Adenoza piersi jest powszechną postacią mastopatia włóknista , na którą najczęściej chorują kobiety w wieku od 30 do 40 lat, co jest głównym wyróżnikiem tej choroby.

Adenoza piersi - przyczyny

Główną przyczyną adenozy jest zaburzenia hormonalne , które okresowo pojawiają się w kobiecym ciele. I niekoniecznie mogą zostać sprowokowane przez naruszenie systemu hormonalnego lub innych poważnych chorób. Częściej niepowodzenia są spowodowane sytuacjami stresowymi, wstrząsami emocjonalnymi, ogólnym osłabieniem mechanizmów obronnych organizmu. Ponadto istnieją przypadki gruczolistości u młodych dziewcząt w wieku 12-14 lat - na początku okresu dojrzewania iw pierwszym trymestrze ciąży, co jest również związane ze zmianami hormonalnymi.

Adenoza piersi - objawy

Choroba charakteryzuje się zmianą w tkance mioepitelialnej. Objawy zależą od postaci choroby. W większości przypadków w przeddzień menstruacji występuje ból w piersiach. Nie obserwuje się wzrostu sutka i pojawienia się jego wydalin. Czasem można dołączyć elementy gruczolaka sutkowego do innego typu mastopatii. W tym przypadku praktycznie nie ma to wpływu na ogólny obraz kliniczny podstawowej choroby.

Czasami adenoza typu guza w klatce piersiowej powoduje zagęszczenie w postaci węzła ruchomego. Węzeł składa się z kilku części, ale czasami ma postać dysku. Zwykle ten nowotwór nie powoduje dyskomfortu.

Adenoza piersi - klasyfikacja

Istnieją dwa główne typy tej choroby:

  1. Nowotwór ma strukturę płatkową. Każdy z płatków jest wystarczająco duży i ma włóknistą kapsułkę. Można ją opisać jako miejscową adenozę piersi, ponieważ nowotwory koncentrują się w jednym miejscu.
  2. Nowotwory nie mają wyraźnych granic i kształtów. Ich nierównomierny wzrost pozwala mówić o rozproszonej adenozie piersi.

Istnieje również wiele różnych histologicznych postaci adenozy. Tak więc ogniskowa stwardniająca gruczolak gruczołu mlekowego jest nowotworem obejmującym kilka przewodów. Kanały z kolei są wyłożone od wewnątrz cylindrycznym nabłonkiem i otoczone hiperplastycznym mioepithelium. Objawy złuszczającej się adenozy piersi charakteryzują się wyraźnym poruszającym się guzkiem. Wyróżnia się również zwężenia rurek, mikrogleju i adenomyoepitelium, z których ostatnie dwa są niezwykle rzadkie.

Rozpoznanie gruczolistości piersi

Główną metodą diagnozowania choroby jest mammografia. Umożliwia identyfikację ogniska choroby, rozważenie jej kształtu i ocenę klarowności konturu. Ponieważ adenoza często wpływa na przewody mleczne, ważne jest, aby wykluczyć złośliwe formacje. W tym celu przeprowadza się dodatkowe badania: cytologiczne, immunologiczne, histologiczne.

Adenoza piersi - leczenie

Każda kobieta w wieku rozrodczym powinna przede wszystkim myśleć o zapobieganiu tej chorobie. Do

  • środki zapobiegawcze obejmują:

  • pierwsza ciężarna ciąża;
  • brak aborcji;
  • karmienie piersią przez co najmniej 6 miesięcy;
  • leczenie piersi z adenozą
  • Odpowiednia antykoncepcja;
  • zapobieganie chorobom gruczołów dokrewnych i miednicy;
  • regularna wizyta u ginekologa.

Jeśli choroba została już wykryta, w większości przypadków rezygnuje się z niej bez operacji. Wybór sposobu leczenia gruczolistości piersi zależy od rodzaju i stadium choroby, ogólnego stanu i wieku pacjenta. Z reguły przepisuje się środki uspokajające, preparaty witaminowe i hormonalne. Podano także zalecenia dotyczące korekty stylu życia i diety.