Uważa się, że z przerywanym, intensywnym oddychaniem, osoba staje się bardziej nerwowa, łatwo pobudliwa. Cienki oddech odpowiada spokojnemu, zrównoważonemu i harmonijnemu stanowi. Czy to z naukowego punktu widzenia - pytanie dla lekarzy. Ale na szczęście, w przeciwieństwie do wielu nieprzyjemnych aspektów naszego życia, możemy dostosować nasz oddech do naszej dyskrecji, a zatem wpływać na jakość życia i nastrój. Dlatego ćwiczenia oddechowe są tak popularne, że łagodzą stres.

Istnieje wiele odmian kompleksów ćwiczeń ćwiczeń oddechowych. Właściwe oddychanie jest podstawą wielu technik i metod leczenia i profilaktyki oraz działań naprawczych. Rozważ najsłynniejsze zestawy ćwiczeń do oddychania, których celem jest efektywne wykorzystanie płuc, niezwiązane z medycyną.

Joga

Joga to starożytna gimnastyka, która składa się z asan (pozy) i pranajamas (ćwiczenia do oddychania). Każda asana w jodze jest wykonywana dopiero po zapoznaniu się z zasadami techniki oddychania na przykładzie prostych ćwiczeń i oczywiście lepiej jest zrobić to z instruktorem. Niewłaściwe wykonanie prostych na pierwszy rzut oka może być obarczone problemami.

Każdy pranajama ma swoje własne imię, odpowiada pewnemu poziomowi umiejętności i jest wykonywany tylko w specjalnych pozach, głównie siedząc na podłodze z prostym grzbietem. Lepiej jest robić to na pustym żołądku iw tym samym czasie.

Jedno z ćwiczeń ćwiczeń oddechowych w jodze - Anuloma Viloma. Wykonując to zamknij prawą dziurkę kciukiem i wdychaj przez wolną. Wstrzymaj oddech, ale nie przesadzaj. Następnie zamknij wolne nozdrze palcem i bardzo powoli wydychaj przez prawą stronę. Natychmiast wdychaj przez niego. Po wydechu przez lewe nozdrze, cykl pranayama zostanie zakończony. Wdychanie, opóźnienie i wydech są powiązane w czasie trwania 1: 4: 2.

Ale dla początkujących, oczywiście, lepiej jest ćwiczyć podstawowe ćwiczenia oddechowe w jodze, które składa się z trzech etapów i obejmuje wszystkie części płuc. Wstań prosto, podnieś głowę, opuść ramiona, zamknij oczy i zrelaksuj się. Rozpoczynamy ćwiczenie od oddychania przeponowego: opuść przeponę i wdychaj przez brzuch, trzymając tak zwaną dolną blokadę (wsuń narządy miednicze do środka). Następnie płynnie przechodzimy na oddychanie klatki piersiowej - rozszerzamy klatkę piersiową i lekko napinamy brzuch. I w końcu przechodzimy do oddychania górnego: podnosimy górne żebra, prostujemy, nie podnosimy, ramiona. Nie wstrzymując oddechu, aktywnie wydychamy w tej samej kolejności "oddolnej". Zrelaksuj dolną blokadę i zacznij ciągnąć za brzuch, następnie żebra opadną, a na sam koniec żebra i ramiona.

Qigong

Specjalne ćwiczenia oddechowe są również zawarte w starożytnym chińskim systemie czikung jako bardzo ważny składnik. Technika opiera się na tych samych zasadach, co w powyższym trzystopniowym ćwiczeniu oddychania w jodze. Początkujący są zaproszeni do oddzielenia etapów i oddzielnego ćwiczenia każdego rodzaju ćwiczeń oddechowych: niższego, średniego i wyższego. Możesz wydychać zarówno przez usta, jak i przez nos.

Po odpowiednim przeszkoleniu i nabyciu umiejętności kontroli oddechu możliwe będzie pełne wdrożenie ćwiczeń qigong. Dzięki regularnej praktyce zauważysz nie tylko efekt zdrowotny, Дыхательные упражнения цигун ale ucz się kontrolować emocje, nastrój, twój wewnętrzny świat będzie wypełniony harmonią, a zewnętrzny stanie się jaśniejszy i bardziej kolorowy.

Oczywiście można być sceptycznym wobec magicznego efektu kompleksu ćwiczeń oddechowych. Ale bez wątpienia jedna rzecz - bez względu na to, jaki wellness, leczniczy i profilaktyczny lub po prostu kompleks sportowy bierzesz, w każdym razie będą zalecenia dotyczące oddychania. Jako minimum weź głęboki oddech i wykonuj ćwiczenia wydechowe lub nawet wykonuj rytm oddychania. Trzeba tylko pamiętać - wszystkie ćwiczenia oddechowe, z reguły, są zawarte w całym kompleksie ćwiczeń i praktyk i wszystko w nim jest połączone, ma na celu samodoskonalenie osoby jako całości. Takie działania wymagają poważnego i odpowiedzialnego podejścia. Entuzjazm bez niezbędnej wiedzy i zrozumienia, jak działa, bez konsultacji z profesjonalistami, może cię skrzywdzić.

Oddychaj głęboko, szczęśliwie i do Twojej przyjemności!