Wiele kobiet, które niedawno stały się matkami, z powodu różnych czynników, codziennie lub od czasu do czasu zatrzymuje swoje mleko matki dla niemowląt. W tym przypadku istotne jest nie tylko przestrzeganie wszystkich zasad "wydobywania" cennego płynu, ale także stworzenie warunków dla jego właściwego przechowywania. Jakie powinno być przechowywanie mleka matki, zastanów się dalej.

Jak zebrać mleko z piersi do przechowywania?

Aby mleko matki mogło być użyteczne i nie traciło swoich niezwykłych właściwości, przy jego wydobywaniu i zbieraniu wymagane jest przestrzeganie ustalonych norm higienicznych. Ponadto, ponieważ proces ten nie jest całkowicie identyczny z karmieniem piersią przez dziecko, a w organizmie kobiety występuje kilka różnych reakcji, które mogą pogorszyć produkcję mleka, zaleca się przygotowanie przed wyrażeniem. Poprawić przydział pomocy dla mleka:

 • łatwe masaż piersi ;
 • rozgrzanie klatki piersiowej pod ciepłym prysznicem lub ręcznikiem nasączonym gorącą wodą;
 • picie ciepłego herbata z mlekiem lub inny ciepły napój.

Naprężanie może być wykonywane za pomocą pompy mechanicznej lub elektromotorycznej, a także bez urządzeń. Wielu ekspertów uważa, że ​​ta druga metoda jest najbardziej akceptowalna, ponieważ z jego pomocą gruczoły sutkowe są skuteczniej opróżniane, a pobudzenie nowego mleka jest stymulowane. Należy pamiętać, że krótkie, ale częste wyrażenia są bardziej korzystne dla laktacji niż długie, ale rzadkie. Niezależnie od metody dekantacji i przechowywania mleka matki, należy przestrzegać następujących zasad:

 1. Przed zabiegiem umyć ręce i klatkę piersiową mydłem.
 2. Pojemnik na obrabiany przedmiot musi być wysuszony, czysty, wysterylizowany.
 3. Kontynuując karmienie piersią, dekantację należy wykonać po karmieniu dziecka.
jak wyrazić mleko z piersi

Jak długo można przechowywać mleko po dekantacji?

Po zdekantowaniu do czystego, szczelnie zamkniętego pojemnika należy zapewnić bezpieczne przechowywanie mleka matki. Konieczne jest odnotowanie na pojemniku dnia i godziny jego otrzymania. Okres przydatności do spożycia mleka zależy od lokalizacji i temperatury otoczenia, aw zależności od tego znacznie się różni. Zastanów się, jak długo można przechowywać ten produkt w lodówce, zamrażarce, bez chłodzenia.

Jak długo możesz przechowywać mleko w lodówce?

Jeśli planowana porcja zostanie dostarczona dziecku w ciągu najbliższych kilku dni, lodówka będzie najlepszym miejscem do przechowywania. Włóż mleko do lodówki, nie możesz umieścić go na drzwiach - lepiej jest przenieść pojemnik bliżej tylnej ściany na półce z produktami mleczarskimi. Niedopuszczalne jest, aby surowe mięso, ryby, jaja, leki, surowe warzywa i owoce były przechowywane w pobliżu tego pojemnika. Okres ważności mleka matki w lodówce w temperaturze od 0 do plus 4 ° C wynosi 7 dni. Jeśli temperatura jest wyższa, wówczas stawka ta zmniejsza się do jednego dnia.

Ile możesz zatrzymać mleko w zamrażarce?

Tworząc zapas mleka na długi czas, należy go umieścić w zamrażarce. Nie musisz się martwić, że po zamrożeniu straci to swoją korzyść, ustalono, że mleko matki, leżakowane w odpowiednich warunkach przez sześć miesięcy, jest o wiele bardziej wartościowe niż wiele popularnych mieszanek paszowych. Okres przechowywania mleka w zamrażarce zależy od temperatury i obecności oddzielnych drzwi w komorze:

 • w temperaturze -15 ° C bez oddzielnych drzwi - 14 dni;
 • w temperaturze -18 ° C z oddzielnymi drzwiami - 4 miesiące;
 • w -20 ° C - 6 miesięcy.

Rozciągnięta maseczka - przechowywanie w temperaturze pokojowej

Mleko matki, przechowywane w temperaturze pokojowej, która jest całkowicie dopuszczalna, jest w stanie zachować wszystkie swoje cenne walory i przeciwdziałać reprodukcji mikroflory. Jeśli karmienie odbywa się tego samego dnia po kilku godzinach, bez wątpienia można go zostawić bez chłodzenia. W takim przypadku produkt powinien znajdować się w zacienionym miejscu, bez dostępu do bezpośredniego światła słonecznego. Możesz go przykryć ręcznikiem nasączonym wodą, aby dodatkowo chronić. Okres ważności mleka matki w temperaturze pokojowej jest następujący:

 • w temperaturze do 25 ° C - 6 godzin;
 • do 19 - 22 ° C - 10 godzin;
 • do 15 ° C - dzień.

Warunki przechowywania mleka matki

правила хранения грудного молока

Planując przechowywanie mleka po dekantacji, oprócz czasu i temperatury, należy wziąć pod uwagę takie ważne zasady:

 1. Nie dodawaj kolejnej partii odsączonego mleka do wcześniej zebranego mleka.
 2. Jeśli wyrażone porcje są małe, należy przyjąć metodę zamrażania warstwa po warstwie, gdy do schłodzonego mleka dołączana jest świeżo schłodzona dawka o mniejszej objętości.
 3. Nie przechowuj pozostałego mleka z karmienia butelką.
 4. Utrzymaj mleko w lepszej porcji, przeznaczone do pojedynczego karmienia.
 5. Podczas chodzenia do przechowywania zaleca się stosowanie termosów i toreb chłodzących.
 6. Przed zamrożeniem produkt należy przechowywać w lodówce.
 7. Okres przechowywania odciągniętego mleka matki, otrzymany w pierwszym miesiącu po porodzie, nie powinien być długi, ponieważ W przyszłości jego skład, idealny na miesięczną miękisz, nie będzie w stanie zaspokoić potrzeb dorosłego niemowlęcia.

Torby do przechowywania mleka z piersi

пакеты для хранения грудного молока

Ekspresowane mleko matki, którego przechowywanie jest przez pewien czas, należy umieścić w przeznaczonym do tego pojemniku. W każdej aptece można kupić w tym celu pakiety z gęstego polietylenu, bardzo wygodny w stosowaniu, w szczególności do zamrażania. Taki pojemnik do przechowywania mleka matki matki jest zwarty, hermetycznie zamknięty i po prostu szczelnie zamknięty, dostarczany w sterylnej formie, ma skalę pomiarową. Niektóre saszetki mogą bezpośrednio łączyć się z laktatorem. Należy rozumieć, że torby są jednorazowe, nie można ich dwukrotnie napełnić mlekiem.

Pojemniki do przechowywania mleka z piersi

Jeśli mleko matki ma być przechowywane w lodówce, można do tego wykorzystać pojemniki z przezroczystego litego tworzywa sztucznego lub nieprzezroczystego plastiku. Są świetne do zamrażania. Planując przechowywanie mleka kobiecego w takim pojemniku, należy go każdorazowo delikatnie umyć i wysterylizować. Modele z systemem usuwania powietrza są optymalne podczas przechowywania mleka z piersi po dekantacji w lodówce lub zamrażarce odbywa się w małych porcjach. Ponadto można wybrać pojemniki jednorazowe.

сколько можно хранить грудное молоко после сцеживания

Butelki do przechowywania mleka z piersi

Szklany pojemnik jest uważany za najbardziej ekologiczną wersję pojemnika do przechowywania mleka matki. Butelki z tego materiału są dobre do zbierania i karmienia malucha. Jednak szklane pojemniki nie są odpowiednie dla zamrażarki, ponieważ nie wytrzymują nagłych zmian temperatury i łatwo pękają, pękają. Dlatego lepiej jest używać ich podczas umieszczania mleka w lodówce lub w dodatniej temperaturze na powietrzu. Przed przechowywaniem wyrażonego mleka matki w butelce należy je umyć i wysterylizować.