Łożysko to naprawdę niesamowity narząd. Zapewnia normalny rozwój i funkcjonowanie płodu. W tym przypadku tymczasowo występuje tylko w czasie ciąży i opuszcza ciało kobiety podczas porodu. Niestety, podobnie jak wszystkie inne narządy, łożysko, gdy jest jeszcze w macicy, podlega różnym chorobom i patologiom. Jednym z nich jest zwapnienie łożyska lub zwapnienie łożyska.

Zwężenia w łożysku - przyczyny

Calciensis łożyska występuje w wyniku osadzania się wapnia w łożysku, a przyczyną tego zjawiska mogą być różne procesy, w tym zakaźne. Inną najbardziej prawdopodobną przyczyną zwapnienia w łożysku jest naruszenie przepływu krwi w nim.

Problemy ze zwapnieniem łożyska nie mogą dać samego wapnia, ale czynniki, które doprowadziły do ​​jego nagromadzenia w tym miejscu i które mogą prowadzić do różnych naruszeń łożyska, czyli niewydolności łożyska.

W przypadku stwierdzenia zwapnień w łożysku może być zagrożone jego stan, a wraz z nim stan płodu. Konsekwencje wynikające z obecności zwapnień w łożysku mogą być bardzo różnorodne - od niewielkich objawów stanu przedrzucawkowego po opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego i rozwój płodu, zmniejszając jego zdolność do adaptacji, co powoduje zwiększone ryzyko powikłań hipoksyjnych podczas porodu.

Aby ocenić wskaźniki stanu płodu, należy przejść serię badań:

  • badanie krwi na obecność homocysteiny;
  • badanie krwi pod kątem przeciwciał przeciwko kardiolipinie, DNA,
  • hemostazyogram, D-dimer.

Wapń w łożysku - leczenie

Im wcześniej zidentyfikowane zostaną czynniki ryzyka, tym większa szansa uniknięcia poważnych komplikacji. Pojedyncze zwapnienia w łożysku nie stanowią wielkiego zagrożenia dla dziecka, a stały monitoring pomoże uniknąć ich gromadzenia się w dużych ilościach.

Jeśli zwapnienia w łożysku osiągnęły znaczny poziom, a kobieta ma objawy zewnętrzne (obrzęk, opóźniony rozwój płodu, nadciśnienie tętnicze), leczenie może być nieskuteczne.

W przypadku, gdy krtań jest spowodowana wcześniejszą infekcją, lekarz decyduje, czy zalecana jest opóźniona antybiotykoterapia.

"Starzenie" łożyska

Wiek i stopień dojrzałości łożyska ocenia się na podstawie jego wielkości, obecności w nim wszystkich tych samych "kalcynatów", dlatego też dość często zwapnienia w łożysku występują, na przykład, w 33 tygodniu. Tworzenie i odkładanie zwapnień jest normalnym procesem dojrzewania łożyska, ale nie procesem jego starzenia. Wiele kobiet w ciąży jest zastraszonych tym terminem, jednak nie jest to całkowicie poprawne.

W procesie życia wszystkie narządy rozwijają się i starzeją. Nawet my, dorastając dziecko, starzejemy się przez dziewięć miesięcy. Dlatego lepiej byłoby nazwać ten proces "dojrzewaniem". A gdy dojrzałe łożysko zawiera zwapnienia, jest to normalne. Współczesna położnictwo nie rozpoznaje zwapnień w łożysku w późnej ciąży jako cechy patologicznej. zwapnienie łożyska Jest to oznaką dojrzałości łożyska.

Przedwczesne dojrzewanie łożyska jest również niebezpieczne. Przyczynami tego zjawiska mogą być aborcje, które kobieta wcześniej popełniła, infekcje wewnątrzmaciczne, palenie przed ciążą i podczas ciąży oraz choroby układu hormonalnego. W strefie ryzyka, diabetyków i kobiet, ciężarnych bliźniaków.

Kobietę, u której zdiagnozowano "zwapnienie łożyska", przepisano kurację lekarstw i zakraplaczy w celu utrzymania prawidłowego funkcjonowania łożyska i zapobiegania niedotlenieniu. A jeśli wszystkie instrukcje lekarza są wykonywane poprawnie, istnieje szansa na zdrowe dziecko.