Wcześniej czy później naprawa mieszkania podnosi kwestię wyboru oświetlenia. I tutaj naprawdę można się zgubić, ponieważ zakres urządzeń jest niesamowity. Bra , lampy podłogowe, żyrandole, lampy LED - to wszystko od dawna zastępuje samotną wiszącą "żarówkę Ilyicha". Ale co wybrać? Projekt mieszkania może zawierać kilka rodzajów podkreśla, ale lepiej zacząć od oświetlenia sufitowego. To od niego zależeć będzie atmosfera twojego domu, a ostatecznie będzie ona głównym źródłem światła.

Opcje oświetlenia sufitowego

Wszystkie lampy można warunkowo podzielić na dwa rodzaje:

 • wiszące: przymocowane pewnym sznurkiem i zajmują centralne miejsce na suficie;
 • Wbudowany: przymocowany do ściany lub nawet zamontowany wewnątrz;
 • Napowietrzne: oświetlenie dodatkowe, wbudowane w jeden z poziomów sufitów (lampy LED).

Dzięki dekorowaniu sufitu można łączyć różne sposoby podświetlania, uzyskując cienie i tworząc miękkie rozproszone światło. Należy jednak pamiętać, że w zależności od przeznaczenia pokoju zmieni się również rodzaj wybranego podświetlenia. Jakie opcje będą miały zastosowanie w przypadku sypialni, salonu i kuchni? O wszystkim w porządku:

 1. Sypialnia na suficie. W sypialni wszystko powinno sprzyjać relaksowi i samotności, dlatego światło powinno być miękkie i przyjemne. Możesz użyć dużego wiszącego żyrandola, ale źródła światła muszą być chronione kloszami. Jeśli w pomieszczeniu jest rozciągnięty sufit PCV, możesz eksperymentować z wbudowanymi lampami lub użyć ukrytych światłowodów, które tworzą efekt gwiaździstego nieba.
 2. Lampa sufitowa1Światło sufitowe2Światło sufitowe3
 3. Oświetlenie sufitowe w salonie. Czas, kiedy w hali jeden żyrandol był używany przez długi czas w przeszłości. Projektanci powinni uzupełnić ten element o różnego rodzaju dekoracyjne oświetlenie, które zapewni równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Tak więc w centrum salonu można powiesić stylowy żyrandol, a obwód sufitu zdobią wbudowane lampy.
 4. Światło sufitowe4Lampa sufitowa5Oświetlenie sufitowe6

  Dla pokoje dzienne w stylu loftu oświetlenie domku można połączyć z belkami stropowymi. Wygląda świeżo i oryginalnie!

  Oświetlenie sufitowe7Lampa sufitowa8Światło sufitowe9
 5. Kuchnia z oświetleniem sufitowym. Ten pokój łączy w sobie kilka stref, z których każda wymaga osobnego oświetlenia. W strefie gotowania lepiej jest użyć wbudowanych lamp sufitowych, a miejsce, gdzie stół jest uzupełniony lakonicznym żyrandolem z abażurem.
 6. Oświetlenie sufitowe10Oświetlenie sufitowe 11Oświetlenie sufitowe12