Gdzieś na granicy Chile i Argentyna jest najbardziej znany szczyt Patagonia - Cerro Torre, czyli góra Sierra Torre. Przywołał poglądy alpinistów w latach czterdziestych, ale przez długi czas nikt nie odważył się go podbić. Wzniesienia na sąsiednich szczytach tego pasma górskiego - Fitzroy , Standhard, szczyt Egger.

Серро-Торро в Патагонии Historia wejść

Oprócz tego, że góra Sierra-Torre ma lodowy szczyt wyższy niż kilometr, zła pogoda uniemożliwia wznoszenie. Bardzo rzadko zdarzają się sprzyjające dni, a przez resztę czasu przebija przeszywający porywisty wiatr - wyczuwa się bliskość oceanu.

Восхождение на пик

Pierwszym, który wspiął się na Cerro Torre w 1959 roku był włoski Cesare Maestri i dyrygent jego Tonny Egger. Zostało to zapisane na podstawie słów samego Maestri, którego nikt nie mógł potwierdzić, gdy jego partner zginął podczas zejścia pod lawiną śniegu. Wielu nie wierzyło w niepotwierdzone historie Włochów. Następnie, w 1970 r., Ponownie próbował wspiąć się, używając haków śrubowych, aby ułatwić trasę, które zostały wbite w skałę za pomocą sprężarki. Następnie ta trasa została nazwana "Kompresor". I znów wspinacz czekał na rozczarowanie - cały świat alpinizmu oskarżył go o powołanie tego rodzaju zbezczeszczenia i "zabicie niemożliwego".

Маршрут Компрессор

W 1974 roku Pinot Negri, Casimiro Ferrari, Daniel Chappa i Mario Conti podbili Mount Cerro Torre, wspinając się na jej wschodnie zbocze. W 2005 r. Grupa wspinaczy ponownie zdecydowała się wspiąć na trasę "Sprężarka" i upewnić się, że nie została ona przekazana do końca, ponieważ śruby zakończyły się przed najbardziej niebezpiecznym miejscem. W końcu sam Maestri przyznał, że podbój góry był snem o jego życiu, którego nigdy nie zrealizowano.

Компресорный-маршрут по Серро-Торре

W 2012 roku młodzi Amerykanie Lama i Ortner wspięli się na szczyt w uczciwy sposób, aw drodze powrotnej uwolnili górę od większości zakręconych śrub, przywracając trasę do pierwotnej formy.

Cechy turystyczne

Dla zwykłych podróżników, którzy nie mają umiejętności profesjonalnego wspinania, zwiedzanie szczytu Cerro Torre sprowadza się do widoku gór z daleka, pięknych zdjęć i wycieczek u podnóża góry. Nie na próżno ten szczyt uważany jest za jeden z najtrudniejszych do zdobycia na świecie.

Гора Серро-Торро на закате Jak się tam dostać?

Najłatwiej dostać się do góry miasta El Calafate . Stamtąd codziennie odjeżdżają autobusy do wioski El Chalten leżące u podnóża gór.