Zwapnienie łożyska lub nadmierne zwapnienie łożyska w 80% przypadków towarzyszy skomplikowanej ciąży. W związku z tym w praktyce medycznej istnieje opinia, że ​​jeśli jest obecna łożysko kalcynuje jest to echograficzne wskazanie niewydolności i stanów przedrzucawkowych.

Jednak badania pokazują, że w niektórych przypadkach łożysko ze zwapnieniami nie jest oznaką nieprawidłowości w rozwoju płodu, w tym wzrostu masy i rozwoju kardiomotorycznego. Prawdopodobnie pojawienie się wapnia w łożysku jest konsekwencją reakcji naczyń kosmówkowych na gestozę, infekcję, naturalną martwicę kosmków w procesie starzenia, przedłużoną ciążę i nadmiar wapnia w diecie.

Można stwierdzić, że przy zwapnionej ciąży występuje niewydolność łożyska, jest to możliwe tylko wtedy, gdy jest to potwierdzone przez dodatkowe badania kliniczne i instrumentalne, które potwierdzają cierpienie płodu. W przeciwnym razie zwapnienie łożyska uważa się za czynnik ryzyka w zmniejszeniu czynności łożyska.

Co oznacza przedwczesne dojrzewanie łożyska i jak jest niebezpieczne?

Przedwczesne starzenie się łożyska jest rozbieżnością między stopniem dojrzałości łożyska a wiekiem ciążowym. Wykryto za pomocą ultradźwięków, podczas których oszacowano grubość łożyska , jego wielkość, obecność różnych inkluzji, w tym zwapnień.

Diagnozę "przedwczesnego starzenia się łożyska" dokonuje się, gdy drugi stopień dojrzałości obserwuje się przez okres do 32 tygodni, a trzeci - do 36 tygodni. Przyczynami tego zjawiska mogą być choroby układu hormonalnego, wcześniej przeprowadzane aborcje, przewlekłe choroby matki, konflikt Rh, palenie tytoniu, stan przedrzucawkowy i tak dalej. Stan jest niebezpieczny, ponieważ dziecko może stracić tlen i składniki odżywcze z powodu zmniejszonych funkcji łożyska.

Jednak nie zawsze tak jest. Jeśli zauważysz, na przykład, przedwczesne dojrzewanie łożyska w 30 tygodniu, nie powinieneś natychmiast się denerwować i martwić. Niemal jedna trzecia kobiet w ciąży ma tę patologię, a ogromna większość rodzi całkowicie zdrowe dzieci.