Kalcynacje gruczołu mlekowego - złogi soli w tkankach, które nie są wykrywalne podczas badania palpacyjnego, ale są widoczne na zdjęciu rentgenowskim i mammografii. Pojawienie się zwapnień wskazuje na szereg chorób piersi i wymaga dogłębnej diagnozy.

Co do zasady takie guzy wywołują podejrzenie raka, ale w praktyce ich obecność nie zawsze wskazuje na raka piersi. Przede wszystkim zwracają uwagę na swój charakter, wiele małych kalcynatów w piersi może wskazywać zarówno na początkowe etapy rozwoju nowotworu, jak i procesy niezłośliwe, a pojedyncze kalcynaty w gruczole sutkowym są wyjątkowo rzadko kojarzone z rakiem.

Przyczynami są kalcydy w gruczole sutkowym

Przyczyny powstawania kalcynatów w gruczołach mlecznych można nazwać na podstawie ich lokalizacji. Wyróżnia się następujące rodzaje kalcynatów:

1. Zrazikowane kalcyniany - występują w łagodnych chorobach, takich jak adenoza piersi , sclerizing adenosis, cysty, mastopatia włóknista . W badaniu radiograficznym kalusy włókniste i torbielowate mają kształt kielicha, natomiast w projekcji bocznej wyglądają jak półksiężyc. Tak więc, jeśli formacje soli wyglądają dokładnie tak, to powodem ich pojawienia się jest wyjątkowo łagodny proces.

2. Kalcynaty kanałowe z kolei dzielą się dalej na dwa typy:

  • gęsty, robakopodobny, zlokalizowany na linii przerywanej. Przyczyną pojawienia się takich zwapnień może być ektazja przewodów mlecznych lub plazmocytowego zapalenia sutka. Jeśli kontury zwapnień są rozmyte, przeprowadza się dodatkowe badania diagnostyczne w celu wykluczenia nieinwazyjnego raka piersi;
  • wiele zwapnień punktowych zlokalizowanych na skórze węża wskazuje na obecność nieinwazyjnego, śródprzewodowego raka piersi.

3. Zwapnienia zrębu - zlokalizowane w gruczolakowłókniakach, torbiele tłuszczowe, ściany naczyń krwionośnych. Rozpoznanie ich nie jest trudne, ponieważ są one wystarczająco duże i bez formy. Jeśli formacje są małe i mocno rozproszone, wymagana jest dodatkowa diagnostyka.

Podsumowując, można powiedzieć, że kalcynacja polega na zastąpieniu fragmentu tkanki, który jest nieodwracalnie zmodyfikowany lub zmarł w wyniku procesu zapalnego, w którym osadzają się sole wapnia. W tym przypadku objawy samej choroby mogą być obecne i mogą być niewidoczne. Mniej powszechnie wapń powstaje w wyniku naruszenia metabolizmu wapnia w organizmie.

W diagnozie przyczyn powstawania zwapnień zasada mówi, że im więcej złóż soli i im są one mniejsze, tym większe prawdopodobieństwo raka piersi.

Wapń w piersi - leczenie

Pierwszą rzeczą, jaką robią podczas wykrywania podejrzanych form i lokalizacji zwapnień w klatce piersiowej, jest zrobienie różnicowego kalcynuje w przyczynach gruczołu sutkowego diagnoza i włączenie biopsji. Jeśli dodatkowe badania wskazują na brak raka piersi (a dzieje się tak w około 80% przypadków, gdy występują zwapnienia), wówczas nie przeprowadza się żadnych specjalnych, w tym chirurgicznych metod leczenia tych nowotworów.

Po wykryciu współistniejących chorób, które powodują odkładanie się soli w tkankach, konieczne jest ich leczenie. Ponieważ najczęściej jest to fibrocystyczna mastopatia i adenoza, terapia hormonalna i korekta stylu życia. Kalcury pozostają w tkankach, ale nie stanowią zagrożenia. Kobieta powinna brać pod uwagę fakt, że inne narządy jej ciała mogą być również podatne na zwapnienia.