Krzesło ze śluzem w dziecku Układ trawienny osoby, w tym małego dziecka, jest zaprojektowany tak, że wewnętrzna powierzchnia żołądka i jelit jest wyłożona warstwą śluzu wytwarzanego przez specjalne komórki. Jest to konieczne, aby otoczyć wewnętrzną przestrzeń i ochronić wrażliwe ściany przed ciałami obcymi, a także agresywne substancje uwięzione wewnątrz.

Najprostszym wytłumaczeniem dużej ilości śluzu występującego w kale jest naruszenie zwyczajowej diety, nadmierne spożywanie mleka i słodyczy, a także wnikanie zepsutych pokarmów do przewodu pokarmowego.

Dlaczego dziecko ma stolec ze śluzem?

Zwykle śluz wewnątrz jest wydalany, miesza się z kałem i niewidoczny gołym okiem. Ale zdarzają się sytuacje, w których dziecko ma to wyraźnie widoczne przy każdym ruchu jelit.

Śluz w stolcu dziecka najczęściej wskazuje, że w organizmie występuje infekcja. Może to być nawet banalne ARVI, gdy z powodu inwazji złośliwych wirusów pojawia się nieżytowe zapalenie ścian jelita i zaczynają się bronić w trybie rozszerzonym, wytwarzając ogromną ilość śluzu.

Stan ten nie jest niebezpieczny i wymaga jedynie leczenia choroby, podczas przyjmowania leków przeciwwirusowych, które pozwalają ciału skuteczniej radzić sobie z infekcją wirusową.

Jeśli dziecko ma stolec ze śluzem i krwią lub włóknami krwi, najprawdopodobniej występuje infekcja bakteryjna pochodzenia nie-jelitowego. Choroby te powodują wzrost wydzielania śluzu jelitowego, który jest wydalany przez prążki krwi.

Jest to typowe dla salmonelloza, czerwonka, staphylococcus i niektóre inne choroby, którym towarzyszą luźne stolce.

Zapalenie jelit, zapalenie jelit, rotawirusy są również częstymi przyczynami pojawienia się w dziecku ślinowatego i krwawiącego kału.

Dlaczego dziecko ma stolec ze śluzemPasożyty, które nieustannie uszkadzają ściany jelita i podrażniają jego ściany toksynami, mogą również powodować zwiększone wydzielanie śluzu. Krwawe smugi są spowodowane kruchością naczyń odbytu, a następnie, jeśli dziecko jest obciążone (podczas zaparć), naczynia krwionośne pękają, a krew uwalnia się w małych ilościach.

Jeśli dziecko ma stolec ze śluzem i nieprzyjemnym zapachem

Nieprzyjemny zapach, który nie jest typowy dla normalnego stolca - poważny powód pójścia do lekarza. W końcu dziecko może mieć utajoną postać dysbakteriozy, paraproctitis (ropień w jelitach) lub nawet chorobę onkologiczną, która nie objawia się natychmiast.