Pojawienie się na ciele brązowych plam w medycynie nazywa się przebarwieniami. W górnych warstwach skóry każdej osoby znajdują się melanocyty - są to specjalne komórki odpowiedzialne za syntezę melatoniny ciemnego pigmentu. Ta ostatnia służy do ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Zjawisko syntezy melatoniny jest zaburzone z tego czy innego powodu, a pigment produkowany jest w nadmiarze, zwanym przebarwieniami.

Odmiany brązowych plam pigmentowych na ciele

Brązowe plamy pigmentu mogą mieć różne rozmiary i pojawiać się na wszystkich częściach ciała. Specjaliści wyróżniają kilka podstawowych typów plam. Wśród nich:

 • zwykłe mole lub znamiona;
 • nitka graniczna;
 • halonevuses;
 • złożone nevlekleochnye nevi;
 • śródskórne znamion;
 • Spoty mongolskie;
 • lentigo;
 • piegi;
 • plamki koloru kawy z mlekiem;
 • brodawki łojotokowe;
 • złośliwy czerniak .

Większość tych brązowych plam na ciele nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Są na skórze od urodzenia danej osoby lub pojawiają się w wyniku naturalnego starzenia się, i praktycznie wszystkie znikają same po pewnym czasie. Ale są też miejsca - takie jak złośliwy czerniak - które wymagają natychmiastowego leczenia. Niebezpiecznym plamom często towarzyszą nieprzyjemne objawy: swędzenie, pieczenie, ból, więc nie jest tak trudno je rozpoznać.

Dlaczego na moim ciele pojawiają się brązowe plamy?

Skóra jest w stanie reagować na wszelkie zmiany w ciele. Dla wielu ludzi ciemne plamy powstają na tle znoszonych naprężeń lub ciężkich przepracowań.

Najczęstsze przyczyny brązowych plam na ciele są następujące:

 1. Przebarwienia rozwijają się na tle długiego pobytu w słońcu. W ten sposób organizm stara się chronić skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania ultrafioletowego.
 2. Czasami małe brązowe plamy na ciele stają się konsekwencją stosowania pewnych leków.
 3. Wiele dziewcząt na skórze pojawia się w wyniku niewydolności hormonalnej. Najczęściej przyszłe mamy cierpią z powodu tego problemu w okresie poprzedzającym poród i po nim.
 4. Pojawienie się brązowych plam na ciele może być objawem zespołów Cushinga i Addisona. Choroby te są związane z upośledzeniem nadnerczy. Bardzo często, w przypadku zespołów, plamy na skórze łuszczą się i powodują dyskomfort w swędzeniu.
 5. Ciemnoczerwone plamy na ciele, które pojawiają się na skórze w miejscu oparzenia lub blistrze, są normalne. Po całkowitym przywróceniu skóry po urazie plamy same znikają.
 6. Brązowe plamy, skoncentrowane w szyi i na rękach, najprawdopodobniej wskazują na wielokolorowy kolor wielokolorowy. Jeśli diagnoza jest prawidłowa, wtedy kontakt z plamami jodu staje się jeszcze jaśniejszy.
 7. Nie zapomnij o predyspozycjach genetycznych. Bardzo często ledwie zauważalne brązowe plamki piegów są dziedziczone po rodzicach przez dzieci.

Jak pozbyć się brązowych plam na ciele?

Leczenie brązowych plam zależy od Brązowe plamy pigmentu na ciele co spowodowało ich edukację. Często znikają same. Jedyną rzeczą, którą osoba może zrobić w takiej sytuacji, jest przyspieszenie procesu usuwania przebarwień za pomocą specjalnych kremów i balsamów wybielających.

W razie potrzeby brązowe plamy można usunąć za pomocą nowoczesnych metod terapii laserowej lub przy użyciu ciekłego azotu. Rozważa się skuteczną procedurę i peeling chemiczny .

Z poplamionymi objawami choroby jest znacznie bardziej skomplikowana. Do ich usunięcia można wykorzystać złożone kursy lekowe i chemioterapeutyczne.