiedy mocą była królowa Sondok (27. przez hrabiego władcy Silla i jednocześnie pierwszą królową). Samo słowo "Chhomsonde" dosłownie oznacza "wieżę, aby dokładnie monitorować gwiazdy".

Ten pradawny punkt obserwacji gwiazd został zbudowany w celu:

  • przewidzieć pogodę;
  • określić kierunek wiatru;
  • Obserwuj zaćmienie Słońca;
  • obliczyć współrzędne ciał niebieskich.

Ponadto, Chhomsondae pozwala na określenie czasu zarówno równonocy i przesilenia, 224 okresów słonecznych i lokalizacji boków świata.

Уникальная постройка

Co jest wyjątkowego w obserwatorium?

Wieża ma cylindryczny kształt, lekko przypominający butelkę, wysokość 9,4 mi szerokość podstawy 5,7 m.

Całkowita konstrukcja składa się z 27 poziomów. Podczas jego budowy ułożono 362 kamienie granitowe jeden na drugim, zgodnie z liczbą dni w kalendarzu księżycowym. Najciekawsze jest to, że nie są one połączone żadnym rozwiązaniem i są utrzymywane tylko dzięki temu, że bloki są dokładnie dopasowane do siebie. Stały tak przez setki lat, absolutnie nie dotknięte skutkami natury.

Do 12 poziomu wieża jest wypełniona kamieniami i ziemią, a jej górna część jest pusta. Podstawa i góra są kwadratowe, natomiast kamienne rzędy (boki "butelki") są okrągłe. Okno obserwacyjne dzieli obserwatorium w połowie, 12 rzędów na górze i na dole.

Naukowcy sugerują, że sama konstrukcja z VII wieku jest bardzo symboliczna: stoi na kwadratowej podstawie (ziemia), ma zaokrąglony kształt (niebo), a liczba 12 oznacza liczbę miesięcy w roku.

W 1962 roku Obserwatorium Chhomsonde znalazło się na liście Narodowych skarbów Korei pod nr 31. Pod wieloma względami było to harmonijne połączenie kątów i prostych linii starożytnej konstrukcji.

Камни сооружения

Koszt wizyty

Podobnie jak w wielu muzeach, parkach i miejscach kulturalnych w Korei, koszt wizyty w obserwatorium jest różny dla różnych kategorii populacji:

  • dorosłych turystów - 0,43 USD, grupy - 0,26 USD;
  • do 18 lat - 0,26 USD, grupa - 0,17 USD;
  • dzieci w wieku 7-12 lat - 0,17 USD, grupa - 0,13 USD.

Odwiedź to miejsce latem od 9:00 do 22:00, a zimą - do 21:00.

Zwiedzanie otoczony ogrodzeniem, dzięki czemu można go zobaczyć za darmo tylko z daleka. Wjeżdżając na teren, turyści mogą zbliżyć się do wieży, docenić wyjątkowość jej projektu, zrelaksować się na ławkach i podziwiać otaczającą przyrodę. Jest tu bardzo pięknie, zwłaszcza wiosną i latem, kiedy na kwietnikach rozkwitają jasne kwiaty. W nocy wieża jest oświetlona.

Ночное освещение

Jak się tam dostać?

Observatory Chkhomsonde znajduje się w pobliżu starożytnej stolicy stanu Silla, miasto Gyeongju . Publiczne transport tutaj nie ma, więc najłatwiej dostać się do obiektu taksówką lub rowerem. Czas podróży wynosi:

  • z Lotnisko Pohang - 1 godzina 40 minut;
  • od stacji kolejowej, Gyeongju - 10 minut;
  • od dworca autobusowego Gyeongju Intercity Bus Terminal - 15 min.
Добраться сюда можно на велосипеде