Wszyscy wiedzą, że nie ma lepszej żywności dla dziecka niż mleko matki. Zawiera wiele substancji odżywczych i korzystnych substancji i pierwiastków śladowych, przeciwciał przeciw różnym chorobom i wirusom. Podczas karmienia piersią każda kobieta powinna znać podstawowe zasady przechowywania mleka. Jest to konieczne w przypadku, gdy matka musi wyjść (na przykład do lekarza) i może nie mieć czasu na powrót do następnego karmienia. Ważne jest, aby pamiętać, że te zasady mają zastosowanie tylko wtedy, gdy dziecko jest zdrowe i na czas. W innej sytuacji, jeśli dziecko jest w szpitalu lub musisz zachować mleko dawcy, zalecenia są różne.

Zastanówmy się nad pierwszym przypadkiem - dziecko jest zdrowe i karmione piersią. Przede wszystkim należy przygotować laktator i przybory do przechowywania mleka, muszą być jałowe. Konieczne jest kucanie z czystymi rękami i natychmiast do czystych naczyń. Nie bądź zaskoczony pojawieniem się wyrażonego mleka:

  • może się rozwarstwiać (grubsza część oddziela), ale po zmieszaniu staje się ponownie homogeniczna;
  • zawartość tłuszczu i kolor mogą się różnić w zależności od produktów, które mama jadła.

Zimne przechowywanie zdekantowanego mleka

Lepiej przechowywać odciągnięte mleko matki w lodówce w temperaturze około 5 stopni. O ile czasu w lodówce można przechowywać mleko z piersi, nie ma zgody. Niektóre źródła twierdzą, że jest to 1 dzień, inne - że nie psuje przez 8 dni. W tym przypadku uważa się, że kompozycja, jak również właściwości odpornościowe, pozostają tylko 10 godzin. Po tym czasie mleko może zaspokoić głód, ale główne właściwości zostają utracone.

Ważne jest, aby zwracać uwagę na właściwy dobór naczyń do przechowywania wyrażonego mleka. Powinien być hermetycznie zamknięty, aby mleko nie nabrało obcych zapachów i smaków. Jeśli kobieta jest kilkakrotnie zdekantowana, należy to zrobić w różnych naczyniach i nie należy wylewać porcji wyrażonych w różnym czasie do jednego pojemnika.

Mleko należy wstępnie podgrzać przed karmieniem. Zwykle odbywa się to poprzez umieszczenie butelki w ciepłej wodzie lub przy użyciu podgrzewacza do butelek. W tym samym czasie policzona jest porcja mleka, opierająca się na apetycie dziecka i nie rozgrzewająca "w rezerwie". Przechowuj już podgrzane mleko i używaj go, nie warto.

Przechowywanie mleka w zamrażarce

Przechowywanie odciągniętego mleka jest możliwe i w zamrażarce (jeśli trzeba oszczędzać przez długi czas). Podczas zamrażania, oczywiście, niektóre przydatne właściwości są tracone, ale takie mleko może być używane, na przykład, do owsianki. Ważna właściwość mleka matki - nie znika po ugotowaniu. Okres przechowywania mleka w zamrażarce może również różnić się w zależności od modelu lodówki. Jeśli jest to lodówka jednokomorowa, wówczas okres przechowywania wynosi dwa tygodnie, jeżeli zamrażarka z komory dwukomorowej ma trzy miesiące. Najdłuższe przechowywanie (do pół roku) jest możliwe w głębokiej zamrażarce. Zanim postawisz mleko Zimne przechowywanie zdekantowanego mleka w zamrażarce musi być schłodzona w lodówce przez dwie godziny. Rozmrożone mleko z piersi przechowuje się w lodówce nie dłużej niż jeden dzień i nie można go ponownie zamrozić.

Mleko należy przechowywać na głębokości zamrażarki, a na słoju lub torebce należy podać datę przepompowania. Ważne jest, aby pamiętać - skład mleka matki zmienia się wraz z wiekiem dziecka iw zależności od jego potrzeb, dlatego lepiej jest używać go do karmienia bardziej świeżym. Przed podgrzaniem mleka jest ono rozmrażane, wkładane do lodówki.

Mama decyduje, czy przygotować zapasy mleka, ale niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że mrożone mleko może być używane w przypadku nieobecności matki, podczas laktacji lub przygotowywania kaszek.